Demokraté dosáhli svého, zveřejnili Trumpovy daňové záznamy

Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná Demokratickou stranou dnes zveřejnila daňové záznamy bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Krok představuje vyvrcholení několikaleté snahy rozkrýt finance někdejšího prezidenta, který na rozdíl od svých předchůdců daňová přiznání sám neposkytl a proti dohledu se bránil u soudů.

Donald Trump

Tisíce publikovaných stránek přináší dosud nejpodrobnější obrázek o Trumpově hospodaření v daném období, napsala agentura AP.

Dokumenty potvrzují základní skutečnosti, které už byly známé i díky zprávám zveřejněným sněmovním výborem pro státní příjmy minulý týden. Trumpovy příjmy a daňový základ se během let dramaticky měnily a zatímco v letech 2015, 2016 a 2019 exprezident odvedl na federální úrovni částky v řádu stovek tisíc dolarů, v roce 2016 a 2017 zaplatil na daních 750 dolarů (asi 17.000 korun) a v roce 2020 nezaplatil nic.

Výkyvy souvisí s vykazovanými ztrátami jeho podnikatelských aktivit, které se v součtu šesti let vyšplhaly na více než 50 milionů dolarů. Deník The New York Times (NYT) už před dvěma lety na základě uniklých dokumentů odhalil, že Trump v deseti z prvních 15 let století neodvedl žádné federální daně z příjmu, "z velké části díky tomu, že hlásil mnohem větší ztráty než příjmy".

Demokraté šest let záznamů zveřejnili jen několik dní předtím, než se poprvé sejde nově zvolený Kongres, v němž už budou sněmovnu kontrolovat Trumpovi republikáni. Nově dostupné materiály čítají skoro 6000 stránek, včetně 2700 stránek osobních přiznání exprezidenta a jeho manželky Melanie a dalších více než 3000 stránek přiznání Trumpových podniků. V dokumentech jsou začerněné některé osobní údaje včetně čísel účtů.

Mezi nově odhalené skutečnosti patří například informace, že Trump v letech 2015 až 2017 hlásil účty v několika zemích mimo USA včetně Číny. Od roku 2018 už je ale v záznamech pouze účet v Británii, píše AP. List NYT si zase všímá, že za rok 2020 tehdejší prezident nenahlásil žádné charitativní příspěvky, ačkoli v předvolební kampani prohlásil, že si nenechá "ani jeden dolar" z prezidentského platu 400.000 dolarů ročně.

Dnešní publikace je součástí vyšetřování, které zkoumalo způsob dozoru berního úřadu IRS nad úřadujícími prezidenty a zjistilo, že orgán v prvních dvou letech Trumpova mandátu povinný audit neprováděl. "IRS se svým povinným auditem bývalého prezidenta nezačal, dokud jsem neučinil prvotní žádost," uvedl předseda výboru pro státní příjmy Richard Neal.

Trump, který nedávno ohlásil novou kandidaturu na prezidenta, dnes postup demokratů znovu odsoudil. "Povede to ke strašným věcem pro hrozně moc lidí," uvedl podle AP. Média podotýkají, že zveřejnění osobních daňových přiznání je krok, k němuž dochází zřídka, jakkoli spadá do pravomocí Kongresu.

Zájem novinářů a zákonodárců o Trumpovy daně trvá od prezidentské kampaně před volbami roku 2016, v níž newyorský podnikatel záznamy odmítl zveřejnit, jak je ve Spojených státech u prezidentských kandidátů zvykem. Následovaly vleklé soudní spory jak s Kongresem, tak s newyorskou prokuraturou, do nichž byl zapojen i Nejvyšší soud USA. Nejdříve se loni v únoru k přiznáním dostali vyšetřovatelé, minulý měsíc pak nejvyšší soudní instance definitivně dala za pravdu i sněmovnímu výboru.

Exprezidentova firma The Trump Organization byla na začátku prosince u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Trump sám souzen nebyl, podle vyšetřovatelů nicméně o krácení daní dobře věděl.

Nezávislá komise, která pro kongresmany exprezidentovy záznamy analyzovala, zase upozornila na několik podezřelých aspektů, které podle ní vyžadují další prošetření. Byly mezi nimi odpočty spojené s příspěvky na dobročinné účely, zacházení se ztrátami nebo půjčky dětem, které by mohly být brány jako zdanitelné dary.

Témata: Donald Trump | USA

Putin prohlásil, že Rusko opět ohrožují německé tanky

02.02.2023 18:00 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle…

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, ta je chystá na výročí…

02.02.2023 13:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření…

Evropská unie slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků

02.02.2023 12:54 Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině…

Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

02.02.2023 12:39 Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by…

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybu,…

02.02.2023 12:32 Aktualizováno Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na…

Reznikov tvrdí, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu

02.02.2023 10:49 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu.…

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

Související:

Nejnovější