Polské hranice od začátku ruské invaze překročilo 2,8 milionu uprchlíků z Ukrajiny. Informovala o tom dnes polská pohraniční stráž. Celkový počet lidí, kteří od počátku války uprchli za hranice Ukrajiny, už podle posledních dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) překročil 4,86 milionu.
Polští pohraničníci dnes uvedli, že v sobotu odbavili 19.200 lidí prchajících z Ukrajiny. Zároveň upozornili, že v týž den překročilo opačným směrem hranice 22.000 lidí.
Na Ukrajinu se podle agentury DPA vrací především Ukrajinci, kteří míří do oblastí osvobozených od ruských okupačních vojsk. Agentura rovněž upozornila, že nejsou k dispozici žádné oficiální údaje o tom, kolik ukrajinských uprchlíků v Polsku zůstalo a kolik se jich vydalo na cestu do dalších evropských zemí.
Například v Německu, které s Polskem sousedí, se podle dnešního sdělení ministerstva vnitra dosud registrovalo 354.663 uprchlíků z Ukrajiny. DPA upozornila, že skutečný počet ukrajinských běženců v Německu bude nejspíš vyšší.
UNHCR ve své statistice uvádí, že z Ukrajiny uprchlo už 4,869 milionu lidí, z toho přes 422.000 do Moldavska, 738.000 do Rumunska, 458.000 do Maďarska a 335.000 na Slovensko. Asi 484.000 obyvatel Ukrajiny je nyní v Rusku, mnozí z nich tam ale skončili nedobrovolně.
V Česku podle nejnovějších dat ministerstva vnitra získalo v sobotu dočasnou ochranu dalších 1005 lidí, celkem byla udělena více než 293 tisícům osob. Cizinecké policii se zatím přihlásilo přes 176 tisíc uprchlíků z válkou zmítané Ukrajiny.
Na Ukrajině žilo před válkou na 37 milionů lidí, nepočítá-li se poloostrov Krym anektovaný v roce 2014 Ruskem a území pod kontrolou proruských separatistů ve dvou samozvaných republikách na východě země. Celkem žilo na Ukrajině před 24. únorem včetně okupovaných území kolem 44 milionů lidí.
Česko už v noci na čtvrtek měla zasáhnout první vlna očekávaných bouřek. Další bouřky mají udeřit dnes odpoledne a večer. Podle meteorologů budou největší nebezpečí představovat nárazy větru.
Poslední události kolem Jaromíra Soukupa s největší pravděpodobností neprospějí ani atmosféře mezi ním a jeho bývalou partnerkou Agátou Hanychovou. Influencerce se totiž po útoku na podnikatele, kterým se zabývá policie, nelíbí, že mu musí předávat dceru Rozárku.
Prakticky po celém Česku v pondělí alespoň trochu zapršelo, takže například mohla být odvolána výstraha před požáry. Problémy se suchem ale neskončily. Ačkoliv ještě neskončil srpen, je letošní rok rekordní, co se týká nedostatku půdní vláhy. Oznámil to projekt Intersucho.
Veronika Žilková je zvyklá na filmaře, ale tentokrát se před nimi nesměla přetvařovat. Natáčeli totiž dokument o její osobě, který se chystá odvysílat veřejnoprávní Česká televize. Známá herečka přiznala, že o jedné životní kapitole se jí nechtělo moc mluvit.
Lela Vémola si v posledních dnech stěžovala na tíživou finanční situaci, přičemž ukazovala na manžela Karlose Vémolu, jenž prý nepomáhá rodině, jak by měl. Proto všechny překvapilo, když nyní oznámila, že stejně bere děti na dovolenou.
Léto je tradičně obdobím v roce, kdy se koná nejvíce svateb. Jedna taková měla do poslední chvíle zůstat utajena, jenže ji prozradil oblíbený herec Martin Dejdar. Chtěl se pochlubit, že se mu bude ženit syn.
Meteorologové ve středu vyhlásili před silnými bouřkami, které nejprve od půlnoci hrozí na severozápadě Čech a následně ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou jihovýchodní polovinu území republiky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Světovou hudební scénou otřáslo úmrtí dalšího legendárního bubeníka. Ve věku 77 let zemřel Frank Beard, americký bubeník a zakládající člen skupiny ZZ Top. Beard se v závěru života potýkal se zdravotními problémy.
Pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva spoluorganizují Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a Nadace Charty 77. Obě organizace se v úzké součinnosti s Parlamentním shromážděním Rady Evropy ujímají kompletního organizačního i produkčního zajištění letošního 14. ročníku, a to právě v roce, kdy si veřejnost připomíná nedožité 90. narozeniny Václava Havla.
Léto sice hudebníci nejčastěji tráví na pódiích, ale letos to rozhodně není případ jedné slovenské hvězdy. Dara Rolins oznámila, že si od mikrofonu dá na nějaký čas pauzu. Ukazuje se však, že lidé mají problém to přijmout.
Návrat tropického počasí už se během letošních letních prázdnin nepředpokládá. Teploty mohou být dokonce v některých obdobích podprůměrné. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Televizní diváci se brzy mohou těšit na Štefana Margitu. Nepůjde ale tentokrát o koncert či operní představení, operní pěvec má být hlavní postavou nového dokumentu. Margita nyní odhalil své pocity z nedávného natáčení.