Dnešek je zatím nejteplejším dnem roku, teploty přesáhly letních 25 stupňů

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 10. května 2022 16:26
Sdílej:

Dnešek je zatím nejteplejším dnem letošního roku. Odpolední teploty na řadě míst hlavně v Čechách překonaly hranici letního dne, tedy 25 stupňů Celsia. Poprvé meteorologové zaznamenali letní den v pondělí 9. května na jediné stanici v zemi, a to v Doksanech na Litoměřicku, kde bylo 25,6 stupně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na facebooku.

"V souladu s předpovědí se dnešní odpolední teploty pohybují mezi 22 a 26 stupni Celsia, na horách mezi 15 a 20 stupni Celsia. Jedná se tak o zatím nejteplejší den letošního roku. Zejména v Čechách pak registrujeme místa s teplotou nad 25 stupňů, tedy letní den," uvedli meteorologové.

V předchozích letech zažilo Česko první letní den dříve - loni to bylo už 31. března a předešlé dva roky na konci dubna. První tropický den, kdy teploty dosáhnou aspoň 30 stupňů, přišel loni přesně před rokem.

V dalších dnech se bude ještě oteplovat, ve středu a na jižní Moravě ve čtvrtek budou teploty atakovat tropickou třicítku, podle předpovědi teploměr ukáže až 29 stupňů.

Příliv teplého vzduchu ukončí podle ČHMÚ studená fronta, která bude přecházet přes střední Evropu od čtvrtka. Přinese místy přeháňky a bouřky, mírně se ochladí a teploty se vrátí na hodnoty kolem 20 stupňů.

Takzvaní ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác, kteří vycházejí na čtvrtek, pátek a sobotu, letos ranní mrazíky nepřinesou. Pranostika vychází z toho, že kolem poloviny května se zpravidla krátkodobě ochladí a rozkvetlá jarní příroda často čelí i přízemním mrazíkům.

Stalo se
České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp slaví osmdesátiny. Moderátor se dočkal dokumentu

Dnešek je dnem Karla Šípa. Právě na prvního června 2025 připadají jeho kulaté osmdesáté narozeniny. Jeden dárek rozbalil oslavenec i s televizními diváky už v sobotu večer. Česká televize, která vysílá jeho talk show Všechnopárty, totiž uvedla dokumentární film o známém moderátorovi. 

Světové celebrity
Sydney Sweeney

Sydney Sweeney opět budí emoce. Vyvolalo je její speciální mýdlo

Hollywoodská hvězda Sidney Sweeney opět rozčeřila vody showbyznysu – tentokrát ale doslova. Známá především díky rolím v seriálech Euforie a Příběh služebnice nyní přichází s produktem, který posouvá hranice osobního marketingu: limitovanou edicí mýdla údajně vyrobeného z její vlastní koupelové vody.

Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Ruskem otřásla železniční tragédie. Vlak narazil do zříceného mostu

Tragická železniční nehoda se stala v noci ze soboty na neděli v ruské Brjanské oblasti u hranic s Ukrajinou. Nejméně sedm lidí zemřelo a další desítky cestujících se zranily, když vlak narazil do zříceného mostu. Není v tuto chvíli zcela jasné, co způsobilo pád konstrukce. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Nedělní bouřky mohou být ještě nebezpečnější

Bouřky se s Českem ani zdaleka neloučí. Ty nedělní mohou být i velmi silné, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výstraze, kterou vydal během soboty. Hrozí přívalové deště, silné nárazy větru a krupobití.