Do hašení v Českém Švýcarsku se zapojily vrtulníky, Hřensko plánuje otevření pro turisty

Do hašení lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko se dnes po 09:00 zapojily vrtulníky, začaly nabírat vodu z Labe a shazovat ji nad lesy. Ranní mlha opadla. Hasiči na twitteru uvedli, že bude nasazena veškerá letecká technika, tedy šest vrtulníků a pět letadel. V sobotu zasahovalo sedm vrtulníků, polský Black Hawk ale musel odletět na plánovaný servis.

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Jak bude jeho výpadek dlouhý, není jasné. Plochu rozsáhlého požáru se zatím hasičům zmenšit nepodařilo, terén je podle jejich mluvčí Martiny Götzové náročný a práce postupují velmi pomalu. V Hřensku a okolí dnes hoří osmý den.

Hasiči dnes budou pokračovat v hasebním útoku, při kterém vstupují do požářiště, dohledávají ohniska, odkrývají takzvanou hrabanku, prolévají ji vodou a dohašují i popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru. Práce je podle Götzové fyzicky velmi náročná a hasiči se musí pravidelně střídat. I dnes bude díky posilám do boje s ohněm nasazeno kolem 750 hasičů a na 300 kusů techniky.

"Podle předběžného sdělení koordinátora letecké techniky policie budou dnes letové podmínky v pořádku, bude tedy nasazena všechna dostupná letecká technika. Hasit bude v Hřensku šest vrtulníků a pět letadel," uvedli na twitteru hasiči.

V sobotu nemohla po celý den kvůli špatnému počasí vzlétnout letadla, kterých mají hasiči k dispozici pět, a to tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor. Požár pomáhalo hasit sedm vrtulníků z Česka, Slovenska a Polska a čtyři vrtulníky z Německa. "Nasazen do akce už nebude polský vrtulník Black Hawk, který se musel vrátit kvůli servisu," řekla na ranním briefingu Götzová.

Hasiči se v sobotu na některých místech snažili přejit do takzvaného požárního útoku, zmenšovat hořící plochu. Zatím se to ale nepodařilo, nadále zůstává na rozloze asi dva krát pět kilometrů. "Terén je náročný a práce postupují pomalu. Hasiči byli v pohotovosti celou noc, nestahujeme se, neodpočíváme, nicméně v noci kontrolujeme prostor, dohašujeme jednotlivá ložiska, nepouštíme se například s lezeckou technikou na skály, protože by to bylo velmi nebezpečné," doplnila mluvčí hasičů.

Na řadu míst se technika stále nedostane. "S klestěním cesty nám pomáhají i lesníci, používáme těžkou techniku, harvestory, abychom mohli na místo zásahu dostat techniku a dálkovou dopravu vody," dodala. K takovým těžko přístupným lokalitám patří podle ní oblast Hlubokého dolu, Bouřňáku, problematická je česko-německá hranice, lokalita Křídelní stěny, prostor nad Hřenskem a hasiči monitorují také soutěsky v údolí Kamenice.

Les v národním parku začal hořet před týdnem v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Od soboty platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát. Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.

Starosta Hřenska chce po uhašení požáru co nejdříve otevřít soutěsky turistům

Starosta Hřenska Zdeněk Pánek (NEZ) chce po uhašení požáru v Národním parku České Švýcarsko co nejrychleji otevřít turistům soutěsky na řece Kamenici, které patří k nejnavštěvovanějším místům Ústeckého kraje a ročně jimi projde na 400.000 turistů. Tamní infrastruktura není ohněm příliš poškozená, už teď se hlásí dobrovolníci, kteří chtějí s obnovou pomoci. Vyčistit bude třeba hlavně přístupové cesty, až bude možné na ně vstoupit, zatím to bezpečné není, řekl ČTK starosta.

Kdy to bude možné, ale zatím není jasné. Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové patří soutěsky k těžko přístupným lokalitám, kam se hasiči dostávají jen s velkými obtížemi. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v pískovcových skalách, řeka tam protéká pod strmými, až 90 metrů vysokými skalami. Ve směru toku řeky je nejdříve Ferdinandova soutěska, část zvaná Ve Strži, Divoká soutěska a Edmundova soutěska. Pramice do zdejších soutěsek vyplouvají už přes 140 let - nejstarší Ferdinandova soutěska, byla otevřena roku 1881.

Přestože požár majetek obce zdaleka neponičil tak jako povodně, které Hřensko v minulých letech opakovaně zasáhly, podle starosty je mnohem víc devastující zejména pro cestovní ruch a také pro psychiku místních lidí. Sám bydlí v Mezné, kde oheň zničil tři domy. "Jeden z nich je jen 80 metrů od toho mého. Hasiči nám říkali, že Mezná mohla třikrát vyhořet, ale aktivními zásahy k tomu nedošlo. Ale ten vzduch je tam pořád špatný, je prosycený kouřem, je tam taková deka, a když tam člověk chvíli pobývá, tak cítí, že je mu i špatně a musí obdivovat hasiče, kteří tam v tom zasahují," řekl Pánek.

Les v národním parku hoří už osmý den, požár se postupně rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků oheň zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Už v pondělí museli hasiči kvůli požáru evakuovat 80 lidí z Pravčické brány a také účastníky tábora u Dolského mlýna. Postupně pak museli odejít také obyvatelé a turisté z obcí Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a také z části Hřenska. Své domovy muselo opustit na 200 obyvatel regionu a další desítky turistů a rekreantů. Kdy se budou lidé moci vrátit domů, zatím nedokáže nikdo odhadnout. Pánek věří, že se pak pak vrátí i turisté.

V ČR se za epidemii covidu nakazily čtyři miliony lidí, 40 tisíc jich…

09.08.2022 12:21 Aktualizováno Pozitivní test na covid-19 měly v ČR za téměř 2,5 roku od začátku epidemie více než čtyři miliony…

Babiš: Krajské organizace ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli…

09.08.2022 12:14 Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Pořízení bytu vyšlo loni Čecha na 13,3 ročního platu, nejvíce v Evropě

09.08.2022 12:05 Pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana ČR loni na 13,3 průměrného…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 11:29 Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Soud přerušil spor Altnerových dědiců s ČSSD kvůli jiné žalobě

09.08.2022 11:21 Rozhodnutí o tom, zda bude ČSSD platit dědicům advokáta Zdeňka Altnera stamiliony korun za právní…

Stát může lidem s energiemi pomoci prostřednictvím dividendy ČEZ, míní…

09.08.2022 11:17 Stát může podle analytiků využít vysokého zisku energetické společnosti ČEZ k pomoci lidem s…

Požár v Českém Švýcarsku: Hasičům zbývá dohasit sto hektarů

09.08.2022 10:59 Aktualizováno V Českém Švýcarsku, kde před sedmnácti dny vypukl lesní požár, zbývá hasičům dohasit asi 80 hektarů…

Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 10:33 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

08.08.2022 17:22 Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to…

Související:

Nejnovější