Kvůli stále se zhoršující epidemické situaci vláda zavedla několik nových opatření proti šíření koronaviru. Zpřísní se nošení respirátorů na vysokých školách, zavede se testování neočkovaných zaměstnanců nemocnic a očkování cizinců bude hradit stát. Ve čtvrtek se sejde vládní rada pro zdravotní rizika, v pátek kabinet zřejmě zavede další restrikce, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale není ve hře uzávěra celé země.
Česko čelí další vlně epidemie - v úterý přibylo přes 14.500 případů koronaviru, nejvíc za jeden den od poloviny března. Nemocnice se plní covidovými pacienty a mnohé omezily odkladnou péči. Podle expertů se dá očekávat, že šíření nákazy bude zrychlovat i v dalších týdnech.
Od pondělí 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Studenti vysokých škol budou muset od stejného data nosit respirátory i ve výuce, pokud jich bude 50 a víc. Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít očkování hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví.
Babiš spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) po jednání dosluhující vlády varoval před tím, že se epidemická situace v Česku nevyvíjí dobře. Znovu zdůraznili, že jediným účinným řešením je očkování.
Jaká další pravidla by mohla v pátek vláda oznámit, nechtěli ministři říct, záleží také na postoji vládní rady pro zdravotní rizika. Lockdown vláda nechystá, řekl premiér. Kabinet podle Vojtěcha nemůže nařizovat uzávěry bez nouzového stavu, proto volí režimová opatření, která chce dále zpřísňovat. Už dříve se mluvilo o tom, že by například vstup na některé akce byl povolen jen očkovaným a lidem po prodělání nemoci. Nyní jako prokázání bezinfekčnosti platí i negativní test.
Pravidelné testování budou muset od pondělí podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci nemocnic, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny nejpozději do 22. listopadu. Pro nemocnice není povinné testování neočkovaných pracovníků problémem, některé s tím už začaly. Většina zdravotníků je proti covidu očkována.
Cizinci žijící v Česku si dosud platili očkování sami, režim samoplátců byl ale podle ministra komplikovaný. "V tuto chvíli každý, kdo legálně pobývá na území České republiky dlouhodobě, bude moci být očkován v zásadě zdarma, na základě úhrady očkování ze státního rozpočtu. Bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci daného očkování," sdělil Vojtěch.
Respirátory bude povinné po víkendu nosit v učebnách vysokých škol, kde se schází alespoň 50 studentů. Aktuálně je třeba nosit ochranu dýchaných cest ve vnitřních prostorech v případě, že nesedí. Rozhodnutí vlády na mnohých univerzitách nebude žádnou změnu, respirátory při výuce už nějakou dobu samy vyžadují.
Předseda konference rektorů Martin Bareš dnes uvedl, že z přístupu vlády k epidemii covidu je zklamaný. Současná situace podle něj vyžaduje propracovanější opatření.
Další postup státu proti šíření viru na základních a středních školách zůstává nejasný. Vojtěch chce s ministerstvem školství dál jednat o testování žáků pouze v ohniscích nákazy, PCR testy by na základě pozitivního nálezu nařídila krajská hygienická stanice. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v uplynulých dnech upozornil na to, že na některých místech už nyní kapacity PCR testování nestačí a hygienici ve školách ani nestíhají trasovat. Ministerstvo zdravotnictví stále neobjasnilo, jak bude systém nastaven, aby dobře fungoval, tvrdí ministerstvo školství.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v minulých dnech uvedly, že ve školách nechtějí pokračovat s plošným testováním, protože je podle nich neefektivní. Místo toho by se měli testovat žáci se symptomy či v ohniscích nákazy, a to metodou PCR.
V úterý 9. listopadu to bylo poprvé v letošní podzimní vlně, kdy denní přírůstek nákaz přesáhl 10.000. Loni to bylo 16. října. Před rokem se ještě neočkovalo, restrikce ale byly daleko tvrdší než současná opatření.
Pro vývoj epidemie je klíčovým ukazatelem, kolik lidí skončí s koronavirem v nemocnicích. Nyní je hospitalizovaných s covidem téměř 3300 lidí, z toho 486 pacientů je ve vážném stavu, to je nejvíc od počátku května. Denní počet úmrtí s koronavirem zatím během listopadu neklesl pod 30, dostal se ale už i nad 50 zemřelých.
Hygienické stanice, které jsou dlouhodobě přetížené kvůli epidemii covidu, se v některých krajích potýkají i s jinými problémy. Jihočeští hygienici například zaznamenali v posledních hodinách stovky e-mailových dotazů obecného charakteru, které jim podle nich komplikují práci. Hygienici se domnívají, že za otázkami stojí iniciativa Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landa. Společně s týmem právních expertů iniciativa vyzývá veřejnost k občanskému odporu. Pražská hygienická stanice zase kvůli technickým problémům oznámila, že nepřijímá e-maily. Příjem sdělení přes datové schránky funguje. Příčinu technických potíží stanice zjišťuje, ale zřejmě nejde o hackerský útok.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Zpěvák Justin Bieber, jeden z nejúspěšnějších popových interpretů posledních dvou dekád, se podle nového dokumentu TMZ Investigates: What Happened to Justin Bieber? ocitl v roce 2022 na pokraji finančního kolapsu. Právě kvůli této situaci měl tehdy prodat celý svůj hudební katalog investiční společnosti Hipgnosis Songs Capital za zhruba 200 milionů dolarů.
Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?