Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.
Vyšetřovací komise OSN pro Sýrii situaci v zemi hodnotí jako velmi neradostnou. Na několika místech pokračují boje, hroutí se ekonomika, vysychají řeky a častěji dochází také k útokům bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS).
"Strany konfliktu po deseti letech nadále páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, které porušují základní lidská práva Syřanů," uvedl předseda komise Paulo Pinheiro. "Válka proti syrským civilistům pokračuje a je pro ně těžké najít v konfliktem zdecimované zemi bezpečí či bezpečné útočiště," dodal.
Zpráva komise uvádí, že syrské vládní síly se nadále dopouštějí svévolného zatýkání, přičemž zadrženým znemožňují komunikovat s kýmkoliv zvenčí.
"Komise nadále dokumentuje nejen mučení a sexuální násilí ve vazbě, ale také úmrtí ve vazbě a zmizení," stojí v tiskové zprávě.
Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, vyvolala největší uprchlickou krizi na světě. Státy sousedící se Sýrii poskytly útočiště zhruba 5,6 milionu uprchlíků a další více než milion uprchlíků je v evropských zemích, píše Reuters. V některých zemích uprchlíci čelí tlaku, aby se vrátili do vlasti.
Asad sice získal zpět většinu syrského území, rozlehlé části země ale stále nejsou pod kontrolou Damašku. Turečtí vojáci působí ve značné části severní a severozápadní Sýrie, kde se nachází poslední významná bašta protivládních rebelů, zatímco na Kurdy kontrolovaných územích na východě a severovýchodě jsou americké síly.
Člen komise OSN Hanny Megally uvedl, že v jihozápadní Sýrii došlo k "opětovnému obléhání a využívání taktik obléhání". Ruskem podporovaná syrská armáda v tomto regionu podnikla ofenzivu s cílem obnovit kontrolu nad městem Dará, kde působili rebelové.
Zpráva komise OSN, která dokumentuje situaci v Sýrii za poslední rok do konce letošního června, také uvádí, že se míra násilí zvýšila i na severozápadě země, kde se tržiště, obydlené oblasti a zdravotnická zařízení staly terčem pozemních ofenziv i náletů, což vedlo k mnoha civilním ztrátám na životech.
Nejméně 243 lidí podle zprávy vyšetřovatelů přišlo o život nebo bylo zmrzačeno při sedmi bombových útocích v rebely ovládaných městech Afrín a Rás al-Ajn, která leží severně od Halabu. Komise předpokládá, že úplná bilance obětí bude podstatně vyšší.
Zpráva rovněž kritizuje radikální islamistickou skupinu Haját Tahrír aš-Šám (HTS) kontrolující Idlib za to, že omezuje média a svobodu projevu, přičemž svévolně zatýká aktivisty a novináře, včetně žen.
Komise zároveň kritizuje nezákonné zadržování tisíců žen a dětí, podezřelých z vazeb na IS, v táborech, které se nacházejí v oblastech kontrolovaných Syrskými demokratickými silami (SDF), jež mají podporu Spojených států.. Podle komise jsou tito lidé drženi v podmínkách, "které mohou představovat kruté nebo nelidské zacházení".
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.