Do Listiny základních práv Evropské unie by mělo být zahrnuto právo na potrat, uvádí v usnesení přijatém na závěr plenárního zasedání Evropský parlament (EP). Návrh předložený zástupci čtyř frakcí včetně socialistů a liberálů dnes EP přijal poměrem 324 hlasů ku 155.
Rezoluce reaguje na červnové rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států, který po téměř 50 letech zvrátil precedenční verdikt garantující ženám po celé zemi právo ukončit těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Europoslanci v této souvislosti odsoudili "posun dozadu", který podle nich nastává nejen v USA v otázce práv žen a sexuálních a reprodukčních práv. Připomněli přitom omezování potratů v některých zemích Evropské unie, například v Polsku a na Maltě.
Podle nového usnesení by každý měl mít právo na "bezpečný a legální potrat". EP vyzývá, aby rozšíření listiny práv v tomto smyslu projednali zástupci členských zemí unie. Takovýto postup by zřejmě podporovala Francie, jejíž prezident Emmanuel Macron už v lednu při projevu v EP navrhl ukotvení práva na potrat v uvedené úmluvě.
Europoslanci dnes vyjádřili očekávání, že zástupci unijních vlád se nyní sejdou, aby projednali uspořádání konference na téma úprav unijních smluv. Zároveň EP vyzývá členské státy, v nichž v tomto směru platí restrikce, aby potraty dekriminalizovaly. V České republice je interrupce legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli.
Čeští řidiči se dnes poprvé dozvědí, jak vysoké budou státem stanovené maximální ceny pohonných hmot. Ve 14 hodin by mělo být jasné, kolik bude zítra stát benzin a nafta. Od středy budou také zastropované výše marží u čerpacích stanic.
Česko se nedávno dozvědělo, že Jakub Prachař výhledově stane před oltářem se současnou partnerkou Sarou Sandevou. Zatímco pro ni půjde o premiéru, on už má za sebou dvě svatby. Ženatý byl přitom jenom jednou.
Americký prezident Donald Trump se znovu dostal do křížku se slavným krajanem Brucem Springsteenem. Lidem vzkázal, že by měli ušetřit peníze tím, že nebudou chodit na jeho koncerty. Není ale jasné, co přesně ho ze strany hudebníka tak naštvalo.
Slovensko v uplynulých dnech řešilo výměnu názorů mezi Darou Rolins a Sisou Sklovskou. Popová zpěvačka se stala terčem kritiky, protože vynechala galavečer, na kterém měla osobně obdržet jedno ocenění. Rolins ale přispěchala se svým pohledem na věc.
Neděle byla zatím nejteplejším dnem letošního roku, ale krátce po začátku nového týdne přichází varování. Meteorologové upozornili zejména pěstitele kvetoucích meruněk na očekávané mrazivé noci.
Lucie Vondráčková je jednou z nejznámějších uměleckých obojživelnic, velkých úspěchů dosáhla na herecké i hudební scéně. Sama ale připustila, že by bylo lepší, kdyby se naplno věnovala jen jedné profesi.
Velikonoce přinesly zatím nejteplejší den letošního roku, ale už dnes se v Česku ochladilo. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty v následujících dnech a týdnech budou držet na spodní hranici obvyklých dubnových hodnot.
Je Velikonoční pondělí a uplynul rok od smrti Aničky Slováčkové. Vzpomínkou na dceru slavných rodičů je nově kniha, která vznikla ve spolupráci s rodinou nadané herečky a zpěvačky. Její členové dokonce souhlasili i s tím, aby součástí publikace byl Aniččin poslední rozhovor.
Nový týden, další nové jméno. StarDance během Velikonočního pondělí odhalila jméno osmého hvězdného účastníka letošního ročníku oblíbené taneční show. Jde o známého zpěváka a frontmana jedné z populárních českých kapel.
Velikonoce vrcholí, takže je nutné počítat s jednou nepříjemností. Ve velkých obchodech si v pondělí nenakoupíte, protože to neumožňuje zákon. Jednou se tato situace bude opakovat i v květnu.
Policisté tu nejsou jen pro obyčejné smrtelníky, ale i pro známé osobnosti ze šoubyznysu. Obrátit se na ně musela Kateřina Brožová, která se stala obětí krádeže. Zatím neznámí pachatelé jí vybrali zaparkovaný automobil.
Vyšetřování březnového útoku v Pardubicích nadále pokračuje. Policie informovala o obvinění další osoby, zároveň došlo k zadržení jiného člověka v Bulharsku. Česko bude žádat o vydání dotyčného.