Do Česka se vrací epidemie chřipky. Už se šíří mezi dětmi, může být silnější než dřív

Mezi předškolními dětmi se podle vakcinologa Romana Chlíbka začala více šířit chřipka, počty případů v jejich věkové skupině dosahují hranice epidemie. Postupně nakazí starší, plošnou epidemii čeká Chlíbek po Novém roce. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví k podpoře očkování.

Ilustrační fotografie.

Chřipkou každý rok onemocní desetina lidí a třetina dětí, v posledních dvou letech epidemie covidu-19 obvyklá chřipková epidemie nebyla.

"Dva roky jsme tu neviděli chřipku v té masivní síle, takže nikdo z nás nemůžeme říct, jak silná bude," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Odborníci podle šíření nemoci na jižní polokouli odhadují, že může být silnější než dříve.

"Opakuje se scénář z let minulých, že začíná u dětí předškolního věku," řekl k chřipkové epidemii Chlíbek. Děti obvykle nemají vážný průběh nemoci, ale virus vylučují déle než dospělí. Postupně čeká vlnu epidemie u starších školáků, dospělých i seniorů.

Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000. Loni se nechalo očkovat zhruba 23 procent lidí nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes uvedl, že je možné se nechat proti chřipce a covidu-19 očkovat v jeden den, lékaři aplikují každou injekci do jiného ramene.

"Doporučujeme se obrátit primárně na svého praktického lékaře, který objedná obě vakcíny," dodal Pavlovic. V nemocničních očkovacích centrech podávají zdravotníci primárně vakcíny proti covidu-19, látky proti chřipce tam dostupné většinou nejsou. Vakcinolog Chlíbek doplnil, že se vyvíjí společná vakcína na oba viry, k dispozici ale bude nejdříve příští rok.

V Česku jsou proti chřipce dostupné dva typy vakcín výrobců z Nizozemska a Francie a nově i vakcína pro děti ve formě spreje. Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazené lidem nad 65 let, některým chronicky nemocným a od letošního roku nově zdravotníkům. Ostatním zdravotní pojišťovny část ceny očkování zpětně proti dokladu proplácejí.

Témata: chřipka | nemoci

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější