Dánsko jako jedna z prvních zemí v EU ruší většinu opatření

Dánsko se dnes stalo jednou z prvních zemí Evropské unie, která zrušila prakticky všechna opatření proti šíření koronaviru. Kodaň již covid-19 nepovažuje za nemoc kriticky nebezpečnou pro společnost. Dánové ode dneška nemusejí nosit roušky ve veřejné dopravě či v obchodech a nepotřebují covidový pas ke vstupu do restaurací a kaváren, píše agentura AP.

Dánsko.

Dánské úřady své rozhodnutí zdůvodnily tím, že se v zemi nyní šíří koronavirová varianta omikron, která je sice vysoce nakažlivá, ale nepředstavuje takovou zátěž pro zdravotnický systém. Podle představitelů pomáhá také vysoká proočkovanost.

Dánsko, které má asi 5,8 milionu obyvatel, v posledních týdnech zaznamenávalo kolem 50.000 nových nákaz denně, počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se ale snižoval. "Toto číslo klesalo a teď je neuvěřitelně nízké," prohlásil šéf dánského zdravotnického úřadu Sören Broström. Nyní je na jednotkách intenzivní péče 32 lidí, před několika týdny to bylo až 80, dodal.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová je přesto ve svých vyjádřeních opatrná. "Netroufám si říci, že dáváme restrikcím definitivně sbohem. Nevíme, co se stane na podzim. Jestli se neobjeví nová varianta," řekla.

Zrušení protipandemických opatření znamená, že se v Dánsku mohou znovu otevřít noční kluby a restaurace mají opět neomezenou otvírací dobu s možností podávání alkoholu. Covidový pas není potřeba. Ruší se také pravidlo o rozestupech, takže se mohou konat hromadné akce a obchody nemusejí omezovat počet zákazníků uvnitř.

Zatímco ve veřejné dopravě a v obchodech se lidé nyní obejdou bez roušek, ve zdravotnických zařízeních a domech s pečovatelskou službou je úřady dál doporučují. Dánové jsou rovněž vyzýváni, aby se pravidelně testovali, a pokud to bude třeba, rychle reagovali.

Zmírňují se i pravidla při vstupu do Dánska ze zahraničí, který je pro očkované lidi přijíždějící ze zemí schengenského prostoru, pro děti do 15 let a pro ty, kdo covid v nedávné době prodělali, bez omezení. Platnost očkovacího pasu je pět měsíců. Neočkovaní lidé starší 15 let musí předložit negativní test na koronavirus. Nutnost karantény se ruší.

S protipandemickými opatřeními se chystá tento měsíc skoncovat i Finsko. V pondělí byly zrušeny pohraniční kontroly mezi Finskem a dalšími zeměmi Schengenu.

Témata: Dánsko

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Putin poprvé připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku

29.03.2023 16:14 Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně…

Rusko přestává sdílet informace s USA o jaderných zbraních

29.03.2023 14:39 Rusko ukončilo výměnu informací o svých jaderných zbraních se Spojenými státy. Podle agentury…

Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

29.03.2023 13:36 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…

Pekarová Adamová ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu

29.03.2023 13:24 Aktualizováno Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj…

Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

29.03.2023 13:11 Aktualizováno Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…

Související:

Nejnovější