Do Českého Švýcarska míří dalších 200 hasičů, v okolí Hřenska skoro neprší

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
požár lesa u Hřenska (červenec 2022), foto: HZS Ústeckého kraje
ČTK 30. července 2022 08:21
Sdílej:

K více než čtyřem stovkám hasičů, kteří nyní likvidují požár v Národním parku České Švýcarsko, přibude do rána dalších 220. Půjde o posily z celého Česka.

Informovali o tom hasiči na twitteru. Oheň se podle nich stále daří držet na ploše o rozloze asi pět krát dva kilometry, dnes je v plánu zasažené území zmenšit.

"Do ranních hodin bude současných 410 hasičů posíleno o dalších 220. Počet jednotek bude zvýšen ze současných 80 na 120," píše Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje na svém twitterovém účtu.

Zvýšení počtu zasahujících jednotek avizoval už v pátek mluvčí hasičů Milan Rudolf. Ačkoli evakuované obce podle něj hasiči úspěšně brání, návrat obyvatel zatím není možný.

Les v národním parku začal hořet v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. S ohněm se bojuje i ze vzduchu - se zásahem pomáhá sedm vrtulníků a také pět letadel.

V noci nejvíce pršelo v okolí Prahy a na jihu Čech, u Hřenska minimálně

V noci na dnešek nejvíce napršelo v okolí Prahy a na jihu Čech, někde za posledních 24 hodin spadlo i přes 60 milimetrů vody. V Českém Švýcarsku, kde hasiči už téměř týden bojují s požárem lesa, ale spadlo jen několik milimetrů. Navíc se zdá, že vydatný déšť se těmto místům vyhne i v následujících hodinách.

V okolí Hřenska tolik pršet nebude, podle předpovědi by tam do nedělního rána nemělo spadnout více než deset milimetrů, spíše však méně. Hasiči přitom chtějí o víkendu přejít z požární obrany do požárního útoku, a omezit tak rozsah požárem zasažené plochy. Oheň se podle nich stále daří držet na ploše o rozloze asi pětkrát dva kilometry, dnes mají v plánu zasažené území zmenšit.

Meteorologové dodali, že dopoledne aktualizují výstrahu před vydatným deštěm a rizikem požárů.

Stalo se
Světové celebrity
Michael Douglas

Michael Douglas v Česku: Na MFF KV ocenil Jiřího Bartošku

Na červený koberec karlovarského festivalu dorazila skutečná hollywoodská legenda. Osmiletý oscarový herec Michael Douglas vystoupil z tmavého vozu v bílé košili, béžovém saku a černých džínách – a okamžitě zaujal svou přirozeností i energií. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry dostal tvrdě naloženo: Meghan s ním zametá?

Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.

České celebrity
Hana Soukupová

Topmodelka Hana Soukupová se rozvedla s milionářem

Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.

České celebrity
Ben Cristovao

Koncert Bena Cristovaa i hromada selfíček. Jak vypadala první noc na MFF KV?

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.