Do letošních senátních voleb se podle dostupných informací registračních úřadů a politických stran přihlásilo zhruba 180 kandidátů. Je to méně než v předchozích volbách před šesti lety ve stejných 27 obvodech, kde se bude tento rok do horní parlamentní komory opět volit.
V roce 2016 se hlásilo přes 230 adeptů, podobně jako v předloňských senátních volbách. Lhůta pro nominace kandidátů skončila dnes v 16:00.
Počet kandidátů se může ještě změnit podle toho, zda přihlášení splní zákonné požadavky. Registrační úřady, což jsou radnice v sídlech senátních obvodů, budou zkoumat přihlášky k registraci do 25. července. Pokud najdou závady, vyzvou k jejich odstranění. Rozhodnutí o registraci, nebo odmítnutí přihlášky padne nejpozději 5. srpna. Volby do třetiny Senátu se budou spolu s volbami do zastupitelstev obcí konat 23. a 24. září, případné druhé kolo bude o týden později.
Největší výběr budou mít zřejmě voliči v obvodu Karlovy Vary, kde se chce o přízeň voličů ucházet 11 osobností. Nejméně kandidátů se přihlásilo v okrsku Ústí nad Orlicí - tři.
Třetina horní parlamentní komory se obměňuje každé dva roky, funkční období senátorů je šestileté.
Většina senátorů, kterým letos končí funkční období, se bude v podzimních volbách znovu ucházet o přízeň voličů. Je mezi nimi i předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS), který je senátorem za Jihlavsko. Naopak svůj mandát už nebude obhajovat současná ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která byla zvolena za Hodonínsko, Jan Žaloudík (za ČSSD) za obvod číslo 55 Brno-město či Jiří Cienciala (za hnutí Občané spolu - nezávislí) na Frýdecko-Místecku.
Manželství Milana Baroše s matkou jeho dětí skončilo už před časem, ale zjevně se nepodařilo jim vypořádat úplně všechno. Proto se jistou věcí zabýval soud. Kauza má nakonec nečekané rozuzlení. Jeden z dvojice bývalých partnerů se z boje stáhl.
Patricie Solaříková ví, že život přináší radosti i starosti. Obojí nabídlo manželství, které skončilo rozvodem. Sympatická herečka se nyní v myšlenkách vrátila do jednoho z nejtěžších období v životě, jak to sama pojmenovala.
Česku se ani v neděli nevyhnou bouřky. Potvrzuje to dnešní aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která zvyšuje stupeň nebezpečí bouřek během odpoledne a večera. Meteorologové nadále varují i před požáry.
Dara Rolins prodává svůj dům u Prahy, přičemž fanoušci vědí, že s partnerem si staví hnízdečko lásky v Itálii. Lidé se tak začali obávat, že nadobro opustí Česko, respektive Slovensko. Populární zpěvačka nyní vysvětlila, jak to bude.
Na americké Aljašce začal soud v případu tragické smrti miliardáře Petra Kellnera, který zemřel před více než pěti lety při havárii helikoptéry během takzvaného heliskiingu. Pozůstalí žalují společnost, která celý dobrodružný výlet zajišťovala.
I poslední den meteorologického jara přinese bouřky. Podle meteorologů mohou být ty nedělní silnější než sobotní. Problémy má opět dělat zejména vítr. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zajímavé věci se dějí na poli televizních talk show v Česku. Zatímco Prima ukončila oblíbených 7 pádů Honzy Dědka, veřejnoprávní Česká televize představila nový pořad tohoto divácky oblíbeného formátu. Co o novince v tuto chvíli víme?
Dlouho se sice Karel Gott nechtěl ženit, přesto měl nakonec početnou rodinu. A od čtvrtka platí, že všechny čtyři dcery našeho historicky nejslavnějšího zpěváka jsou dospělé. Už i nejmladší Nelly Sofie totiž měla osmnáctiny.
Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC.
České televizní diváky v uplynulých dnech zaskočila zpráva o tom, že na Primě skončí talk show 7 pádů Honzy Dědka. Pouze na Primě, projekt má jinde pokračovat. Moderátor nicméně přiznal, že konec v jedné ze dvou velkých komerčních televizí nečekal.
Očekávání meteorologů se mají naplnit. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu varoval před silnými bouřkami, které hrozí dnes a také zítra. Pro víkendové dny zůstává v platnosti i výstraha před požáry.
Bez české účasti vstupuje letošní mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku do závěrečného víkendu. Dnes se nejprve rozhodne o finalistech a účastnících zápasu o bronz. Postup do utkání o zlato se očekává od domácí reprezentace.