Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na Novojičínsku. V sobotu bylo diváků přibližně 33.000, dnes o něco méně. ČTK to za pořadatele řekl Jaromír Krišica. Další stovky lidí sledovaly letecké ukázky v okolí letiště.
Zejména v sobotu přijelo hodně návštěvníků z větší dálky i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. V minulosti akci navštěvovalo i přes 200.000 lidí. Letos byl počet diváků kvůli koronavirové pandemii omezený maximálně na 40.000 každý den.
Diváci mohli na letišti sledovat každý den zhruba osm hodin programu, ve kterém byly dynamické ukázky jak ve vzduchu, tak na zemi. Kromě toho si mohli lidé prohlédnout množství strojů na ploše letiště. Byl mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II italského letectva, který se tak stal prvním letadlem páté generace, jež mohli vidět lidé ve střední Evropě. Také bezpilotní americký prostředek MQ-9 Reaper byl k vidění na jedné z prvních akcí v Evropě.
Překvapením, které pořadatelé připravili na dnešek a podařilo se ho uskutečnit odpoledne, když se zlepšilo počasí, byl společný hromadný seskok výsadkářů z české armády a Izraelských obranných sil z transportního letounu CASA C-295. Připomenul spolupráci mezi oběma státy, která trvá od vzniku státu Izrael, přes 70 let. Šlo o první seskok izraelských výsadkářů na českém území od vzniku České republiky.
"Je jen málo států, se kterými má Česká republika, a dříve mělo Československo, tak dobré vztahy jako s Izraelem. I díky tomu můžeme našim návštěvníkům nabídnout tento jedinečný seskok, protože účast izraelských sil na veřejné akci v Evropě je velmi raritní," uvedl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.
Počasí zřejmě ovlivnilo návštěvnost, ale i program. Sice nepršelo, ale bylo oblačno. V sobotu byl kvůli tomu zrušen seskok polských speciálních sil, který chtěli parašutisté uskutečnit podle GPS souřadnic a skákat ze 3000 metrů, a dnes se nekonal zahajovací seskok českých a polských parašutistů s vlajkami.
Pavlačík řekl, že se kvůli počasí nerušily žádné letové ukázky. Někteří piloti ale nemohli dělat prvky, kdy mohou stoupat po takzvané vertikále, ale šlo o takzvanou flat verzi, při níž stroje létají jenom pod úrovní mraků. "Jedna z nejzákladnějších podmínek je, že letoun musí být neustále ve vizuálním kontaktu, to znamená, že se nesmí ztratit ani v mracích, ani za horizontem," vysvětlil Pavlačík.
Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představily armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí.
Vstup na dvoudenní akci je zdarma. Kvůli kontrole počtu lidí si ale letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky, přičemž platili jen servisní poplatek 15 korun. Museli rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.