Ruské hranice překročilo více než 1,2 milionu uprchlíků z Donbasu a Ukrajiny, oznámila dnes agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Jde podle ní převážně o občany separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky (DNR a LNR), jejichž nezávislost Rusko uznalo v předvečer vpádu na Ukrajinu. Kyjev tato území pokládá za okupovaná, podobně jako Krym, který Rusko anektovalo na jaře 2014. OSN uvádí, že do Ruska zamířilo od začátku ruské invaze zhruba 740.000 uprchlíků z Ukrajiny.
"Hranici s Ruskem překročilo více než 1,2 milionu lidí, včetně 211.000 dětí. Většina z nich jsou občané DNR a LNR a také Rusové," řekl zdroj agentuře TASS. Více než 34.000 uprchlíků, včetně 11.000 dětí, se nachází v prozatímních střediscích v 53 z 85 ruských administrativních částí.
TASS dodal, že uprchlíci dostávají v Rusku pomoc ve výši 10.000 rublů (asi 3400 Kč) na osobu. Zatím byla vyplacena suma 1,846 miliardy rublů (asi 634 milionu Kč).
Rusko začalo organizovat evakuaci lidí z DNR a LNR ještě před invazí z 24. února. Ukrajinské úřady si stěžují, že ruské síly vyvážejí z okupovaných míst ukrajinské občany často na druhý konec Ruska.
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) odhaduje, že od začátku invaze ruských vojsk své domovy na Ukrajině dosud opustilo celkem 13,7 milionu lidí. Většina z nich (přes osm milionů) si našla dočasný domov na Ukrajině, a jsou tedy považováni za vnitřně vysídlené.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uprchlo 5,9 milionu lidí za hranice Ukrajiny. Nejvíce jich zamířilo do Polska, kam podle UNHCR k 9. květnu přišlo přes 3,2 milionu lidí. Následuje Rumunsko (883.000 lidí), Rusko (739.000), Maďarsko (573.000), Moldavsko (457.000) a Slovensko (404.000). Řada uprchlíků se z těchto zemí vydala dál do Evropy.
Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 337 151 lidem z Ukrajiny, v úterý jich přibylo 1987. Cizinecké policii se přihlásilo více než 233 tisíc osob, 2524 jen za včerejší den. Nahlašovat se nemusí děti do 15 let, které podle posledních dat vnitra tvoří asi třetinu uprchlíků. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou zhruba tři čtvrtiny žen.
Podle OSN je exodus Ukrajinců ze země nejrychleji rostoucí uprchlickou krizí na území Evropy od konce druhé světové války.
Fanoušky Pavla Vítka v posledních dnech ochromily obavy o jejich favorita, jenž se zdravotními problémy skončil v nemocnici. Oblíbeného zpěváka potrápilo srdce. Podle jednoho z blízkých kolegů by se však měl poměrně brzy vrátit k mikrofonu a na pódia.
Svět má prvního dolarového bilionáře. Pokud dnešní vstup na burz ocení společnost SpaceX na 1,8 bilionu dolarů, jak se předpokládá, podíl jejího zakladatele Elona Muska získá hodnotu 866 miliard dolarů. Když se připočte jeho majetek v Tesle, jde o 1,1 bilionu dolarů, tedy zhruba 23 bilionů korun (roční HDP ČR je zhruba 9 bilionu). 23 bilionů, to je více, než kolik mají dohromady Larry Page, Sergey Brin, Jeff Bezos a Larry Ellison, kteří spolu s Muskem tvoří pětici světově těch úplně nejbohatších.
Policie od pátku vyšetřuje vraždu, ke které došlo na pražském Chodově. Případem se zabývají kriminalisté, zadržena byla jedna osoba. Jde o muže, jenž je podezřelý z vraždy.
Kdyby dnes stále žil Karel Gott, byl by nepochybně hrdým otcem i dědečkem. Radost by mu dělala nejen dcera Charlotte, která zahájila sólovou kariéru, ale také nejstarší vnouče. Co se povedlo šestnáctiletému Vojtovi?
Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou.
Daniel Krejčík na první červnový týden letošního roku nezapomene. Veřejnosti totiž oznámil, že se rozvádí s manželem Jiřím, ačkoliv neuplynul ani rok od svatby. Nyní učinil další zajímavé přiznání. Mohlo by se zdát, že souvisí s tím, co se v jeho životě momentálně děje, ale není to tak.
Není žádným tajemstvím, že náš nejslavnější zpěvák Karel Gott byl úspěšný i za hranicemi Česka, respektive Československa. A protože se jeho dcera Charlotte rozhodla zpívat v angličtině, tak by se s největší pravděpodobností také ráda dostala do povědomí lidí v cizině. Možná už má našlápnuto.
Po květnové oslavě narozenin nebylo o Jiřině Bohdalové nějaký čas slyšet. Až nyní se zase objevila informace, která se jí týká. Legendární herečka totiž nemohla chybět na zásadní rodinné události na prominentním místě v Praze.
Britský panovník král Karel III. během své nedávné návštěvy anglického města Grimsby ukázal smysl pro humor, když s úsměvem přešel nečekané porušení přísného královského protokolu. Sedmdesátisedmiletý monarcha navštívil tamní fotbalový klub Grimsby Town Football Club, kde se setkal se zástupci místní komunitní organizace Our Future, která pomáhá lidem v regionu. Právě během osobních setkání s personálem klubu došlo k úsměvné situaci, kterou popsala vedoucí tamní prodejny vstupenek Francine Orrová.
Slavný hollywoodský herec Dwayne „The Rock“ Johnson se otevřeně svěřil s prožitým strachem z rakoviny varlat. Čtyřiapadesátiletý akční hrdina popsal, že si během sprchování nalezl bolestivou bulku. Incident se odehrál v dubnu během náročného období, kdy se připravoval na propagační turné k novému filmu Jumanji. Bolest se postupně zhoršovala a v herci se usadil obrovský strach, že by ho vážná nemoc mohla připravit o život ještě před nadcházejícími narozeninami.
Britská popová zpěvačka Dua Lipa a hollywoodský herec Callum Turner učinili pouhé dny po své svatbě zásadní rozhodnutí o společné budoucnosti. Novomanželé, kteří dosud žili v Londýně, se plánují minimálně na sedm měsíců přestěhovat do Spojených států amerických. Důvodem tohoto kroku jsou pracovní závazky žádaného britského herce, kterého v USA čeká natáčení dvou filmových projektů těsně po sobě.
Princ Harry a Meghan Markle jsou údajně rozzuřeni kvůli rozhodnutí, které umožnilo Pippě Middletonové, sestře princezny z Walesu, zvýšit bezpečnostní opatření kolem jejího sídla.