Před pražským kongresovým se dnes dopoledne konal protest zemědělců proti dotační politice vlády a Evropské unie (EU). Zúčastnily se ho nižší desítky lidí, akce skončila před polednem. Zemědělci žádali přehodnocení unijních cílů v zemědělství a kritizovali přesun peněz směrem k menším farmářům. Protest se konal během neformálního setkání ministrů zemědělství a rybolovu zemí EU, protestními jízdami zemědělci demonstrovali i v krajích.
S protesty nesouhlasí Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), která sdružuje hlavně malé farmáře a kroky vlády ohledně změn ve financování podporuje.
Protestní happening v Praze zemědělci zahájili tiskovou konferencí, na níž vystoupili zástupci jednotlivých svazů. Martin Pícha ze Zemědělského svazu ČR varoval, že v budoucnu hrozí potravinové krize. "Současná evropská environmentální politika povede k poklesu produkce potravin v Evropě a k závislosti na dovozu," uvedl.
Zemědělcům vadí politika Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Podle protestujících zemědělců by měly být cíle dohody přehodnoceny a odloženy. Zároveň žádají změny při prodejích emisních povolenek, které jsou podle zemědělců likvidační. Od začátku roku rovněž kritizují změnu dotační politiky na období mezi lety 2023 až 2027. Vláda v lednu rozhodla o přesunu větší části peněz k menším farmářům. Svazy tvrdí, že vláda bere peníze firmám, které vyrábějí většinu potravin v Česku.
Zemědělci dále upozornili, že jejich náklady v posledních měsících stouply o desítky procent, u některých surovin o stovky procent. Jde zejména o energie, hnojiva a ochranné prostředky pro rostliny. Žádají celoevropské řešení situace. Kroky vlády směřující k zastropování cen energií pro maloodběratele a kompenzace pro větší firmy jsou podle nich nešťastně naplánovány. Kvůli rostoucím nákladům podle zemědělců hrozí omezení produkce.
Organizátoři si před Kongresovým centrem, kde se koná zasedání evropských ministrů zemědělství, postavili stánek. Rozdávali tu lidem brambory a jablka s heslem, že může jít o poslední produkty českého zemědělství. Zemědělci si rovněž přinesli transparenty s českými i anglickými nápisy typu "Ne zelenému fanatismu", "Férové podmínky pro všechny" či "No Green deal make real deal".
Komora a svaz také představily společné memorandum, které podepsalo 14 zemědělských organizací z devíti států EU. Od vlád a EU požadují kromě zastropování cen energií také kompenzace vysokých cen hnojiv a dalších vstupních nákladů. Z dlouhodobého hlediska požadují více peněz ze Společné zemědělské politiky EU kvůli environmentálním ambicím unie.
Demonstraci odsuzuje ASZ ČR. Uvedla, že protesty "účelově pořádá vedení těchto organizací především na objednávku úzké skupiny majitelů největších agropodniků" a ve skutečnosti jsou namířeny proti zájmům většiny českých zemědělců i českých spotřebitelů. Vládní změny dohodnuté s většinou zemědělských organizací nebudou mít podle ASZ ČR negativní dopady ani na velké zemědělské podniky. "Nynější zemědělská politika jistě není ve všem ideální, ale po mnoha letech konečně vykročila správným směrem," uvedlo vedení asociace.
Agrární komora: Pro zemědělce je vládní pomoc kvůli drahým energiím spíš nejasná
Podoba vládní pomoci kvůli drahým energiím pro velkoodběratele elektřiny a plynu, kterou ve středu představila vláda, je podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala spíše nejasná. Zemědělské podniky spadají jak mezi maloodběratele, tak i velkoodběratele. Firmy budou muset stále platit vysoké účty a až poté se dozvědí, zda dostanou kompenzace. Podmínky dočasného krizového rámce jsou velmi komplikované a administrativně náročné, což může podniky odradit od žádání kompenzací. Doležal to řekl na dnešním protestním setkání proti dotační politice vlády a EU. Řešení by se podle něj mělo hledat na evropské úrovni, kde se uvažuje o stanovení maximálních cen pro průmysl.
Vládní plán pomoci pro velkoodběratele elektřiny a plynu ve středu představil předseda vlády Petr Fiala (ODS), stát mezi podniky rozdělí 30 miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN) řekl, že se počítá s pomocí zhruba pro 8000 podniků a energeticky náročných firem bude maximální podpora činit 200 milionů korun, ostatní budou moci získat nejvýše 45 milionů korun. Podpora se podle něj bude týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, zemědělství i lesnictví. Uvedl také, že stanovení maximálních cen energií pro firmy neumožňuje evropská legislativa.
Doležal upozornil na to, že některé zemědělské podniky budou spadat částečně pod maloodběratele i velkoodběratele. "To, co bude spadat do většího odběru, má jít pravděpodobně cestou kompenzací. To znamená, že budeme platit vysoké účty za elektrickou energii nebo za plyn a na konci roku se možná dozvíme nějaké kompenzace," řekl. Podmínky takzvaného dočasného krizového rámce, se kterými se komora měla možnost seznámit, jsou podle Doležala velmi komplikované a může se stát, že velká část nejen zemědělců, ale i podnikatelů v průmyslu o pomoc nebude moci žádat nebo to pro ně bude tak administrativně náročné, že je to od žádosti o kompenzace odradí.
Uvedl také, že řešení by se mělo hledat na evropské úrovni, kde by mohlo dojít ke stanovení maximální ceny. "Dostáváme se do situace, kdy jsme sice na jednotném trhu, ale každý má jiné cenové stropy, kompenzace a podpory. Pokud nesrovnáme úroveň pomoci, tak se nejen české zemědělství dostane do nekonkurenceschopné pozice," dodal.
Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha k tomu doplnil, že ještě před 14 dny se v krizovém rámci se zemědělstvím nepočítalo a vláda zareagovala až na kritiku od svazů. Systém podpory podle něj ale neřeší problémy například ovocnářů, kteří jsou stále ve velké nejistotě. "Stojí před sady plnými jablek a přemýšlejí, zda je mají sklidit, či nikoliv. V okamžiku, kdy je sklidí a dají je do klimatizovaných hal, tak náklady na skladování jsou tak vysoké, že jablka budou neprodejná, protože žádný obchodník je nekoupí," dodal.
Vlny, které reprezentují Česko na Oscarech, a Amerikánka získaly nejvíce nominací pro 32. ročník výročních cen Český lev. O sošku se utká celkem 29 titulů v rámci 24 statutárních kategorií. V pondělí o tom informovala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).
Marek a Eva Adamczykovi se na startu nového týdne pochlubili radostnou novinkou z osobního života. Olympijská vítězka ve snowboardcrossu a známý herec se dočkali prvního potomka. Rovnou odhalili i pohlaví a jméno miminka.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím a ve třech krajích navíc teploty klesnou pod -12 °C. Podle meteorologů lidem hrozí omrzliny. Jak jim předejít a co dělat, když vás potkají?
StarDance má za sebou dvě řady ve dvou letech, což pokaždé znamená, že bude následovat pauza. Letos ji v programovém schématu České televize nenajdeme. Jedna česká celebrita se přesto objeví na tanečním parketu. Eva Burešová udělala rozhodnutí, jehož mohou její tuzemští fandové litovat.
Česko v těchto dnech svírá mrazivé počasí, a to zejména přes noc. Teploty budou opět klesat hluboko pod nulu i v následujících hodinách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v té souvislosti varuje i před náledím.
Synové Moniky Absolonové mohou po rodičích podělit umělecké i sportovní vlohy, ale roli samozřejmě sehraje i výchova. Populární zpěvačka by nejspíš byla ráda, kdyby hoši k úkolům v budoucnosti přistupovali podobně jako ona.
Podmořská sopka Axial Seamount, nacházející se necelých 300 mil od pobřeží Oregonu, by mohla podle vědců vybuchnout v roce 2025. Tato nejaktivnější sopka severovýchodního Tichého oceánu byla naposledy aktivní v letech 1998, 2011 a 2015. Nyní její povrch dosahuje 95 % úrovně před poslední erupcí, což naznačuje, že další výbuch je na spadnutí, uvedl server Newsweek.
Rozchod Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou by měl Agátě Hanychové udělat radost, protože pro poslední partnerku podnikatele opravdu neměla hezká slova. Jenže Plastic Queen řekla na rozloučenou něco, co influencerku rozhodně nepotěší.
Jiřina Bohdalová sice ze zdravotních důvodů sekla s divadlem, ale pořád jí zůstalo televizní a filmové herectví. Má navíc dva dvorní režiséry. Vedle Zdeňka Zelenky je tím druhým Jiří Strach, který s legendou natočil i její zatím poslední film Svatá. A jak sama herečka přiznala, Strach ví, jak je k ní třeba přistupovat.
Bývalý britský premiér Boris Johnson označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „zas**ného idiota“ kvůli jeho imperiálním ambicím. Johnson, známý svou otevřenou podporou Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022, použil tento výraz během rozhovoru pro zpravodajský web Delfi, uvedl server SkyNews.
Dara Rolins v uplynulých dnech i pod tlakem spekulací přiznala, že se zasnoubila s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem. Nyní poskytla první obsáhlejší zpověď o žádosti o ruku i chystané svatbě.
Překvapení neskrývají diváci televize Nova, která přišla o jednu ze stálic a tváří zpravodajství. Jedna z moderátorek opouští stanici po 12 letech, z čehož je zřejmé, že o Lucii Borhyovou nejde. Na obrazovce už lidé neuvidí Ivetu Lutovskou.