Do Kyjeva jako další západní politik dorazil šéf Evropské rady Michel

Do Kyjeva dnes jako další z evropských politiků dorazil předseda Evropské rady Charles Michel, který o svém příjezdu do ukrajinské metropole informoval na twitteru. Historie nezapomene na válečné zločiny, uvedl poté, co navštívil město Borodjanka u Kyjeva, jenž utrpělo během ruského bombardování a okupace značné škody. Východoevropský stát, který má zájem o vstup do Evropské unie, v současné době čelí nové rozsáhlé ofenzivě Ruska na východě země.

Charles Michel

"Dnes v Kyjevě. V srdci svobodné a demokratické Evropy," napsal v prvním twitterovém příspěvku po příjezdu do Kyjeva někdejší belgický premiér, který nyní řídí pravidelné i mimořádné schůzky šéfů států a vlád evropského bloku. Publikoval také svou fotografii z vlakového nádraží. Podle agentury DPA se na snímku zdraví s ukrajinskou vicepremiérkou Olhou Stefanišynovou.

Později na twitteru zveřejnil fotografie z návštěvy Bodorjanky, kde se obyvatelé podle ukrajinských úřadů staly oběťmi masakrů spáchaných Rusy. Moskva obvinění popírá. Michel snímky své návštěvy doprovodil slovy, že historie nezapomene na válečné zločiny spáchané během ruské invaze. "Bez spravedlnosti nemůže být mír," dodal.

Z dostupných informací zatím není jasný jeho další program. DPA píše, že během dne by se chtěl setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Ukrajinská média k jeho příjezdu poznamenala, že se na nádraží setkal mimo jiné s velvyslancem EU Mattim Maasikasem, jenž je vidět na snímku. Unijní diplomacie obnovila svou přítomnost v Kyjevě před necelými dvěma týdny poté, co se ruské invazní jednotky stáhly ze severu Ukrajiny.

Od té doby ukrajinskou metropoli navštívilo několik západních politiků, mezi nimi také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ještě před stažením ruských vojsk z oblasti jako první přijeli do Kyjeva premiéři České republiky, Polska a Slovinska.

Ukrajina nedávno vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování EU o jejím budoucím členství v unii, informovala v pondělí agentura Reuters. Evropská sedmadvacítka před časem přijala pátý balík sankcí vůči Rusku, na jehož základě mimo jiné od srpna zcela zakáže dovoz ruského uhlí. Při přípravě dalšího balíku postihů se EK podle von der Leyenové zabývá energetickými otázkami a bankovním sektorem, zejména největší ruskou bankovní společností Sberbank. Unie také stále diskutuje o zákazu dovozu ruského plynu, což ale některé členské země odmítají kvůli vlastnímu hospodářství.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Aktualizováno Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Související:

Nejnovější