Do babyboxu v Pelhřimově dnes někdo odložil norovozeného chlapce. Zabalený byl do deky a vložený do cestovní kabely. Je vitální, ale trochu podchlazený, zdravotníci ho dali do inkubátoru, sdělil dnes ČTK zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Jde o letošní osmé dítě v Česku vložené do babyboxu.
Chlapeček dostal jméno Jaroslav. "Vstoupil do světa v červené cestovní kabele zabalený do ušmudlané deky, nevykoupaný, čerstvě narozený, s pupečníkem podvázaným gázou," uvedl Hess. Jméno dítěti vybral podle šéfa marketingu České mincovny Jaroslava Černého, autora nápadu obdarovat všechny odložené děti zlatým dukátem do kolébky.
Miminko našli zdravotníci v babyboxu pelhřimovské nemocnice v 10:25. Váží 2,5 kilogramu a měří 47 centimetrů, uvedla mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
V Pelhřimově je tato speciální schránka od roku 2007, zatím přijala dvě děti. První chlapec tam byl odložený v lednu 2019. Byl starý asi rok a půl a dostal jméno Karel Spěváček. Podle Hesse už běhal po nemocnici a chtěl rohlík.
Od založení babyboxů v roce 2005 do nich bylo odloženo 222 dětí, z toho 120 dívek. Tyto speciální schránky bývají v areálech nemocnic na místech, kudy nechodí moc lidí. Schránka je novorozenecký inkubátor, který po vložení dítěte zapne vyhřívání a ventilaci a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.
Policie zasahovala ve čtvrtek odpoledne u případu tragické střelby v jedné obci na Jablonecku. Dva lidé zemřeli, další člověk je těžce zraněný. Okolnosti případu nejsou v tuto chvíli známé. Nikomu by ale nemělo hrozit další nebezpečí.
Rok uplynul v srpnu od náhlé smrti Karla Heřmánka, který si sám rozhodl vzít život. Nyní vyplouvají na povrch detaily toho, jak se mezi pozůstalými vyřešila otázka dědictví. Podle dostupných informací šlo o velké majetky.
U dnešního data 16. října najdete na známé internetové encyklopedii jméno Veroniky Žilkové. Letos slaví oblíbená herečka již čtyřiašedesáté narozeniny. Den se jí - stejně jako tisícovkám dalších lidí - rozhodlo zpestřit jedno štěně.
Technologická firma OpenAI plánuje nové režimy u svého populárního AI chatbota ChatGPT. V budoucnu by měl uživatelům nabídnout další obsah. Zapovězena nebude ani erotika, informuje BBC. Podle šéfa společnosti Sama Altmana se tak naplní záměr chovat se k dospělým jako k dospělým.
Fanoušci Bolka Polívky zjišťují, že se o slavného herce v uplynulých dnech obávali oprávněně. Kolaps umělce během pátečního divadelního představení totiž nezapříčinila úplná banalita. Co se stalo?
Policie ve středu zveřejnila nové detaily případu v Lužné na Rakovnicku, kterým se kriminalisté zabývají od úterý. Podle nejnovějších informací došlo ke konfliktu mezi majitelem domu a nájemníky. Případ je prověřován pro podezření z pokusu o vraždu.
I úspěšné filmové hvězdy mohou na vrcholu slávy zastavit zdravotní potíže. Loni se o tom přesvědčila Tereza Ramba, kterou po natáčení dalšího filmu paralyzovala vážná nemoc. Sympatický herečka nyní konečně popsala, co přesně se s ní dělo.
Česko se ještě může těšit na alespoň nepatrně teplejší podzimní počasí. V příštím týdnu vyšplhají teploty až na 17 stupňů, protože k nám bude proudit teplejší vzduch. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Kontroverzními výroky, jejichž autorem má být podle zjištění jednoho z tuzemských médií nově zvolený poslanec Filip Turek, se začala zabývat policie. Informovala o tom Česká televize. Turek má být podle dřívějších informací kandidátem Motoristů na ministerské místo v nové vládě.
Laďka Něrgešová opět prokázala velkou odvahu. Navzdory vážné nemoci, se kterou se statečně pere, se poprvé od odhalení diagnózy objevila na veřejnosti. A překvapila i kolegyně, které dopředu o ničem netušily.
Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš (ANO) v dalším z pravidelných hlášení vyzval končící Fialovu vládu, aby řešila otázku státního rozpočtu na rok 2026. Nový kabinet podle Babiše nehodlá měnit schodek rozpočtu, chce jen přesouvat peníze tak, aby byly k dispozici na dopravní stavby.
Český fotbal se po víkendové ostudě na Faerských ostrovech, kde národní tým prohrál 1:2, rozhodl pro zásadní krok. Fotbalová asociace odvolala reprezentačního trenéra Ivana Haška. Manažer reprezentací Pavel Nedvěd teď bude muset ukázat, co dokáže.