Demokraté dosáhli svého, zveřejnili Trumpovy daňové záznamy

Donald Trump
Donald Trump, foto: whitehouse.gov **www.whitehouse.gov**
ČTK 30. prosince 2022 16:04 30. prosince 2022 20:32
Sdílej:

Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná Demokratickou stranou dnes zveřejnila daňové záznamy bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Krok představuje vyvrcholení několikaleté snahy rozkrýt finance někdejšího prezidenta, který na rozdíl od svých předchůdců daňová přiznání sám neposkytl a proti dohledu se bránil u soudů.

Tisíce publikovaných stránek přináší dosud nejpodrobnější obrázek o Trumpově hospodaření v daném období, napsala agentura AP.

Dokumenty potvrzují základní skutečnosti, které už byly známé i díky zprávám zveřejněným sněmovním výborem pro státní příjmy minulý týden. Trumpovy příjmy a daňový základ se během let dramaticky měnily a zatímco v letech 2015, 2016 a 2019 exprezident odvedl na federální úrovni částky v řádu stovek tisíc dolarů, v roce 2016 a 2017 zaplatil na daních 750 dolarů (asi 17.000 korun) a v roce 2020 nezaplatil nic.

Výkyvy souvisí s vykazovanými ztrátami jeho podnikatelských aktivit, které se v součtu šesti let vyšplhaly na více než 50 milionů dolarů. Deník The New York Times (NYT) už před dvěma lety na základě uniklých dokumentů odhalil, že Trump v deseti z prvních 15 let století neodvedl žádné federální daně z příjmu, "z velké části díky tomu, že hlásil mnohem větší ztráty než příjmy".

Demokraté šest let záznamů zveřejnili jen několik dní předtím, než se poprvé sejde nově zvolený Kongres, v němž už budou sněmovnu kontrolovat Trumpovi republikáni. Nově dostupné materiály čítají skoro 6000 stránek, včetně 2700 stránek osobních přiznání exprezidenta a jeho manželky Melanie a dalších více než 3000 stránek přiznání Trumpových podniků. V dokumentech jsou začerněné některé osobní údaje včetně čísel účtů.

Mezi nově odhalené skutečnosti patří například informace, že Trump v letech 2015 až 2017 hlásil účty v několika zemích mimo USA včetně Číny. Od roku 2018 už je ale v záznamech pouze účet v Británii, píše AP. List NYT si zase všímá, že za rok 2020 tehdejší prezident nenahlásil žádné charitativní příspěvky, ačkoli v předvolební kampani prohlásil, že si nenechá "ani jeden dolar" z prezidentského platu 400.000 dolarů ročně.

Dnešní publikace je součástí vyšetřování, které zkoumalo způsob dozoru berního úřadu IRS nad úřadujícími prezidenty a zjistilo, že orgán v prvních dvou letech Trumpova mandátu povinný audit neprováděl. "IRS se svým povinným auditem bývalého prezidenta nezačal, dokud jsem neučinil prvotní žádost," uvedl předseda výboru pro státní příjmy Richard Neal.

Trump, který nedávno ohlásil novou kandidaturu na prezidenta, dnes postup demokratů znovu odsoudil. "Povede to ke strašným věcem pro hrozně moc lidí," uvedl podle AP. Média podotýkají, že zveřejnění osobních daňových přiznání je krok, k němuž dochází zřídka, jakkoli spadá do pravomocí Kongresu.

Zájem novinářů a zákonodárců o Trumpovy daně trvá od prezidentské kampaně před volbami roku 2016, v níž newyorský podnikatel záznamy odmítl zveřejnit, jak je ve Spojených státech u prezidentských kandidátů zvykem. Následovaly vleklé soudní spory jak s Kongresem, tak s newyorskou prokuraturou, do nichž byl zapojen i Nejvyšší soud USA. Nejdříve se loni v únoru k přiznáním dostali vyšetřovatelé, minulý měsíc pak nejvyšší soudní instance definitivně dala za pravdu i sněmovnímu výboru.

Exprezidentova firma The Trump Organization byla na začátku prosince u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Trump sám souzen nebyl, podle vyšetřovatelů nicméně o krácení daní dobře věděl.

Nezávislá komise, která pro kongresmany exprezidentovy záznamy analyzovala, zase upozornila na několik podezřelých aspektů, které podle ní vyžadují další prošetření. Byly mezi nimi odpočty spojené s příspěvky na dobročinné účely, zacházení se ztrátami nebo půjčky dětem, které by mohly být brány jako zdanitelné dary.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se chystá na válku? Do armády povinně musí statisíce lidí

Ministerstvo obrany oznámilo, že v roce 2025 obdrží přibližně 230 tisíc polských občanů výzvy k povinné vojenské kvalifikaci. Tato procedura začne 3. února a potrvá 62 dní. Výzvy dostanou muži a ženy, kteří splňují věkové a kvalifikační požadavky, přičemž hlavním cílem je stanovení fyzické a psychické způsobilosti k výkonu služby v polské armádě. Uvedl to server Polsat News.

Světové celebrity
princezna Kate

Kate, jsi neuvěřitelně silná. Dojemná slova prince Williama oběhla svět

Velká Británie ve čtvrtek slavila výjimečné 43. narozeniny princezny Kate, které následovaly po měsících nejistoty ohledně jejího zdravotního stavu. Manželka následníka trůnu totiž bojovala se zákeřnou rakovinou. Tento boj s vážnou nemocí nepřímo zmínil i princ William ve svém přání, které dojalo celou Británii. 

Zahraničí
Analýza
Kanada

Trumpova vize rozšíření USA rozzuřila a vystrašila Kanaďany. Existuje cesta, jak toho může dosáhnout

Kanada je jednou ze zemí, které se obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států nejvíce. Stojí za tím především jeho úterní výhrůžka, že druhou největší zemi světa donutí připojit se k USA. Údajně je ochoten využít „ekonomickou sílu“.

České celebrity
Agáta Hanychová a Mirek Dopita

Pravda o účasti Mirka Dopity v Survivoru. Prozradila ji Agáta Hanychová

I letos se televizní diváci mohou těšit na novou řadu Survivoru, ale zatím se neví, kdo vyrazil přežít na ostrov. Spekulace spojovaly s účastí v reality show Mirka Dopitu, manžela Agáty Hanychové. Právě ona ale vysvětlila, že to celé bylo trochu jinak.