Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového zadlužování České bankovní asociace je tak letos deset procent. Proti loňsku, kdy šlo o 11 procent, se situace mírně zlepšila. S půjčkami přitom mají zkušenost tři čtvrtiny Čechů. Výsledky indexu představila asociace na tiskové konferenci. Průzkum se uskutečnil mezi tisícovkou respondentů v říjnu.

CZK

Nejčastěji si půjčili na auto či motorku (30 procent), rekonstrukci bytu (27 procent), spotřební elektroniku (26 procent) a bílé elektro (26 procent). Dvě třetiny Čechů by si naopak nikdy nepůjčily na zážitky nebo dovolenou a zdrženliví jsou lidé i pokud jde o sportovní vybavení (46 procent) nebo splácení půjčky další půjčkou (41 procent).

Více než polovina dlužníků (53 procent) využila banku. U splátkových společností si půjčku vzalo 28 procent. Na 23 procent si v případě potřeby půjčila od příbuzných nebo známých.

"Míra rizika je u bank velmi nízká. Zarážející ale je, že lidé se často u nebankovních společností nezajímají například o to, jestli vůbec mají licenci od centrální banky. Míra rizika je v takovém případě velmi vysoká a může dojít k neočekávaným situacím," uvedl hlavní právník asociace Filip Hanzlík. U splátkových společnosti si licenci u ČNB ověřovala čtvrtina dotázaných. U půjček přímo od prodejců zboží to bylo 18 procent.

Zkušenosti s kontokorentem má 31 procent populace, 29 procent někdy nakupovalo na splátky. Na 28 procent Čechů má zkušenost s jiným spotřebitelským úvěrem či půjčkou. Kreditní kartou někdy nakupovala čtvrtina lidí. Čtvrtina Čechů si nikdy na nic nepůjčila.

Na 45 procent Čechů využívá kreditní kartu na běžné nákupy a 30 procent ji vnímá jako rezervu. Na 16 procent lidí ji používá na speciální příležitostí, jako je cestování a podobně. U kontokorentu se situace liší a víc než polovina lidí ho má jako rezervu. Na běžné nákupy ho pak využívá necelá desetina.

Schopnost lidí splácet je pořád na dobré úrovni. V případě úvěrů domácnostem se objem problematicky splácených úvěrů zvýšil ke konci října o sedm miliard na 2,131 bilionu korun. Podíl těch nevýkonných v nominálním vyjádření stagnoval na 27 miliardách a v relativním vyjádření klesl na 1,2 procenta. U hypoték je tento podíl 0,58 procenta, tedy stejně jako v září, kdy šlo o historické minimum.

Necelá třetina dlužníků by v případě problémů se schopností splácet zkusila s poskytovatelem půjčky vyjednat odklad splátek. Téměř čtvrtina by si půjčila od příbuzných či známých. Na 17 procent by zkusila půjčky sloučit v bance a devět procent dotázaných uvedlo, že by situaci vůbec neřešilo.

Témata: češi | dluhy

ONLINE: Ve volbách zvítězil Petr Pavel. Čaputová byla v Praze v jeho štábu

28.01.2023 19:58 Aktualizováno Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Nad protikandidátem Andrejem…

Zeman přiznal, že takový výsledek voleb nečekal

28.01.2023 19:23 Prezidenta Miloše Zemana výsledek prezidentských voleb překvapil. Čekal, že generál ve výslužbě…

Dokud bude Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, tvrdí Šmarda

28.01.2023 19:00 Dokud bude Andrej Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, ukázaly volby hlavy státu podle…

Dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, tvrdí…

28.01.2023 17:32 Český dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, což se letos opět…

Pavlovi přijela poblahopřát Čaputová. Zelenskyj a další světoví politici…

28.01.2023 17:21 Aktualizováno Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank…

Babiš uznal porážku ve volbách, Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech

28.01.2023 17:16 Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi Petru…

Češi si zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, řekl Pavel

28.01.2023 16:32 Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou…

Premiér Petr Fiala přivítal zvolení Petra Pavla prezidentem

28.01.2023 16:02 Premiér Petr Fiala (ODS) přivítal zvolení bývalého vysoce postaveného představitele české armády a…

Predikce: Prezidentem se stane Pavel se ziskem přes 58 procent hlasů

28.01.2023 15:27 Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve…

Prezidentské volby skončily. Hlavou státu bude favorizovaný Pavel, nebo…

28.01.2023 14:34 Letošní vybírání budoucího českého prezidenta ve 14:00 skončilo. Stal se jím někdejší představitel…

Související:

Nejnovější