Do babyboxu v nymburské nemocnici dnes večer někdo odložil chlapečka

Babybox
Babybox, foto: Radek Sycha / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 10. prosince 2021 20:28
Sdílej:

Do babyboxu v nymburské nemocnici dnes večer někdo odložil chlapečka. Jeho maminka přidala dopis, malý Lukášek na sobě měl zimní overal, zabalený byl v šedé plyšové dece a na cestu dostal tašku ozdobenou sovičkami. V tiskové zprávě to uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

"Klučík odložený v pátek 10. prosince v 18:32 měl s sebou dopis od nešťastné maminky. Omlouvá se svému synkovi a píše, že se o něj nedokáže starat, taky prý je nemocná," uvedl Hess.

Lukášek jepodle pediatra ve službě asi čtyři až pět měsíců starý, na pohled je zdravý. "Svojí postavičkou zaplnil celou bedýnku babyboxu," uvedl Hess.

Lukáš je třetím nymburským děťátkem, šestnáctým letošním a skóre kluci versus holky upravil na 105:125. V celé zemi bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2006 odloženo 230 dětí, za letošní rok zatím 16. V nymburské nemocnici je babybox s pořadovým číslem 25. Schránka je umístěna v Tylově ulici.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří uvádějí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Simona Krainová

To se nepodařilo. Simona Krainová řekla, o co se v Dubaji bojuje

Načasování se úplně nepovedlo. Simona Krainová se o víkendu, kdy ve Spojených arabských emirátech došlo k výbuchům, rozhodla poreferovat o realitním trhu v Dubaji, kde se lidé také báli o život. Modelka se stala terčem posměchu i kritiky. Jak reagovala?

Počasí
Jarní počasí

Počasí bude i v dalších dnech stabilní, avizují meteorologové na začátku týdne

V Česku o víkendu začalo meteorologické jaro, ale jarní počasí panovalo už v posledních únorových dnech. Zásadní změna se neočekává ani během prvního ryze březnového týdne. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude slunečno a nadprůměrně teplo. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Tragický konec pátrání po seniorce. Muž je podezřelý z vraždy

Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení. 

České celebrity
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák oslaví kulaté jubileum. ČT zahájila velké přípravy

Zdá se to neuvěřitelné, ale dramatik, scenárista, textař, herec, spisovatel a cimrmanolog Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 90. narozeniny. Obraz české kulturní scény spoluvytváří od šedesátých let minulého století. Je držitelem řady ocenění, od Litery přes Českého lva až po nejvyšší státní ocenění Řád bílého lva. K jeho jubileu Česká televize uvede dvacet pořadů, které budou na ČT1, ČT art, ČT: D i v iVysílání.