Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije. V projevu v Evropském parlamentu to dnes uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Připomenula nedávnou homofobní vraždu dvou mladých lidí před podnikem navštěvovaným lidmi z komunity LGBT+ v Bratislavě a zdůraznila, že ochrana menšin je v demokracii zásadní.
Hovořila také o vnitřních a vnějších krizích, kterým EU čelí, mimo jiné o ruské válce proti Ukrajině a související energetické krizi či o nenávistných projevech na internetu. V závěru pak citovala slova prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, že demokracie není jen politický systém, ale v první řadě systém morální.
Projev, kterému mnozí europoslanci po jeho skončení tleskali vestoje, slovenská prezidentka rozdělila do dvou částí. V úvodu hovořila anglicky, ve druhé části slovensky. Na začátku se soustředila zejména na význam demokracie a potřebu chránit menšiny.
"Můj vzkaz je dnes jasný: pokud nezačneme demokracii chránit, zanikne," řekla s tím, že "nedávná homofobní vražda Juraje a Matúše v ulicích Bratislavy nám tuto prostou pravdu tak bolestně připomenula". "Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije," uvedla slovensky.
Rovnováha v Evropě je v posledních letech ohrožována pandemickou krizí a krizí bezpečnostní krizí, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu, poznamenala Čaputová. EU podle ní na obě krize zareagovala správně, slovenská prezidentka v této souvislosti mimo jiné poukázala na rozsáhlé sankce proti Rusku či na politickou, finanční a humanitární pomoc Ukrajině. "Z obou krizí si Evropané kromě strachu a obav odnesli velmi silný zážitek celoevropské empatie a jednoty. Právě tato zkušenost nám ukazuje, že nejlepší způsob, jak překonat všechny výzvy, kterým jako unie čelíme, je naše jednota, spolupráce a solidarita," řekla.
Čaputová hovořila také o vnitřních výzvách v členských státech. "Pokud nezvládneme tyto evropské krize, hrozí nám, že přerostou v krizi Evropy," uvedla a poukázala na skutečnost, že miliony evropských domácností a podniků jsou ohroženy růstem cen energií. "Jako unie se dnes musíme zabývat příčinami i důsledky této krize. Správná řešení by proto měla být evropská, společná a solidární," dodala.
Každá země v EU musí zůstat liberální demokracií, zdůraznila Čaputová. "Nestačí jen dosáhnout členství v tomto klubu, členství je třeba neustále aktualizovat jasným pochopením a respektováním společných hodnot. Hodnot jako právní stát, dělba moci a nezávislost soudnictví, svoboda médií nebo ochrana menšin," řekla. "Nedovolme, aby demokracie zahynula kvůli naivitě demokratů. Kvůli naivní víře, že demokratická práva a svobody budou pouze využívány a nikoli zneužívány," dodala.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.