Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská ministryně vnitra Priti Patelová oznámila, že někteří žadatelé o azyl budou čelit deportacím do Rwandy. S odvoláním na úřady o tom informoval deník The Times.
Podle údajů ministerstva obrany se v neděli na pěti malých člunech vydalo na nebezpečnou cestu 176 lidí. Počet migrantů, kteří od 14. dubna přepluli Lamanšský průliv, tak překročil 13.000. Tuto cestu za celý letošní rok zatím podniklo přes 18.000 lidí.
Fotografie pořízené dnes ráno ukazují další skupinu migrantů v záchranných vestách a rouškách, které do Doveru přivezli příslušníci pohraniční stráže. Mezi těmi, kteří byli přesunuti z plavidla do čekajícího autobusu, byly i děti a kojenci zabalení do světle modrých přikrývek, které jim zřejmě rozdaly úřady.
Analýza předběžných údajů ministerstva obrany ukazuje, že tento měsíc přeplulo Lamanšský průliv do Spojeného království 1885 osob. Loni tuto cestu za celý srpen podniklo 3053 osob, což znamená, že letos jich patrně bude víc.
Britská vláda v dubnu oznámila svůj plán odeslat některé žadatele o azyl do Rwandy. Londýn chce svým deportačním programem rozbít sítě pašeráků a odradit migranty od podstoupení nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv. Plán, za nějž britská vláda v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), ale kritizují mnozí politici, organizace na ochranu lidských práv či anglikánská církev.
V červnu měl odletět první deportační let s migranty do Rwandy, na poslední chvíli ho ale zablokoval Evropský soud pro lidská práva (ECHR).
Podle kritiků chystaného plánu poslední data o migrantech ukazují, že možné deportace do Rwandy je neodrazují od podniknutí cesty přes Lamanšský průliv. Vláda by proto podle nich měla od tohoto plánu upustit.
Oba kandidáti, kteří se ucházejí o post příštího předsedy Konzervativní strany ale slíbili, že v případě svého zvolení budou pokračovat v prosazování deportačního programu do Rwandy. Končícího premiéra Borise Johnsona, který plán prosazoval, v září v úřadě nahradí ministryně zahraničí Liz Trussová a nebo exministr financí Rishi Sunak.
Británie se po vystoupení z Evropské unie potýká s rostoucí migrační vlnou. V roce 2021 přeplulo Lamanšský průliv podle ministerstva obrany více než 28.500 osob, zatímco v roce 2020 tuto cestu podniklo téměř 8500 lidí a v roce 2019 jich byly necelé 2000.
Helena Vondráčková a její manžel řeší poměrně neobvyklou věc. V Praze dostali pokutu za parkování, o které tvrdí, že s ní nemají nic společného. Peníze proto vymáhají u lidí, kteří za ni mají být zodpovědní. Nejde to ale úplně podle představ.
Velké pátrání probíhalo od pátečního rána na Zlínsku. Pohřešovaný byl sedmnáctiletý chlapec, jehož policisté a další lidé hledali v okolí Lukovečku. Do akce se zapojili strážci zákona na koních či se služebními psy. Odpoledne se hledaného mladíka podařilo najít.
Karel Gott se toho nedožil, ale v rodné Plzni po slavném zpěvákovi více než šest let po jeho smrti pojmenovali náměstí. Zpráva se pochopitelně rozkřikla i za hranice města a dostala se i k některým jeho kolegům z hudební scény.
Monika Binias už nám mnohokrát dokázala, že neváhá naložit své dceři, protože vztahy mezi nimi opravdu nejsou ideální. Ornella Koktová dokonce otevřela toto téma v jednom pořadu. Co tomu říká její kontroverzní matka?
Největším tématem v českém šoubyznyse i hudebním průmyslu je momentálně začátek sólové pěvecké kariéry Charlotte Gottové. Názor na její první píseň si uděláme až příští týden, ale někteří lidé se k nástupu dcery Karla Gotta vyjadřují už nyní.
Dara Rolins nedávno vyhlásila uměleckou pauzu, protože se potřebuje soustředit na jiný projekt. Proto mohlo fanoušky překvapit oznámení, které se v uplynulých dnech objevilo na sociálních sítích. Slovenská zpěvačka se podle něj má představit na pódiu.
Charlotte Gottová stále ještě nevydala ani první sólovou písničku a už čelí kritice. Schytala to již za úpravu příjmení do světového formátu. Výhrady se objevily i ke žhavým fotkám, které nafotila pro jeden známý časopis. Zároveň však oceňují její odvahu i slavní lidé.
Mohlo vám to uniknout, ale Sandra Pogodová už se v poslední době nevěnuje herectví tak intenzivně, jak tomu bývalo v minulosti. Logicky se tak nabízí otázka, co vlastně teď dělá. Herečka neměla problém to prozradit.
Agáta Hanychová nedávno udělala kšeft některé z klinik, které se věnují estetické medicíně. Dcera herečky Veroniky Žilkové se za to nijak nestydí, proto o všem otevřeně promluvila a jednotlivé zákroky zhodnotila.
Předpovědím počasí momentálně dominuje změna, která se očekává uprostřed nadcházejícího dubnového víkendu. Zařídí ji studená fronta. Experti upozorňují, že pocitově bude v neděli ještě chladněji, než má ukazovat teploměr.
Ornella Koktová i nadále dráždí Agátu Hanychovou dalšími vyjádřeními o okolnostech jejich nedávného rozchodu, kdy skončil úspěšný společný podcast. Co prozradila tentokrát?
Letos se StarDance ještě nepochybně objeví na obrazovkách České televize, ale pokračování show ve veřejnoprávním vysílání není zaručeno. Mohou za to i slova ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé), který se nechal slyšet, že podobný pořad do ČT nepatří, i když pochází z britské BBC. Co současné diskuzi říká Marek Eben?