Do ruské armády se přihlásilo více než půl milionu lidí, říká Putin

Podle prezidenta Vladimira Putina se do ruské armády údajně za poslední rok přihlásilo více než půl milionu lidí s cílem zapojit se do bojů na Ukrajině. Tento počet zahrnuje jak vojáky z povolání, tak dobrovolníky. Podle médií to Putin uvedl na ekonomickém fóru ve Vladivostoku.

Ruská armáda

"Měli jsme v září loňského roku částečnou mobilizaci, během které bylo povoláno 300 tisíc lidí. V průběhu posledních šesti až sedmi měsíců podepsalo 270 tisíc lidí dobrovolně kontrakty na službu v ruské armádě," řekl Putin a dodal, že tento proces pokračuje a denně přichází podepsat kontrakty 1000-1500 lidí.

Když byl dotázán na možnost další mobilizace, Putin ji nevyloučil, ale zdůraznil, že stále přicházejí do armády dobrovolníci, kteří vědí, co je čeká na frontě, a chtějí bránit svou vlast. Stále ale není známo, kolik mužů se zapojilo do invaze na Ukrajinu v únoru 2022, západní odhady však uvádějí číslo mezi 150 000 a 190 000 vojáky.

Exprezident a místopředseda státní bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv na začátku září uvedl, že se ruské armádě během letošního roku upsalo dalších 280 tisíc vojáků. Jde ovšem jen o necelou pětinu počtu mužů, o který chce Moskva navýšit kapacity ozbrojených složek.

"Podle ministerstva obrany bylo od 1. ledna přijato zhruba 380 tisíc lidí do řad armády na smluvní bázi," uvedl Medveděv podle deníku Guardian, který se odvolává na ruskou agenturu TASS.

Britské ministerstvo obrany v neděli napsalo, že Moskva od letošního června nabádá občany sousedních zemí, aby se na její straně zapojili do bojů na Ukrajině. Podle internetových reklam spatřených v Arménii či Kazachstánu nabízí 495 tisíc rublů (téměř 115 tisíc korun) za nástup do armády a plat ve výši 190 tisíc rublů (44 tisíc korun).

Dokonce už od května 2023 se Rusko snaží rekrutovat migranty z centrální Asie, jimž zároveň slibuje urychlený proces získání občanství. V zemi je nejméně 6 milionů takových lidí. Například uzbečtí dělníci z Mariupolu byli po konfiskaci pasů donuceni ke vstupu do ruských ozbrojených sil.

"Rusko se chce zřejmě vyvarovat další nepopulární domácí mobilizace před prezidentskými volbami v roce 2024," vysvětlilo ministerstvo, proč je cíleno na cizince. Guardian připomněl, že Moskva v loňském roce oznámila, že plánuje rozšířit svou armádu o 30 procent na jeden a půl milionu mužů.

Není ale vyloučeno, že Putin nepodlehne nátlaku a další mobilizaci nenařídí. Ruské bezpečnostní služby už dříve vyzvaly, aby šéf Kremlu odvolal ministra obrany Sergeje Šojgua, což umožní vyhlásit úplnou mobilizaci ruského lidu proti Ukrajině. Volá se také po odvolání náčelníka generálního štábu ruských sil Valerije Gerasimova.

Agentura Bloomberg citovala zdroje z nitra ruské elity, která je údajně zklamána "slabou" reakcí prezidenta Putina na červnovou vzpouru soukromé žoldnéřské Wagnerové skupiny Jevgenije Prigožina.

Ruská elita proto navrhuje, aby byl odvolán Šojgu i náčelník generálního štábu ruských sil Valerij Gerasimov, neboť to otevře přímější cestu k plnohodnotné mobilizaci.

"Zastánci tvrdé linie v bezpečnostních službách chtějí nahradit Šojgua v rámci přechodu na agresivnější válku. Součástí toho by byla i úplná mobilizace a stanné právo, jak uvádí pět lidí obeznámených se situací," napsala agentura.

Podle serveru Yahoo mezi okupačními silami stále přetrvává nespokojenost s ruskými neúspěchy na bojišti. Ministr obrany Segej Šojgu a náčelník Generálního štábu Ruské federace Valerij Gerasimov ale zatím na svých postech zůstávají a aktuálně nic nenasvědčuje tomu, že budou propuštěni.

O odvolání vedení vojenských sil se v Rusku spekuluje dlouho. Ruští vojenští blogeři přišli už v červenci s informací, že Gerasimov, který vede válečné tažení Moskvy na Ukrajině, byl z velení operace odvolán. Upozornil na to nezávislý ruský server Moscow Times. Poté ale ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, na kterém Gerasimov vystupuje.

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější