Dlužníkům pomůže s milostivým létem nový web

Lidé, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí a chtějí od září využít milostivého léta k oddlužení, se už mohou na akci připravovat. Zjistit by si měli výši původního dluhu, který zbývá srovnat. Případně by se měli objednat do odborné poradny. Seznámit by se měli také s přesným postupem. Vyzvali k tomu dnes pracovníci Charity ČR, která pro zájemce připravila webové stránky s informacemi. K dispozici je sedm desítek charitních poraden. Pomoc nabízejí i další organizace.

Ilustrační foto

Druhé kolo milostivého léta začne 1. září a potrvá do konce listopadu. Při splacení původního dluhu u veřejných institucí a odměny exekutorovi se dlužníkovi odpustí úroky, penále a další platby. Exekuce skončí.

"Je potřeba si zjistit, jaké mám exekuce, a to už teď. Už teď se objednat do odborných poraden, předchystat si dopis či e-mail exekutorovi," uvedla manažerka Charity ČR Iva Kuchyňková.

Na webu www.charita.cz je odkaz na milostivé léto v horní liště. Pracovníci připravili dvouminutové video i informace o podmínkách a postupu. K dispozici bude i formulář, který je možné exekutorovi zaslat. V seznamu si pak lidé mohou najít poradnu, která je nejblíž jejich bydlišti.

První milostivé léto se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Využily ho desetitisíce dlužníků. Od 1. září do konce listopadu se uskuteční druhé kolo. Bude v něm možné zbavit se dluhů u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Týká se to exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Dlužník musí exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Může požádat o sdělení výše původní dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor má odpovědět do 15 dnů. O kolik dnů lhůtu překročí, o tolik se pak dlužníkovi prodlouží čas na splacení. Odměna exekutorovi proti minulé oddlužovací akci stoupne z 908 na 1815 korun. Zapojit se nemohou lidé v insolvenci.

Na exekutora by se lidé měli kvůli milostivému létu obrátit a původní dluh splatit až po 1. září. "Rádi bychom, aby milostivé léto využilo co nejvíc lidí. Když budou pak hradit platbu na milostivé léto, je nutné, aby o tom byl exekutor informovaný. V předchozí akci se často stalo, že si lidé mysleli, že stačí uhradit jistinu. Bohužel to spadlo do běžných plateb, exekutor uplatnil penále. Bylo tam pak velké zklamání. Je nutné postupovat tak, že si vyžádám po exekutorovi vyčíslení, informuji ho v e-mailu či dopisu, že uplatňuji milostivé léto. Když platím jistinu, musím u platby uvést, že je na milostivé léto," popsala Kuchyňková.

V minulém milostivém létě se na poradny Charity ČR obrátilo přes sedm stovek zadlužených. Podle Kuchyňkové mnoho z nich nemohlo kvůli nedostatku peněz akce využít a některým pomohl Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Nakonec se s pomocí charitních pracovníků oddlužilo 239 lidí.

Dárci mohou přispět i nyní. Ozvat se mohou na adresu tiskove@charita.cz. Zaměstnanci je pak propojí s konkrétním člověkem, který potřebuje pomoc. Kuchyňková nevyloučila, že si dlužníci na splacení peníze i půjčí. Varovala před rychlými půjčkami s vysokými úroky. Zmínila, že své pracovníky mohou podpořit i zaměstnavatelé zaměstnaneckou půjčkou.

Témata: milostivé léto | dluhy

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Pavel si bere zpět agendu prezidentských milostí

01.12.2023 15:23 Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od…

ANO by v říjnu vyhrálo volby. ODS si polepšila, Piráti se propadli

01.12.2023 09:48 V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje…

Sněmovna ruší ustanovení o dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo…

30.11.2023 20:01 Nemocniční zdravotníci pravděpodobně budou moci pracovat ve 24hodinových službách. Novela zákoníku…

Fiala zastoupil Válka a dohodl se s lékaři. Na odměny půjdou další miliardy

30.11.2023 16:34 Na jednání s nespokojenými lékaři došlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) k dosažení shody, kdy jim…

Regulovaná složka cen energií stoupne o desítky procent, rozhodl ERÚ

30.11.2023 15:09 V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický…

Pohonné hmoty mohou v Česku i nadále zlevňovat

30.11.2023 11:08 V Česku během uplynulého týdne dále klesaly ceny pohonných hmot, tempo zlevňování v mezitýdenním…

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok

30.11.2023 09:33 Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 252 miliard korun, a to navzdory…

Fiala chce jednat s lékaři. Nemocnice v prosinci některá oddělení zavřou

29.11.2023 21:35 Na setkání se zástupci lékařů, které je naplánováno na čtvrtek, má premiér Petr Fiala (ODS) za cíl…

Související:

Nejnovější