Srbský tenista Novak Djokovič je po anabázi na letišti v Melbourne, kde mu místní úřady zrušily víza a zapověděly vstup do Austrálie, uzavřený v karanténním hotelu. Tam bude čekat na verdikt soudu, u něhož se pomocí svých právníků domáhá zvrácení rozhodnutí pohraniční služby. Soud projednávání jeho případu odročil na pondělí 10. ledna.
První hráč světového žebříčku do Melbourne dorazil kvůli obhajobě titulu na Australian Open, kde by mohl útočit na rekordní jednadvacátou grandslamovou trofej. Získal zdravotní výjimku z jinak povinného očkování, což u australské veřejnosti vyvolalo vlnu nevole.
Na letišti Djokovič narazil kvůli špatnému typu víza, které vstup s touto výjimkou neumožňovalo. Imigrační úředníci ho drželi na letišti a nakonec rozhodli, že musí během čtvrtka opustit zemi, protože nepředložil potřebné doklady a nesplnil podmínky pro překročení hranice. Djokovič se s tím ale nesmířil a jeho právníci se snaží získat soudní rozhodnutí, které by mu umožnilo v Austrálii zůstat. Zatím nemusí nasednout na zpáteční letadlo, ale nemá volnost pohybu a nemůže trénovat.
V hotelu stráví minimálně další tři dny. Jeho zástupci se s představiteli australského ministerstva pro imigraci dohodli, že před pondělním soudním jednáním neučiní australské úřady žádné kroky k hráčově deportaci. Soudce Anthony Kelly zjišťoval, kdy Australian Open začíná a kdy má devítinásobný šampion Djokovič nastoupit k prvnímu zápasu. Je ochoten přijímat od Djokoviče důkazy na dálku z hotelové izolace, ale upozornil, že se nehodlá nechat svazovat veřejně vyjádřeným požadavkem australského tenisového svazu, aby byla záležitost vyřešena do úterka 11. ledna.
Djokovičův právník Nick Wood považuje za zásadní vyřešit problém s vízem. "Absence víza, pokud je rozhodnutí o jeho zrušení platné, je nepřekonatelnou překážkou toho, aby se pan Djokovič turnaje zúčastnil," citovala ho agentura Reuters.
Nálada v Austrálii Djokovičovi není nakloněna. Země, která čelí koronaviru dlouhými lockdowny a izolací před okolím, se nyní potýká s rekordními přírůstky nakažených kvůli variantě omikron. Více než 90 procent dospělých Australanů je očkovaných a na tenisové Australian Open mají přístup jen plně očkovaní tenisté i všichni další aktéři včetně pořadatelů a diváků.
Djokovič dostal výjimku za dosud nezveřejněných okolností. Posuzovaly ji dvě nezávislé komise, které prý hodnotily případy bez znalosti identity žadatelů. Australský tenisový svaz nemá k dispozici osobní zdravotní informace, na jejichž základě tenista výjimku dostal. "Jsou to stejné důvody, kvůli nimž může výjimku dostat kdokoliv, jakýkoliv Australan vracející se domů nebo host ze zahraničí," řekl výkonný ředitel svazu Craig Tiley.
"Omluvenkou" může být alergická reakce na vakcínu, myokarditida, špatná odezva na jakékoliv očkování nebo prodělání covidu-19 v posledním půlroce. Právě o posledním jmenovaném důvodu se v souvislosti s Djokovičem spekuluje. Podle Tileyho zažádalo o výjimku 26 tenistů či členů doprovodu a jen hrstka uspěla.
Ke vstupu do Austrálie výjimka Djokovičovi nestačila. Konečné slovo mají imigrační úředníci a ti ho za hranice nepustili. "Víza pana Djokoviče byla zrušena. Pravidla jsou pravidla, především, pokud jde o hranice. Nikdo nestojí nad těmito pravidly. Naše tvrdá politika na hranicích byla zásadní pro to, že má Austrálie jeden z nejnižších podílů zemřelých na covid na světě. Budeme dál opatrní," uvedl na twitteru australský premiér Scott Morrison.
Djokovič má naopak podporu ze své vlasti. Na instagramu se za něj postavil srbský prezident Aleksandar Vučič. "V souladu se všemi zásadami mezinárodního práva bude Srbsko bojovat za Novaka, pravdu a spravedlnost. Novak je silný, jak všichni víme," napsal.
Djokovič letos zažívá po příletu do Austrálie úplně jinou zkušenost než před rokem, i když tehdy museli před turnajem do hotelové karantény všichni tenisté. Většina z nich včetně Djokoviče ale mohla chodit na kurty trénovat, výjimku měli jen smolaři z letadel s nakaženým spolucestujícím. Djokovič tehdy bydlel v luxusním hotelu v Adelaide.
Park Hotel v melbournské čtvrti Carlton, kam byl převezen nyní, má k luxusu daleko. Používá se jako detenční zařízení pro imigranty a na konci loňského roku se stal nechvalně proslulým, když žadatelé o azyl sdíleli na sociálních sítích snímky pokrmů s červy a plesnivé kusy chleba, které tam dostávali. Nyní před hotelem protestují Djokovičovi příznivci a také advokáti uprchlíků, kteří nesouhlasí s prodlužováním zadržení svých klientů.
Česko se připravuje na víkendový vpád arktického vzduchu, jehož vinou dojde k výraznému ochlazení. Od pátku do neděle klesnou teploty až o 15 stupňů. Nejvíce na pozoru by se měli mít zemědělci a zahrádkáři.
Evropští lídři se zatím k oznámeným americkým clům nevyjadřují, ale některé osobnosti se již ke krokům prezidenta Donalda Trumpa vyjádřily. Podle exministra financí Miroslava Kalouska zchudnou Američané, ale i ostatní národy. Šéf evropských lidovců Manfred Weber mluví o útoku, který poškodí obě strany.
Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.
V posledních měsících se objevují zprávy o napětí mezi princem Harrym a jeho sestřenicí, princeznou Eugenií. Dříve blízký vztah mezi nimi údajně ochladl, což vyvolává otázky o dynamice uvnitř královské rodiny. Podle některých zdrojů se Harry, který se po odchodu z královských povinností usadil s Meghan Markle v Kalifornii, začal distancovat od svých britských příbuzných, včetně Eugenie.
Máme za sebou Valentýna, ale český svátek zamilovaných, tedy první máj, se pomalu blíží. Pod rozkvetlou třešní si jistě dají pusu i Lucie Bílá a její partner Radek Filipi. Dojde někdy k tomu, že svůj vztah posunou na další úroveň?
Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.
Odsouzený exposlanec Dominik Feri, který si ve vězení odpykává tříletý trest, čelí dalšímu obvinění. Policie jej od března stíhá pro podezření ze znásilnění nezletilé dívky, které bylo v tu chvíli jen 17 let.
Tohle není aprílový vtip. Jaromír Soukup opravdu přestoupil z organizace Clash do konkurenční Fight Night Challenge a znovu se postaví do boxerského ringu. Se soupeřem Michalem Vančurou už se potkal tváří v tvář. Zatím z toho byla jen slovní přestřelka.
Blíží se první víkend dubna, který je sice již druhým jarním měsícem, ale tentokrát přinese zimní počasí. Přes Česko přejde studená fronta, kterou bude doprovázet vpád arktického vzduchu ze severu.
Letošní Velikonoce se blíží. Pro rodinu Karla Gotta budou již šesté bez legendárního zpěváka, který nás po vleklých zdravotních problémech opustil v říjnu roku 2019. Jak prožil poslední velikonoční svátky ve svém životě?
Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli?
Česko ve středu zasáhla zpráva o úmrtí oblíbeného herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Od samého rána se objevují reakce na odchod uznávaného umělce. Ozval se například ministr kultury Martin Baxa (ODS) či režisér Jiří Strach.