Dánské úřady počítají s možností, že do země přijde až 100.000 uprchlíků

Dánské úřady počítají s možností, že do země přijde až 100.000 uprchlíků z Ukrajiny. Řekl to dnes ministr pro migraci a integraci Mattias Tesfaye. Minulý týden země schválila zákon o dočasné ochraně, který zmírnil dánskou azylovou politiku, jež patří k nejpřísnějším v Evropské unii. To uvítaly organizace na ochranu práv uprchlíků, které ale kritizují přísnější přístup k jiným skupinám migrantů, například Syřanům.

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi

Minulý týden dánský parlament schválil zákon o dočasné ochraně uprchlíků z Ukrajiny, který těmto lidem usnadňuje pobyt na dánském území a zapojení do místního trhu práce. Podobné zákony schválily i další unijní země.

Podle některých je přístup dánské vlády k Ukrajincům v ostrém kontrastu s dosavadní azylovou politikou. "Za posledních 20 let jsme vybudovali jednu z nejvíce represivních migračních a azylových politik v Evropě," řekl agentuře EFE šéf dánské odnože organizace ActionAid Tim Whyte. Aktivisté bojující za ochranu práv uprchlíků připomínají, že Dánsko bylo první unijní zemí, která začala vracet do vlasti Syřany, protože část země považuje za bezpečné místo.

Vláda tvrzení o odlišném přístupu neodmítá. "To, co odlišuje konflikt (na Ukrajině) od těch ostatních je, že se nachází v našem sousedství, a proto máme mimořádnou odpovědnost," uvedla premiérka Mette Frederiksenová. Tento týden lidskoprávní organizace a některé levicové strany svolaly protest za rovný přístup k uprchlíkům.

Až 200.000 Ukrajinců očekává také sousední Švédsko. Tamní vláda proto zpřísňuje kontroly na hranicích. Doklady totožnosti se budou od pondělí kontrolovat na trajektech, které často z Polska využívají ukrajinští uprchlíci. Vláda ale musela odložit záměr obnovit kontroly na pozemní hranici. Návrh sklidil ostrou kritiku, protože by ztížil cestování pendlerům.

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí přes čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata: Dánsko | uprchlíci

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější