Do České republiky ve čtvrtek dorazí předseda Evropské rady Charles Michel, čeká ho pracovní oběd s premiérem Petrem Fialou (ODS). Uvedl to dnes web Seznam Zprávy, kterému to potvrdil mluvčí vlády Václav Smolka. Tématem jednání bude zejména české předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane v druhé polovině letošního roku.
Nová vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) plánuje revizi příprav předsednictví i vyčleněného rozpočtu. Minulý kabinet ANO a ČSSD v srpnu navýšil rozpočet předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Opoziční politici, ekonomové a další osobnosti v létě kritizovali tehdejší rozpočet předsednictví, ale i malou pozornost, kterou mu podle nich vláda věnovala. V letech 2007 až 2009 bylo na přípravu a dosud poslední české předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun.
Vláda i kvůli předsednictví zřídila post ministra pro evropské záležitosti, který zastává předseda senátního evropského výboru a bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN). Nedávno na dotaz ČTK odpověděl, že rozpočet kalkuloval s náklady odpovídajícími tehdejší době, problém vidí v poměrně vysokém tempu inflace. Nepochybně se podle ministra projeví také nárůst platů.
Za priority předsednictví Bek považuje vypořádání se s následky koronavirové krize, politiku související se změnami klimatu a řešení migrace a bezpečnosti. Premiér Fiala uvedl, že jde o obrovskou příležitost poukázat na české priority například v energetické politice.
Na českém území je v plánu 282 akcí. Konat by se měl jeden neformální summit hlav států, 14 neformálních Rad EU, dvě setkání české vlády s Evropskou komisí a Evropským parlamentem, 66 neformálních pracovních skupin nebo 51 konferencí a dalších předsednických jednání. Neformální rady by se v Praze měly konat od července do října, termín summitu zatím nebyl stanoven.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že Írán bude v následujících hodinách opět tvrdě zasažen. Teherán zároveň znovu vyzval k bezpodmínečné kapitulaci. Americké a izraelské údery pak označil za hlavní důvod íránské omluvy sousedním zemím za útoky.
Jitka Boho je navzdory nedávnému rozchodu spokojená. Sympatická modelka prozradila, zda je po rozpadu vztahu v kontaktu s expartnerem Lukášem Langmajerem. Minimálně jednou se mohou potkat i na divadelních prknech.
Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) se rozhodl povolat českého velvyslance v Íránu ke konzultacím na ministerstvu. Místopředseda vlády argumentuje íránskými nepřátelskými a nevyprovokovanými akcemi vůči zemím Perského zálivu a českým spojencům.
Mnoho lidí si myslelo, že spor mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou je takové divadelní představení. Ve čtvrtek se Česko dozvědělo pravdu, protože došlo k první veřejné konfrontaci mezi oběma podcasterkami z očí do očí.
Byla to v Miláně jen rozlučka s olympiádou. Až dnes nastoupí legendární rychlobruslařka Martina Sáblíková k poslednímu závodu. Definitivně se s kariérou rozloučí na mistrovství světa ve víceboji v nizozemském Heerenveenu.
Írán poprvé reagoval na páteční výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby bezpodmínečně kapituloval. Teherán dal alespoň pro tuto chvíli jasně najevo, že se Washingtonu vzdávat nehodlá.
Kulatá jubilea se v českém šoubyznyse nebudou slavit jen letos, ale i v příštím roce. Oslavu padesátin připravuje herec a zpěvák Richard Krajčo, který v těchto dnech odhalil, kde proběhne večírek, na němž se mohou objevit i fanoušci oslavence.
Nad Česko se o víkendu ze západní Evropy dostal saharský prach. Udrží se tu po několik dní. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Obloha proto nebude tak modrá, lidé se mohou těšit na barevnější východy a západy Slunce.
Americký prezident Donald Trump naznačil, jakým směrem se bude jeho administrativa soustředit, jakmile se vypořádá s Íránem. Podle jeho slov je jen otázkou času, kdy dojde ke změně režimu na Kubě. Trump to řekl pouhý den poté, co ostrovní zemi postihl další celodenní blackout.
Milan Peroutka se s fanoušky na sociálních sítích podělil o smutnou zprávu. Na věčnost odešla jeho milovaná babička, která mu byla tou nejvěrnější i nejpřísnější fanynkou. Peroutka jí hodlá věnovat premiéry představení, které ho čekají.
Česko má před sebou první ryze březnový víkend. Počasí by se oproti předchozím dnům nemělo výrazně měnit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Ve vedení Poslanecké sněmovny zůstává i po dnešku jedno neobsazené místo. Už potřetí se ho snažil obsadit opoziční zástupce Vít Rakušan (STAN), který byl jediným kandidátem v páteční volbě. Přesto neuspěl.