Děti Země podaly žalobu na ministerstvo kvůli stavebnímu řízení na část dálnice D8

Ekologická organizace Děti Země podala na ústecký krajský soud žalobu proti ministerstvu pro místní rozvoj. Důvodem je to, že ministerstvo a krajský úřad podruhé zamítly jejich žádost o obnovení stavebního řízení pro část dálnice D8 v úseku z Lovosic do Řehlovic. ČTK o tom dnes informoval Miroslav Patrik z hnutí. Dálnici přes České středohoří využívají řidiči od prosince 2016, zkolaudována není.

Ilustrační foto

Spor o obnovení stavebního řízení pro 4,66 kilometru dálnice trvá devět let. Ministerstvo poprvé žádost Dětí Zem zamítlo v březnu 2014. Nejvyšší správní soud rozsudkem z února 2018 jeho rozhodnutí i první zamítavé rozhodní krajského úřadu zrušil. "Soud v rozsudku zjišťuje, že obnově nic nebrání. Obdobný názor uvádí i veřejný ochránce práv v říjnu 2021 ve své zprávě," uvedl Patrik.

Děti Země ve zprávě zaslané ČTK uvádí, že podle krajského úřadu a ministerstva nelze obnovu povolit, neboť by Ředitelství silnic a dálnic ČR nemohlo dostavět chybějící stavební objekty a dále by muselo zastavit automobilový provoz na části dálnice. "Jde ovšem o absurditu, neboť stačilo v rozhodnutí o obnově ve veřejném zájmu vyloučit odkladný účinek, takže do vydání nového stavebního povolení by se mohla dálnice dál stavět a auta mohla dál jezdit," uvedl Patrik.

Ve věci územního rozhodnutí a stavebního povolení pro objekty na trase dálnice a tunelu Radejčín byly podle mluvčí krajského úřadu Magdaleny Fraňkové vedeny tři soudní spory. "Z toho krajský úřad měl v jednom případě dílčí úspěch. Další tři soudní spory se týkaly stavebních objektů souvisejících s dálnicí, dva spory krajský úřad prohrál, jeden stále pokračuje," řekla ČTK Fraňková.

Dálnice přes České středohoří funguje v režimu takzvaného předčasného užívání stavby. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní požádalo o prodloužení tohoto předčasného užívání stavby, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl. "Ve velmi dohledné době dokončíme přebírání celého souboru staveb od zhotovitele pod plnou správu a odpovědnost investora, tedy státu. Poslední odchylky od projektu nebo výtky směrem ke zhotoviteli jsou konstruktivně řešeny," uvedl Rýdl.

Motoristům se otevřel poslední, dvanáctikilometrový úsek dálnice D8 v polovině prosince 2016. Kvůli nestabilnímu podloží byl u Prackovické estakády provoz sveden do jednoho pruhu. Nestabilní okolí estakády poté stavbaři zpevňovali piloty a vysokotlakou injektáží betonu.

Stavbu ŘSD neustále sleduje on-line zhruba na dvou stovkách monitorovacích bodů. "Stavba je klidná, neregistrujeme žádné riziko či změnu stavu. Provoz v této části dálnice je bez jakéhokoliv omezení, plynulý a pro všechny bezpečný," uvedl Rýdl. Průměrná denní dopravní intenzita zde přesahuje podle Rýdla 40.000 vozidel denně s významným podílem nákladní dopravy.

Policie uzavřela D3 ve směru do Prahy, uvízly tam kamiony

06.12.2022 11:44 Aktualizováno Policie dnes dopoledne zhruba na hodinu uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli…

Letiště Praha odbavilo do víkendu 10 milionů cestujících, meziročně…

06.12.2022 11:36 Pražské letiště Václava Havla překročilo o víkendu hranici deseti milionů přepravených cestujících…

Sníh komplikuje dopravu, nejvíce na jihu Čech. Tisíce míst byly bez…

06.12.2022 11:20 Aktualizováno Mokrý sníh dnes od rána komplikuje dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky…

Na Frýdlantsku jsou tabule upozorňující na omezení vstupu do lesů

06.12.2022 11:11 Frýdlantší strážníci dnes začali instalovat tabule, které upozorňují na omezení vstupu do lesů na…

Ministerstvo vnitra hájí registraci prezidentské kandidátky Rohanové

06.12.2022 09:14 Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na…

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

Související:

Nejnovější