Do Česka dorazil předseda tchajwanského parlamentu, vítal ho Vystrčil

Do Česka přiletěl předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun. Se svou parlamentní delegací bude v příštích třech dnech jednat o spolupráci obou zemí v ekonomice, kultuře nebo oblasti technologií. Na tiskové konferenci to po příletu řekli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předseda tchajwanského Legislativního dvora Jou Si-kchun.

Miloš Vystrčil

Ten svému českému protějšku poděkoval za návštěvu Tchaj-wanu z roku 2020.

Jou Si-kchun se v příštích dnech setká s představiteli Sněmovny a Senátu, v programu má také ekonomická jednání a návštěvu regionu. Vystrčil ho do Česka pozval při své předloňské návštěvě ostrovní země, kam odjel i přes protesty Číny a nesouhlas Pražského hradu.

Vystrčil Jou Si-kchuna přivítal na letištní ploše ruzyňského letiště, následovalo asi půlhodinové jednání a tisková konference. Oba politici připomněli dva roky starou cestu české senátní delegace na Tchaj-wan, Jou ji označil za hrdinnou. Ovlivnila podle něj přístup i dalších evropských zemí. Podle Vystrčila si tehdy slíbili, že budou posilovat a rozvíjet spolupráci obou zemí. Jednou z cest jsou i parlamentní návštěvy, dodal.

Vystrčil označil příjezd delegace za symbolický. Poznamenal, že Česko v současné době předsedá EU a jako motto si zvolilo název jednoho z vystoupení bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla "Evropa jako úkol". Poukázal na Havlova slova, že je potřeba nalézt své svědomí a odpovědnost za to, jak to vypadá nejen v Evropě, ale i jinde ve světě, podle Vystrčila například právě na Tchaj-wanu.

Právě Havlovu památku oba politici dopoledne uctili položením květin u jeho hrobu na Vinohradském hřbitově. V úterý má tchajwanská delegace navštívit Telč a sejít se se zástupci města i Kraje Vysočina. Ve středu podle Vystrčila Jou vystoupí před českým Senátem, mluvit bude i s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Tématy jednání budou podle Vystrčila další možnosti spolupráce například v oblasti vědy, technologií nebo kultury.

Očekává se, že setkání českých politiků s představiteli ostrovní země bude podobně jako v minulosti kritizovat pevninská Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vystrčil se při předloňské návštěvě Tchaj-wanu setkal s nejvýše postavenými politiky i s podnikateli. Cesta vyvolala silný ohlas na Tchaj-wanu, v Česku i v zahraničí. Hrad po Vystrčilově misi přestal předsedu Senátu zvát na novoroční oběd i na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice.

Svou cestou Vystrčil dokončil záměr svého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), který oznámil plán navštívit Tchaj-wan v říjnu 2019. Vyvolalo to odpor čínské ambasády nebo prezidenta Miloše Zemana. Plán nedokončil kvůli náhlému úmrtí.

Jou není prvním tchaj-wanským představitelem, který ČR navštívil. Loni přicestovali tchajwanští podnikatelé nebo ministr zahraničí Joseph Wu. Během koronavirové pandemie Tchaj-wan poslal do Česka materiální pomoc.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Aktualizováno Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

Hasiči v Českém Švýcarsku i dnes našli místa se zvýšenou teplotou

15.08.2022 20:10 Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou…

První ukrajinští vojáci, kteří se zranili ve válce, se léčí v Česku

15.08.2022 18:05 První ukrajinští vojáci, kteří utrpěli zranění v současné válce s Ruskem, se léčí v Česku. Doléčení…

Válek slibuje od podzimu nové funkce aplikace Tečka

15.08.2022 17:23 Ministerstvo zdravotnictví chce na podzim představit nové funkce mobilní aplikace Tečka, která…

Soud zamítl stížnosti proti vazbě v kauze kolem pražského dopravního…

15.08.2022 17:11 Soud zamítl stížnosti proti vazbě u čtyř obviněných v kauze údajné korupce kolem pražského…

Lipavský se ve čtvrtek v Praze sejde s rumunským ministrem Aureskem

15.08.2022 15:42 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude ve čtvrtek v Praze jednat se svým rumunským protějškem…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Aktualizováno Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Prezident Zeman přijme příští úterý v Lánech premiéra Fialu

15.08.2022 15:13 Prezident Miloš Zeman přijme příští úterý na zámku v Lánech premiéra Petra Fialu (ODS), sdělil dnes…

Jurečka nevyloučil zopakování jednorázového příspěvku na dítě

15.08.2022 13:04 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nevyloučil to, že by vláda mohla jednorázový…

Nejmladší obyvatele měl loni Středočeský kraj, následovala Praha

15.08.2022 12:20 Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj. Průměrný věk Středočechů byl 41,5 roku. Následuje…

Související:

Nejnovější