Nejen na velké sociální sítě, ale i na menší weby, televizní vysílání, tisk nebo internetové obchody připadá podíl viny za rozšíření dezinformací, které přispívají k odporu vůči očkování ve Spojených státech.
Napsal to zpravodajský web Axios, podle kterého několik čerstvých studií a článků naznačuje, že covidová "infodemie" spíše než ze selhání jednoho konkrétního média vychází z nedostatku společenské důvěry v klíčové instituce včetně vládních agentur a odborné veřejnosti.
Dosud bylo konvenční uvažování takové, že za míru "váhavosti" ohledně vakcín v USA nesou zodpovědnost především sociální média, konkrétně pak obsah z okrajových a pravicově nakloněných kanálů. Tato úvaha vyústila i v rozmíšky mezi Bílým domem a platformami jako je Facebook, který se cítil nespravedlivě vyčleněný od ostatních. Vědecké studie sice naznačují, že kontakt s internetovými dezinformacemi může u lidí přiživit odpor k očkování, podle expertů je ale těžké konkrétní platformě přisuzovat určitou porci zodpovědnosti. I proto, že lidské chování se složitě spojuje s tou či onou informací, na niž daný člověk narazil.
Sociální média často urychlují šíření dezinformací, ty ale mohou mít původ v televizním vysílání nebo tištěném médiu. Nedávno vydaná studie, o níž informoval list The New York Times (NYT), přináší zjištění, že lokání noviny, televize a rozhlasové stanice často neúmyslně poskytují prostor dezinformacím o vakcínách. Experti deníku řekli, že redakce lokálního zpravodajství jsou náchylnější k vydávání materiálů převzatých z internetu, a to kvůli nedostatku prostředků. "Dezinformace o vakcínách se také objevují na webech, které se tváří jako zpravodajské, ale ve skutečnosti vydávají obsah za úplatu," uvádí NYT.
Podle čerstvé analýzy výzkumného ústavu Annenberg Public Policy Center při Pensylvánské univerzitě je klíčovým motorem nepravd a polopravd o vakcínách televize. Autoři studie dospěli k závěru, že fanoušci konzervativních médií jako Fox News nebo těch ještě vyhraněnějších jako OAN se ve větší míře přiklánějí ke konspiračním teoriím o vakcínách na covid-19.
Vedle klasických sociálních sítí se pak jako útočiště dezinformátorů ukazují i internetové obchody a prodejní platformy, kde není nouze o antivakcinační skupiny a produkty. Společnost Apple minulý týden ze své databáze aplikací App Store stáhla seznamku určenou pro odpůrce vakcín. Kritice čelí také Amazon, který podle některých neudělal dost na omezení prodeje antivakcinační literatury.
Vliv dezinformací posiluje nedostatek důvěry v instituce, které jsou při informování o účinnosti vakcín klíčové, tedy vládní agentury, odborná veřejnost a média. A to je problém, který je větší než kterýkoli jeden informační zdroj. "Ta věc má širší kontext," míní ředitelka Annenberg Public Policy Center Kathleen Jamiesonová. "Důvěryhodnost některých těchto institucí je zpochybňována způsobem, který nám nepomáhá, když těm institucím potřebujeme důvěřovat, aby nás informovaly," řekla Axios.
Jamiesonová připomenula třeba otázky ohledně možné politizace procesů v předních zdravotnických orgánech, jako je Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jako příklad uvedla spekulace o tom, zda prvotní povolení léčit covid-19 antimalarikem hydroxychlorochin nebylo vydáno pod politickým tlakem. Bílý dům si zase podle zdrojů televize CNN nově stěžuje na zpravodajství celostátních médií o koronavirové variantě delta, které prý vytváří přehnaný obrázek o jejích dopadech.
Jasné je, že polemiky ohledně odporu k vakcínám vyvolávají zcela novou debatu. A to o tom, jak šíření dezinformací ve společnosti předcházet, namísto snahy hlídat obsah na každé platformě, zatímco se problém jenom zhoršuje.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.