Děti s RS viry plní pražské nemocnice, epidemie dál sílí i na Moravě

V pražských nemocnicích přibývá hospitalizovaných malých dětí včetně několikatýdenních kojenců. Hlavní příčnou nárůstu jsou takzvané RS viry, jejichž epidemie jsou před začátkem chřipkové sezony běžné, letošní je ale podle lékařů silnější než obvykle. Některé nemocnice jsou na hranici kapacit, uvedli na dotaz ČTK jejich zástupci.

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Podle primářky Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Jany Tejnické leží na tamní klinice asi 20 dětí s různými viry způsobujícími záněty dýchacích cest. Nejčastěji jsou ve věku kolem dvou let.

"Děti jsou dušné potřebují oxygenoterepii, inhalace, odsávání hlenů a podobně. Pokud nedojde k bakteriální infekci, nepodáváme antibiotika. Délka hospitalizace je obvykle okolo sedmi dnů," sdělila ČTK. Klinika má 90 lůžek, z toho 30 intenzivní péče.

Na Pediatrické klinice 1. lékařské fakulty a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči tvoří podle přednostky Lucie Gonsorčíkové pacienti s RS viry většinu a nemocnice čelí jejich vysokému nárůstu. V současné době klinika na hranici kapacit.

"Problémem není nedostatek léků, ale riziko případného nedostatku volných lůžek pro děti, které vyžadují hospitalizaci a zajištění dostatečného přístrojového vybavení," řekla ČTK.

"RS virus může vyvolat takzvanou bronchiolitidu, neboli zánět drobných průdušek s rizikem rychlého rozvoje respirační tísně. Nejohroženější skupinou jsou malí kojenci, ale závažný průběh může nastat i u staršího dítěte," vysvětlila Gonsorčíková. U nejzávažnějších případů je podle ní nutná i plicní ventilace.

Na hranici lůžkových kapacit pro děti je podle mluvčí Evy Libigerové také Fakultní nemocnice Bulovka. "V některých dnech se dostáváme na hranici, kdy je vyčerpána naše lůžková kapacita a musíme pro děti hledat lůžka jinde," řekla ČTK. Částečně pomáhá infekční klinika, případně nemocnice děti překládá do jiných zařízeních, kde je ještě volno.

Dostatek lůžek i léčiv má podle mluvčí Terezy Romanové Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. "I u nás na klinice dětí a dorostu jsme zaznamenali nárůst nákaz způsobených RS virem, i těch s těžším průběhem. V současné chvíli však situaci zvládáme a máme dostatek lůžek i léčiv," sdělila ČTK.

S epidemií respiračního syncyciálního viru (RS virus - RSV) se podle informací Státního zdravotního ústavu potýkají i další evropské země. Jde o nejčastější příčinu infekcí dolních cest dýchacích. "V tomto ročním období nejsou infekce RSV ničím neobvyklým, ale letos je aktivita RSV vyšší a začala dříve než v sezónách před pandemií covid-19," uvedl. Nejčastější je u dětí do pěti let, ale může ohrožovat i další 65 let.

Typické příznaky u dětí je mírná horečka, kašel, rýma, dýchací obtíže a zadržování dechu ve spánku, takzvaná apnoe, u kojenců. Nejmenší dětí mohou mít také problémy s kojením a krmením v důsledku ucpaného nosu a větší zátěží při dýchání, hrozí tak dehydratece a letargii vyžadující hospitalizaci. Většinou má ale nemoc mírný průběh, který děti zvládají doma.

Epidemie respiračních nemocí na jihu Moravy sílí rychleji než před covidem

Epidemie respiračních nemocí v Jihomoravském kraji sílí podle hygieniků rychleji, než tomu bylo před covidem. Nemocnost je nejvyšší za posledních pět sezon. Podle údajů od lékařů je v kraji k dnešku zhruba 36.000 nemocných, což znamená 3000 nemocných na 100.000 obyvatel. Hranice epidemie je mezi 1700 a 2000 nemocných na 100.000 lidí. O vývoji dnes informovala v tiskové zprávě Renata Ciupek z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

"K pátku 16. 12. 2022 dochází k dalšímu rychlému nárůstu nemocnosti, oproti minulému týdnu o 30 procent. Nemocnost je aktuálně nejvyšší za posledních pět sezon," uvedla Ciupek. Rychlý nárůst nemocnosti je podle ní ve všech okresech Jihomoravského kraje a napříč celou populací. "Situaci hodnotíme jako epidemii smíšených akutních respiračních infekcí s rychle se zvyšujícím podílem chřipky," uvedla Ciupek.

Sezonní nárůst respiračních infekcí podle ní nastal dříve než v předchozích sezonách a je dynamičtější než v době před pandemií koronaviru. "Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách prakticky nebyla," uvedla ředitelka.

Reálně může být nemocných v kraji ještě více, údaje hygieniků vycházejí z hlášení praktických a dětských lékařů, řada lidí ale jejich ošetření nevyhledá a léčí se doma. Akutní respirační onemocnění obsahují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek.

Témata: nemoci | nemocnice

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 08:47 Kvůli stromům popadaným na vedení je v Česku nyní asi 70.000 domácností bez elektřiny. Energetici…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější