Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, vyvolal vlnu kontroverze svým prohlášením, že uvalí 100% cla na země BRICS, pokud se pokusí vytvořit novou měnu. Uvedl to server CNN.
Tímto krokem reaguje na návrhy zemí, jako je Brazílie a Čína, které usilují o snížení závislosti na americkém dolaru v mezinárodním obchodě. Trump své stanovisko zveřejnil na platformě Truth Social, kde uvedl, že Spojené státy již nebudou pasivně přihlížet pokusům o nahrazení dolaru jako světové rezervní měny.
Skupina BRICS, kterou tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, nedávno přivítala nové členy, mezi nimiž jsou Írán, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Etiopie a Egypt. Celkem 34 dalších zemí projevilo zájem o připojení. Jedním z diskutovaných témat uvnitř BRICS je možnost vytvoření společné měny, která by mohla obejít dolar a americký finanční systém. Tento krok by usnadnil obchod mezi členskými státy a poskytl alternativu vůči západním sankcím.
Navzdory těmto ambicím je realizace nové měny nepravděpodobná kvůli rozdílným ekonomickým zájmům a geopolitickým prioritám jednotlivých zemí. Přesto tento plán posiluje spolupráci mezi Čínou a Ruskem, které se snaží postavit Západu a zejména USA do opozice.
Trump zdůraznil, že Spojené státy nebudou tolerovat pokusy o podkopání dolaru. Pokud země BRICS nepřestanou usilovat o vytvoření nové měny, budou podle něj čelit "stoprocentním clům" na své zboží vyvážené do USA. Tímto způsobem chce budoucí prezident ochránit dominantní postavení americké ekonomiky a dolaru na světových trzích.
Podobné ekonomické výhrůžky nejsou v Trumpově politice novinkou. Nedávno oznámil výrazné zvýšení cel na zboží z Mexika, Kanady a Číny, což odůvodnil problémy s nelegální migrací, kriminalitou a pašováním drog.
Mexický prezident Claudia Sheinbaum a kanadský premiér Justin Trudeau již reagovali na Trumpovy plány. Zatímco jednání s Trudeauem proběhla relativně pozitivně, vztahy s Mexikem zůstávají napjaté. Prohlášení o clech na země BRICS může dále eskalovat mezinárodní napětí, zejména s ohledem na ruské a čínské snahy omezit závislost na dolaru.
Čína a Rusko v rámci BRICS propagují myšlenku "globální většiny", která stojí proti Západu a jeho dominanci. Tato strategie staví USA do pozice, kdy musí aktivně reagovat na rostoucí vliv BRICS. Trumpovy hrozby mohou být pokusem o udržení geopolitické dominance, ale zároveň hrozí prohloubení obchodních konfliktů a narušení diplomatických vztahů.
Poslední dny meteorologické zimy připadají do týdne, který právě začíná. Podle meteorologů přinese hodně oblačnosti a také srážek. Změna nastane od středy, lidé se mohou těšit na většinou slunečné a bezesrážkové počasí.
Agenti v noci na neděli zastřelili mladého muže, který vstoupil do areálu soukromé rezidence amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě. Šéf Bílého domu na místě nebyl, nacházel se ve Washingtonu. Na vyšetřování případu se podílí i FBI.
Karlos Vémola nezažil právě nejlepší úvod roku. Nějaký čas si pobyl ve vazbě, ocitl se také v péči lékařů. Rekonvalescence po operačním zákroku pokračovala i po jeho propuštění na svobodu. Nyní už se ale věci začínají obracet k lepšímu.
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Britská vláda uvažuje o odstranění bývalého prince Andrewa z linie nástupnictví na trůn, aby se za žádných okolností nemohl stát králem. Ministr obrany Luke Pollard řekl, že je správné to udělat, a to bez ohledu na závěry probíhajícího policejního vyšetřování.
Bratislava v pondělí zastaví dodávky elektřiny na Ukrajinu, pokud ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neobnoví dodávky ropy na Slovensko. Na sociální síti to oznámil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).
V českém šoubyznyse se letos budou slavit kulatiny několika výrazných osobností. Jednou z nich je Dáda Patrasová, o které se naposledy psalo, když marodila s chřipkou. Nyní se o manželce zmínil Felix Slováček. Co prozradil?
Druhým dnem v řadě varují meteorologové před ledovkou a vzestupem vodních hladin. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje předchozí, když rozšiřuje oblast varování před povodňovými jevy.
Středočeští kriminalisté od pátečního večera vyšetřují konflikt mezi dvěma muži v Rudné u Prahy. Zatímco cizinec skončil v jedné z pražských nemocnic, druhého muže zadrželi policisté a podezřívají ho z pokusu o vraždu.
Největší událostí týdne v českém šoubyznyse je nepochybně rozvod Ornelly Koktové s manželem Pepou. Vzápětí po oznámení se vyrojily spekulace, že se manželství rozpadlo jen naoko. Podnikatel nyní odhalil pravdu.
Americký prezident Donald Trump reaguje na rozhodnutí Nejvyššího soudu a zvyšuje globální cla, která jsou podle jeho názoru právně v pořádku, na úroveň 15 procent. Trump to oznámil v sobotu na své sociální síti Truth Social.
Počasí v Česku se otepluje již v současnosti a relativně teplo má být i během příštího víkendu na přelomu února a března. Nejvyšší teploty dokonce překročí 15 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).