Díky nižší poptávce po plynu se podle Trafigury Evropa může vyhnout problémům

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 4. října 2022 16:09
Sdílej:

Díky známkám slabší poptávky po plynu a solidní úrovni jeho zásob se Evropa v zimě může vyhnout katastrofě, příští zima by ale mohla být obtížnější. Uvedl to dnes manažer Ben Luckock ze společnosti Trafigura, která se zabývá obchodováním s energiemi.

"Máme zde mnoho důkazů, že lidé dělají správnou věc a snižují spotřebu energií," řekl Luckock na energetické konferenci v Londýně. "Tuto zimu bychom se mohli vyhnout katastrofě, více nás znepokojuje ta následující zima," dodal podle agentury Reuters.

Obavy z nedostatku plynu v Evropě vyvolává omezování dodávek této suroviny z Ruska. Situace kolem vývozu plynu z Ruska se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

V srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh přechodně vyšplhala až ke 350 eurům (zhruba 8600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od té doby sice výrazně klesla, nadále však zůstává vysoko nad úrovněmi z poloviny loňského roku, kdy se pohybovala v blízkosti 20 eur za MWh. Dnes kolem 15:30 SELČ cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku ztrácela zhruba tři procenta na 165 eur za MWh.

Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii začátkem tohoto týdne plné z více než 89 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 92 procent a v České republice přes 86 procent.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v pondělí řekl, že spotřeba plynu v České republice od ledna do konce srpna meziročně klesla o 18 procent. Zásobníky jsou podle něj teď naplněné z více než 89 procent a je v nich přes tři miliardy metrů krychlových plynu.

Stalo se
České celebrity
Leoš Mareš

Mareš zaskočil posluchače. Chyběl ve vysílání, aby mohl být s Hezuckým

Mnoho Čechů je zvyklých jezdit do práce a cestu trávit ve společnosti Leoše Mareše a Patrika Hezuckého. V posledních dnech se posluchači museli obejít bez druhého jmenovaného, který v nemocnici bojuje s nespecifikovanou nemocí. Dnes je však překvapila i Marešova absence. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Zvýšení důchodů je za dveřmi. Úřad upozornil na zásadní změnu

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

České celebrity
Karel Šíp

Lidé mu to nevěří. Karel Šíp prozradil tajemství Všechnopárty

Bylo to v listopadu rovných 20 let, co se na obrazovce České televize poprvé objevila talk show Všechnopárty. Její hlavní postavou je samozřejmě Karel Šíp, který věří, že bude pokračovat i příští rok. Moderátor a bavič ostatně říká, že ho výroba populárního pořadu stále baví.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Bílé, nebo teplé Vánoce? Meteorologové naznačili, jak bude

Letošní Vánoce už jsou na dohled, máme za sebou první adventní neděli. Meteorologové již o víkendu nastínili, jaká je pravděpodobnost toho, že v Česku bude o svátcích ležet sníh i v nížinách. V nejnovějším měsíčním výhledu pak naznačili, jaké počasí se kolem Štědrého dne očekává.