Do letošních eurovoleb se hlásí 30 uskupení

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie., foto: Jan Nebřenský / INCORP images
Libor Novák 19. dubna 2024 17:44
Sdílej:

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Oproti minulým volbám před pěti lety, kdy bylo k dispozici rekordních 39 uskupení, je nabídka letos nižší. Tento pokles měl za následek zejména zvýšený počet koalic, kterých je nyní 11, zatímco při předchozích volbách jich bylo šest. Kromě toho 19 stran a hnutí předložilo samostatné kandidátní listiny.

Do voleb se přihlásily všechny parlamentní strany a hnutí, přičemž jen ANO a Piráti kandidují nezávisle. Ostatní strany včetně ODS, KDU-ČSL a TOP 09 tvoří koalici Spolu, zatímco hnutí STAN a SLK vytvořily koalici Starostové a osobnosti pro Evropu. Hnutí SPD sestavilo koalici s Trikolórou.

Některá hnutí sází na koaliční spojenectví, jako například hnutí SEN 21 s Volt Česko, a další se rozhodla kandidovat samostatně, například Sociální demokracie v čele s bývalým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

V seznamu registrovaných uskupení jsou i další strany a hnutí, jako Svobodní, Zelení, Demokratická strana zelených a Referendum - Hlas lidu. Ty všechny se připravují na nadcházející evropské volby v České republice.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Simona Stašová a Jiřina Bohdalová

Simona Stašová oslavila narozeniny. Pupeční šňůra pořád drží pevně

Česko letos oslaví půlkulaté 95. narozeniny legendární Jiřiny Bohdalové. Už včera však měli v rodině slavné herečky důvod slavit. Zase o rok starší je oficiálně její dcera Simona Stašová. Co hvězda Pelíšků prozradila o vztahu se slavnou matkou? 

Domácí
Andrej Babiš

Babiš zepsul Izraelce. Totálně to ničí trhy, stýská si premiér

Ceny ropy a plynu po posledních událostech v rámci konfliktu na Blízkém východě opět letí nahoru. Nelíbí se to ani českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který označil izraelský útok na zařízení v Íránu za nepochopitelný. 

České celebrity
Dara Rolins

Dara Rolins o pauze. Je to přirozený krok z několika důvodů

Dara Rolins zaskočila české i slovenské fanoušky, když oznámila uměleckou pauzu. Věnovat se chce stavbě pražské rezidence, ale rozhodnutí ovlivnilo více důvodů. Slovenská zpěvačka prozradila, co si chce během přestávky vyzkoušet. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Hollywoodská bublina splaskla. Netflix má Harryho a Meghan plné zuby

Partnerství mezi britským princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a streamovacím gigantem Netflix se po pěti a půl letech ocitlo v hluboké krizi. Ačkoliv spolupráce začala s velkými ambicemi na tvorbu hraných i dokumentárních projektů, aktuální zprávy naznačují, že hollywoodská bublina Sussexů definitivně splaskla. Podle zdrojů webu Mirror zevnitř společnosti je vedení Netflixu unavené a s párem už v podstatě „skoncovalo“.