Dánské úřady počítají s možností, že do země přijde až 100.000 uprchlíků

Dánské úřady počítají s možností, že do země přijde až 100.000 uprchlíků z Ukrajiny. Řekl to dnes ministr pro migraci a integraci Mattias Tesfaye. Minulý týden země schválila zákon o dočasné ochraně, který zmírnil dánskou azylovou politiku, jež patří k nejpřísnějším v Evropské unii. To uvítaly organizace na ochranu práv uprchlíků, které ale kritizují přísnější přístup k jiným skupinám migrantů, například Syřanům.

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi

Minulý týden dánský parlament schválil zákon o dočasné ochraně uprchlíků z Ukrajiny, který těmto lidem usnadňuje pobyt na dánském území a zapojení do místního trhu práce. Podobné zákony schválily i další unijní země.

Podle některých je přístup dánské vlády k Ukrajincům v ostrém kontrastu s dosavadní azylovou politikou. "Za posledních 20 let jsme vybudovali jednu z nejvíce represivních migračních a azylových politik v Evropě," řekl agentuře EFE šéf dánské odnože organizace ActionAid Tim Whyte. Aktivisté bojující za ochranu práv uprchlíků připomínají, že Dánsko bylo první unijní zemí, která začala vracet do vlasti Syřany, protože část země považuje za bezpečné místo.

Vláda tvrzení o odlišném přístupu neodmítá. "To, co odlišuje konflikt (na Ukrajině) od těch ostatních je, že se nachází v našem sousedství, a proto máme mimořádnou odpovědnost," uvedla premiérka Mette Frederiksenová. Tento týden lidskoprávní organizace a některé levicové strany svolaly protest za rovný přístup k uprchlíkům.

Až 200.000 Ukrajinců očekává také sousední Švédsko. Tamní vláda proto zpřísňuje kontroly na hranicích. Doklady totožnosti se budou od pondělí kontrolovat na trajektech, které často z Polska využívají ukrajinští uprchlíci. Vláda ale musela odložit záměr obnovit kontroly na pozemní hranici. Návrh sklidil ostrou kritiku, protože by ztížil cestování pendlerům.

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí přes čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata: Dánsko | uprchlíci

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 13:04 Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 11:22 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Související:

Nejnovější