Hlavně Češi míří o prázdninách do Českého Krumlova, který na léto připravil řadu aktivit pro turisty. Zatím stovky lidí přilákala od 31. července festivalová zóna v Pivovarské zahradě, která předznamenává 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF). Zájem je o malování pod názvem Krumlovský Montmartre. Meziročně je turistů ve městě o něco méně, řekli ČTK organizátoři.
"Ulice jsou relativně zaplněné, ale jezdí cílová skupina, která má nějakou koupěschopnost a vyhledává určitý typ atrakcí. Chybí turisté z Evropy a ze světa. Je hodně lidí na vodě, je hodně lidí v ulicích, ale horší je to s restaurací, která byla orientovaná na evropskou klientelu. Určitě nepřijede víc turistů než v loňské sezoně a nepřijedou bohatší klienti. Sezona je slabší než loňská, ale ve srovnání celé České republiky Krumlov, Lipno a Šumava fungují," řekl ČTK místostarosta Martin Hák (Nezávislí a TOP 09).
Zahraničních návštěvníků je minimum. Nepřijeli ani Němci či Maďaři, schází Slováci. "O Americe a Asii ani nemluvíme, to je v nedohlednu. Loni to tady bylo česko - slovenské léto, letos slovenštinu skoro neslyšíte," doplnil Hák.
Zatím stovky lidí přilákala novinka MHF, festivalová zóna, kterou 31. července otevřela česká premiéra díla Wild Symphony od spisovatele Dana Browna. V zóně budou do 11. září koncerty, filmy, malování, cvičení jógy, automobilový trenažér i občerstvení. Vstup je zdarma. "Počasí nám, bohužel, první týden provozu zóny nepřálo. I přesto však lidé přišli, užili si všechny aktivity, letní kino, jógu za doprovodu živé hudby, relaxovali v sedacích vacích i lehátkách," uvedla PR manažerka festivalu Lucie Herberová.
Náklady na zónu jsou 1,67 milionu Kč. Město ji podpořilo dotací 278.739 Kč, vyplývá z důvodové zprávy zastupitelstva. Do zóny míří turisté i obyvatelé města. "Obrovský úspěch má malování. Jsem mile překvapený, jak lidé milují malovat. Připravili jsme název Krumlovský Montmartre. Nakoupili jsme plátna, stojany, akrylové barvy, pro děti čtvrtky a vodovky. Lidé sem chodí už i před otevřením a chtějí začít malovat," řekl ČTK prezident MHF Jaromír Boháč. Lidé mají kromě jiného možnost vybarvit si siluety významných krumlovských památek.
MHF, jejž zahájí 4. září pěvec Plácido Domingo, potrvá do 18. září. Prodáno je teď podle Boháče přes 70 procent vstupenek.
Český Krumlov připravil na léto divadelní scénu pro rodiče s dětmi na louce v městském parku, také folkové koncerty v klášterní zahradě. Zacílil na rodiny i vyšší střední třídu. "Akce přinesly ovoce, že máme program na denní bázi. Mám pocit, že jsme se trefili obsahem i frekvencí. Zákaznická skupina, která přijela, zejména Češi a Moravané, to oceňují. Když jdete ve čtvrtek do parku, kde jsou dětská (divadelní) představení, tak jsou zcela obsazená. Město docela příjemně pulsuje," řekl Hák.
Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.