Do adaptačních a jazykových kurzů pro ukrajinské uprchlíky se od začátku ruské agrese na Ukrajině zapojilo v Česku přibližně 30.000 ukrajinských dětí. Tyto aktivity v současnosti provozuje přes 400 organizátorů, a to s finanční podporou zhruba 300 milionů korun. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo školství. Kromě dětí ve věku mateřské či základní školy se podle něj podpora týká také asi 3000 středoškoláků.
Váleční uprchlíci z Ukrajiny začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Od počátku invaze jich podle ministerstva vnitra získalo víza 397.733. Přesný počet utečenců před válkou, kteří pobývají v České republice, není znám, část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v Česku zůstává asi 280.000 až 300.000 běženců. Děti a mládež ve věku do 18 let tvořily podle ministerstva vnitra k 22. červnu asi třetinu.
Podle náměstka ministra školství Jana Mareše je dobrou zprávou, že se do adaptačních skupin ve věku tří až 15 let zapojilo přibližně 30 procent ukrajinských dětí. "Tento fakt usnadní jejich vzdělávání českých školách v novém školním roce,“ uvedl.
Adaptační skupiny nebo prázdninové kurzy pro ukrajinské předškoláky a školáky podle ministerstva nabízí 389 pořadatelů, kteří si na to rozdělili podporu 245,6 milionu korun. Uskutečnit by se podle úřadu mělo 16.792 kurzů, do kterých by mohlo chodit kolem 29.735 dětí. Nejvíc aktivit se podle něj koná v Praze a Středočeském kraji, následují kraje Jihočeský a Jihomoravský.
Dalších až 3145 mladých ve věku středoškoláků by podle ministerstva mělo chodit do intenzivních jazykových kurzů. Těch by mělo být 974. Nabízí je asi 89 organizací s pomocí dotací 51,5 milionu korun. Nejvíc opět v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji a dále v kraji Moravskoslezském, uvedl úřad.
Resort školství vyčlenil v dubnu na adaptační skupiny pro Ukrajince ve věku od tří do 15 let 1,25 miliardy korun a na kurzy češtiny pro běžence ve věku 14 až 18 let 150 milionů. O dotace mohly žádat veřejné vysoké školy a školská zařízení včetně středisek volného času, kraje a obce či městské části hlavního města Prahy. Podporu na provoz adaptačních skupin mohly obdržet navíc i příspěvkové a nestátní neziskové organizace. Peníze mají vyčerpat na aktivity, které se budou konat do konce srpna. Organizátoři o ně mohli požádat do konce května. Ministerstvo pak ještě vypsalo další dotační program 100 milionů korun na podporu prázdninových jazykových kurzů pro děti ve věku šest až 18 let.
Podle údajů ministerstva školství ke konci června přišlo do škol v Česku od začátku ruské invaze zhruba 39.000 dětí z Ukrajiny. Počty Ukrajinců zapsaných do škol pro příští školní rok bude úřad znát asi v druhé polovině srpna.
Ondřej Vetchý si z rukou současného prezidenta Petra Pavla převzal po státním vyznamenání i Cenu Arnošta Lustiga. Hlava státu prozradila, že známý herec měl pochybnosti o tom, že si takovou poctu zaslouží.
Legendární členové skupiny The Beatles, Paul McCartney a Ringo Starr, opět spojili své síly a společně nahráli novou píseň. Jejich duet nese název Home To Us a objeví se na připravovaném McCartneyho albu, které vyjde příští měsíc. Skladba je nostalgickým ohlédnutím za jejich společným vyrůstáním v Liverpoolu.
Herec Justin Theroux a jeho manželka Nicole Brydon Bloom přivítali na světě svého prvního potomka. Radostnou novinku o narození miminka sdíleli prostřednictvím příspěvku na sociální síti Instagram. K oznámení se nenápadně vyjádřila i Therouxova bývalá manželka Jennifer Aniston, která příspěvek označila „lajkem“.
Meghan Markle se údajně cítí velmi frustrovaná způsobem, jakým byla představena v australské verzi kulinářské show MasterChef. Bývalá členka britské královské rodiny se v pořadu objevila během své nedávné návštěvy Austrálie, konkrétně 15. dubna. Krátce po natáčení se však na sociálních sítích objevila upoutávka, která vyvolala v jejím týmu nelibost.
Den matek sice teprve bude, ale jedna dcera slavné maminky zveřejnila dojemné vyznání už v těchto dubnových dnech. Agáta Hanychová prozradila fanouškům, jak jí Veronika Žilková umí zlepšit dny, kdy na tom není nejlépe.
Charlotte Gottová již o víkendu oznámila světu, že se vydává ve stopách slavného otce a zahajuje sólovou dráhu. Pochopitelně se může spolehnout na podporu rodiny v čele s maminkou Ivanou. Jaká je role vdovy v pozadí aktuálních událostí?
Jitka Zelenková brzy oslaví již 76. narozeniny. O to větší šok jí způsobil fakt, že někteří lidé uvěřili nepravdivé zprávě o její svatbě a snad i o těhotenství. Oblíbená zpěvačka s nezaměnitelným účesem se rozhodla reagovat.
Jedna ze šoubyznysových kauz minulého týdne se týkala Lea Beránka, který v bohnické léčebně napadl jiného muže. Potvrdili to i policisté, dokonce kontroverzního muže obvinili. Není divu, že na nejnovější událost reagovala i organizace, která chtěla nechat Beránka zápasit v kleci.
Dara Rolins a Pavel Nedvěd mají důvod se těšit na léto. V Itálii, kde bývalý fotbalista strávil značnou část veleúspěšné sportovní kariéry, ho budou moci trávit ve vlastním. Zpěvačka to potvrdila, když prozradila, kdy bude hotové jejich italské sídlo.
Charlotte Gottová se rozhodla jít ve stopách slavného otce, na konci dubna odstartuje sólovou kariéru. Při té příležitosti si pozměnila příjmení, což se částečně setkalo s nelibostí. Jde přitom o logický krok.
Teprve sice začala poslední dubnová dekáda, ale meteorologové už mají tušení, jak bude do poloviny května. Úplně skvělé zprávy pro nás nemají, protože teploty nebudou šplhat moc vysoko. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jeden z nejlepších českých herců Ondřej Vetchý se po státním vyznamenání dočká dalšího významného ocenění. Za uplynulý rok získá Cenu Arnošta Lustiga, informovala Česká televize. Cena se uděluje za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.