Daň z benzinu a nafty zřejmě klesne dočasně o 1,50 koruny

Spotřební daň z benzinu a nafty zřejmě klesne dočasně o 1,50 koruny na litr. Vládní návrh na přechodné snížení daně od začátku června do konce září dnes schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení. Opoziční hnutí ANO neuspělo s požadavkem, aby úleva platila až do konce roku. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Opatřením vláda reaguje na prudké zdražení pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu.

Ilustrační foto

Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by mohly díky snížení spotřební daně klesnout až o 1,80 Kč na litr.

Sněmovna novelu schválila hlasy 154 ze 156 přítomných poslanců. Pro návrh ANO na prodloužení opatření do konce roku předtím hlasovalo 76 ze 156 poslanců, k jeho přijetí bylo nutných 79 hlasů.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že předpokládaný výpadek příjmů státního rozpočtu činí zhruba čtyři miliardy korun. Připomněl, že 9,1 procenta z této daně získává Státní fond dopravní infrastruktury, ale ujistil, že vláda fondu dopravy tento výpadek dorovná.

"Předložené snížení spotřebních daní je sice správným krokem, ale tento krok přichází příliš pozdě a je nedostatečný," prohlásila bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Jde podle ní o symbolickou pomoc, která nebude mít reálný dopad. Poslanec SPD Jan Hrnčíř přivítal, že se vláda snaží pomoci, ale podle něho také pozdě. Problémy obyvatel jsou ale širší než drahé pohonné hmoty, podotkl.

Poslanci koalice a opozice se v debatě dlouze přeli o to, kdo může za nynější inflaci a jakým způsobem zmírňovat její dopady. Například Stanjura zkritizoval návrh ANO na osvobození pohonných hmot od daně z přidané hodnoty. Podotkl, že dopravcům by nepomohlo, protože jsou podle něho ve velké většině plátci této daně. Martin Kolovratník (ANO) zase upozornil na to, že u benzinu by bylo možné snížení spotřební daně i o 3,5 koruny, aniž by klesla pod minimum stanovené EU.

"Lze předjímat, že se s ohledem na konkurenční prostředí na trhu pohonných hmot a další vládou realizovaná opatření v této oblasti snížení spotřební daně z motorové nafty a bezolovnatého benzinu z části promítne do konečných cen těchto komodit," píše vláda v důvodové zprávě k předloze. Ministerstvo financí sbírá zhruba od poloviny března data o výši marží prodejců paliv. Vláda ve zdůvodnění také uvedla, že bude nutné snížit rovněž vratku části spotřební daně zemědělcům, takzvanou zelenou naftu.

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. V minulém týdnu ceny pohonných hmot klesaly. Benzin Natural 95 zlevnil proti předcházejícímu týdnu o 30 haléřů na průměrných 42,40 koruny za litr. Nafta se prodává průměrně za 44,67 koruny za litr.

Sněmovna se dnes už nedostala k plánovanému projednání dalšího vládního návrhu, který mimo jiné ruší povinné přimíchávání dražší biosložky do nafty a do benzinu a ruší také silniční daň pro část podnikatelských vozidel. Je možné, že poslanci zařadí tuto předlohu na středeční program.

Témata: pohonné hmoty | daně

Elektroniku čeká další zdražování, ceny čipů dál rostou

24.05.2022 11:50 Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další…

Povinné ručení v dubnu v průměru zdražilo o 68 korun

23.05.2022 11:20 Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v dubnu podruhé v řadě stouply. Průměrná cena…

Šéfka MMF varuje před roztříštěností globální ekonomiky kvůli Ukrajině

23.05.2022 09:29 Invaze Ruska na Ukrajinu by mohla způsobit roztříštěnost globální ekonomiky, varovala na svém blogu…

Stavbaři řeší nedostatek pracovníků, jen těžko hledají nové odborné…

22.05.2022 20:14 Stavebníci řeší vedle stoupajících cen materiálů a surovin i nedostatek kvalifikovaných pracovních…

ČNB nevylučuje další růst úrokových sazeb

22.05.2022 13:07 Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady ve stávající květnové…

Česko je e-shopová velmoc. Většina on-line prodejců ale neprosperuje

22.05.2022 09:30 Česká republika je s počtem kolem 51.000 internetových obchodů považována podle firmy Shopsys za e…

Apple plánuje zvýšit výrobu mimo Čínu, alternativou může být Indie a…

21.05.2022 21:19 Americká společnost Apple oznámila některým svým smluvním výrobcům, že chce zvýšit výrobu mimo Čínu…

Lagardeová se obává, že lidé, kteří nerozumějí riziku kryptoměn, mohou…

21.05.2022 18:20 Kryptoměny jsou založené na ničem a měly by být regulovány, aby se lidé vyhnuli spekulacím se svými…

ČNB ukázala devizovými intervencemi odhodlání snižovat inflaci

20.05.2022 09:09 Většina bankovní rady se na mimořádném zasedání ve čtvrtek 12. května shodovala, že včasný zásah…

Čína vyjednává s Ruskem o nákupu levné ruské ropy

19.05.2022 13:17 Čína vyjednává s Ruskem o nákupu levné ruské ropy do svých strategických rezerv. Rozhovory…

Související:

Nejnovější