Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární pracovníky

OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti, pokud Rusko umožní bezpečný přístup, uvedl server SkyNews. Světová zdravotnická organizace (WHO) podle serveru The Guardian pak naléhavě poslala nouzové zásoby do částí Ukrajiny zasažených povodněmi.

OSN

Předpokladem pro okamžité vyslání humanitárních pracovníků do postižených oblastí jsou bezpečnostní záruky jak z Moskvy, tak z Kyjeva. Ukrajina je již zaručila OSN, ale čeká na Rusko, uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

WHO se také připravuje na řešení zdravotních rizik, včetně zranění, utonutí a nemocí šířených znečištěnou vodou, jako je cholera. "Nesmíme podceňovat dopady na hygienický systém a zdravotnické služby," řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Na otázku konkrétně o choleře zástupkyně WHO pro technické záležitosti Teresa Zakaria uvedla, že existuje riziko vypuknutí, protože patogen je v prostředí přítomen. Dodala, že WHO spolupracuje s ukrajinským ministerstvem zdravotnictví na možných dodávkách vakcíny, pokud by nemoc vypukla.

"Snažíme se řešit poměrně širokou škálu zdravotních rizik spojených s povodněmi, od zranění přes utonutí až po nemoci přenášené vodou, ale také potenciální důsledky přerušení léčby chronických onemocnění," řekla Zakari.

K protržení přehrady došlo následkem výbuchu v úterý v časných ranních hodinách. Rusko a Ukrajina se ze zničení Kachovské přehrady a vodní elektrárny navzájem obviňují. Povodeň způsobená zničením Kachovské přehrady ohrožuje desítky tisíc lidí, 1400 už je evakuováno a na 1800 domů bylo odplaveno. 

Od té doby hladina vody v Kachovské přehradě v důsledku zničení hráze klesla o několik metrů. Také se zhoršuje poškození přelivné hráze a zemní vložky mezi staniční budovou a stavidlem. Telegramový účet vodohospodářské státní společnosti Ukrhydroenergo upozornil na nebezpečné chemické a jiné infekční látky, které se uvolňují ze hřbitovů, toalet a skládek: "Mohou se dostat do studní a otevřených vod v oblasti zaplavené Rusy po výbuchu vodní elektrárny Kachovka."

Hladina v zaplavených oblastech se má během následujících čtyř dnů ustálit. "Zatím neznáme plný rozsah škod. Nádraží, silnice a železniční přejezdy jsou zničené. Jedná se o složité hydroelektrické zařízení, které musí být po odbahnění co nejdříve obnoveno. Již nyní pracujeme na možnostech výstavby stanice," přiblížil generální ředitel společnosti Ihor Syrota možnou budoucí obnovu přehradní hráze. 

Kritická situace je i na levém břehu Dněpru, který okupuje Rusko. "Ukrajinští obránci létali s dronem nad dočasně obsazeným levým břehem Dněpru v Chersonské oblasti, aby viděli rozsah katastrofy, kterou Rusko způsobilo. V jednom z domů si všimli ženy, který mávala o pomoc. Zdá se, že byla uvězněna ve svém zaplaveném domě. Naši bojovníci jí dokázali dronem doručit malou lahev s vodou," uvedl na twitteru poradce ukrajinského ministra zahraničí Gerashchenko. Rusko podle něj zjevně selhalo v evakuaci, Ukrajina se obrátí na mezinárodní organizace. 
 
 

Morawiecki ohlásil částečné obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem

25.09.2023 21:07 Premiér Mateusz Morawiecki, že Polsko zavede kontroly vozidel na hraničních přechodech se…

Zelenskyj oznámil, že tanky Abrams jsou na Ukrajině

25.09.2023 16:16 Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání…

Rusové zaútočili drony a střelami na ukrajinskou Oděskou oblast

25.09.2023 09:33 V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity…

Morawiecki vzkázal Zelenskému, aby přestal urážet Poláky

24.09.2023 21:23 Premiér Polska Mateusz Morawiecki vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby se…

Ukrajinské jednotky postupují do Záporožské oblasti, útočí na…

24.09.2023 19:50 Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou…

S utrpením Ukrajinců bychom si neměli zahrávat, řekl papež

24.09.2023 17:28 Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž…

Británie údajně tajně jednala s Ruskem o globální bezpečnosti

24.09.2023 13:03 Britští představitelé během posledních 18 měsíců uprostřed ruské agrese vůči Ukrajině několikrát…

Lavrov: Západní mocnosti vstoupily do střetu s Moskvou tím, že poskytují…

24.09.2023 09:40 Západní mocnosti fakticky vstoupily do přímého střetu s Moskvou tím, že poskytují svou podporu…

Duda tvrdí, že spor o ukrajinské obilí by neměl poškodit vztahy mezi…

23.09.2023 20:55 Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že spor ohledně dovozu ukrajinského obilí by neměl zásadněji…

Ficův Směr chce po volbách podat žalobu na Čaputovou

23.09.2023 18:40 Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky…

Související:

Nejnovější