Do správní rady VZP míří Kalousek, předsedou bude Philipp

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek, foto: Miroslav Kučera / INCORP images
ČTK 28. února 2022 12:05
Sdílej:

Předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) byl podle informací ČTK zvolen poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL). Místopředsedou bude bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Správní rada se dnes sešla poprvé v novém složení, v minulém období ji vedla poslankyně ANO Věra Adámková.

Hospodaření VZP letos ovlivní rozhodnutí vlády zmrazit platby za státní pojištěnce na loňské úrovni. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek ČTK řekl, že schodek bude kvůli tomu o pět miliard korun vyšší. Původně plánovala VZP schodek 5,9 miliardy korun, nyní pracuje s předpokládaným deficitem 11 miliard korun, který pokryje ze svých rezerv.

Před dnešním jednáním se správní rada naposledy sešla před Vánocemi. Sněmovna své zástupce v tomto orgánu obměnila až 18. února. Sněmovna má podle zákona dozorčí i správní radu volit do tří měsíců od svého ustavení. Tentokrát nominační proces i volbu zbrzdil požadavek čtyřčlenného klubu koaličních Pirátů, aby měli mezi kandidáty do správní rady svého zástupce, s čímž původní nominace zveřejněné v lednu nepočítaly. Piráti toho dosáhli tím, že se pro volbu sdružili s vládním klubem STAN.

Ze 30 členů správní rady VZP volí Sněmovna 20, deset jmenuje vláda. Vláda do správní rady pojišťovny koncem ledna jmenovala mimo jiné Kalouska, senátora Romana Krause (ODS), náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) či místopředsedu Sněmovny Jana Skopečka (ODS). Z 20 členů volených dolní komorou mají koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a hnutí ANO shodně sedm zástupců, čtyři jsou za koalici Pirátů a Starostů a dva za SPD.

Stalo se
Světové celebrity
Harry Styles

Harry Styles zrušil kvůli zdraví koncert jen pár hodin před začátkem!

Zpěvák Harry Styles na poslední chvíli zrušil úterní koncert v brazilském São Paulu ze zdravotních důvodů. Událost se odehrála jen několik hodin před plánovaným vystoupením v rámci světového turné Together, Together, což zklamalo tisíce čekajících fanoušků.

České celebrity
Lucie Vondráčková

Lucie Šafářová si smlsla na Lucii Vondráčkové!

Bývalá tenistka Lucie Šafářová otevřela v podcastu Mámy sobě citlivé téma týkající se výchovy dětí v sešívaných rodinách, konkrétně rozhodování o jejich sportovních aktivitách. Partnerka hokejisty Tomáše Plekance veřejně prohlásila, že jeho starší synové Matyáš a Adam už v podstatě neplavou a nevěnují se žádnému organizovanému sportu na vyšší úrovni. 

Magazín
Top Secret UFO Projects: Declassified

Inteligence, s jakou se lidstvo ještě nesetkalo? Bývalý armádní generál promluvil o UFO!

Téma neidentifikovatelných létajících objektů neboli UFO vyvolává ve Spojených státech dlouhodobě obrovskou pozornost a zájem veřejnosti. Hlavním důvodem je skutečnost, že stále neexistuje jasná odpověď na to, co se vlastně vysoko na obloze nebo hluboko v oceánech odehrává. K dispozici jsou sice nesčetná videa a příběhy o nevysvětlitelných pozorováních, avšak konkrétních a hmatatelných odpovědí je stále velmi málo. Celá diskuse se nyní posouvá na zcela novou úroveň kvůli vyjádřením z velmi vlivných míst.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová prozradila, koho dlouhou dobu nemohla vystát!

Agáta Hanychová otevřeně promluvila o svém dlouholetém napětí ve vztahu s Monikou Marešovou, manželkou moderátora Leoše Mareše. S ním se Hanychová zná již polovinu svého života a v minulosti mezi nimi proběhl i krátký mladický románek. Jak ale sama přiznala, současné moderátorově choti nemohla velmi dlouhou dobu přijít na jméno. Hlavním důvodem tehdejší nevraživosti byla žárlivost, kvůli které měla pocit, že přišla o blízkého kamaráda a do jisté míry i o potenciálního partnera.