Do štábů postupně přichází politici a lídři stran. Babiš si dal na čas, Rakušan přišel brzy

Centrální volební štáby jednotlivých stran v Praze se během odpoledne zaplňovaly kandidáty na magistrát a do zastupitelstev jednotlivých pražských radnic i muži a ženami z vysoké politiky. Výsledky voleb, které opoziční ANO označuje za referendum o vládě Petra Fialy (ODS), sledují politici většinou odděleně od novinářů.

Vít Rakušan

Mezi prvními přišli sledovat sčítání Pirát a pražský primátor Zdeněk Hřib či předseda STAN a vicepremiér Vít Rakušan, na čas si naopak dával předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Jako v minulých letech politici ANO očekávají výsledky na Chodově v Centru pohybové medicíny. Novináři jsou tam usazeni odděleně. Ve štábu STAN v hlavní kanceláři hnutí na Malostranském náměstí obsadili novináři všechna místa k sezení před 17:00, další postávají u svých počítačů u barových stolků. Štáb je rozmístěn ve dvou patrech. První patro, kde je prostor pro tiskové konference, zaplnily televizní štáby. Rakušan dorazil krátce před 16:00. Po krátkém vyjádření pro novináře odešel do oddělených prostor, kde sleduje sčítání hlasů s dalšími členy hnutí. Ve štábu je také například ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

Mírně optimistická nálada vládla před 18:00 ve štábu SPD. "Zatím to pro SPD vypadá velmi dobře, v drtivé většině krajských měst máme velmi hezké výsledky. Ale uvidíme, volby jsou velmi vrtkavá záležitost, ale v tomto okamžiku máme důvod k mírnému optimismu, ale zdaleka nejsou sečteny všechny hlasy a taková Praha se sčítá nejpomaleji," řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Víc než pět procent hlasů v Praze by považoval za úspěch.

Koalice Spolu zřídila svůj hlavní štáb v sídle ODS v centru Prahy. Prostory se postupně zaplňovaly. Jako první ze stranických lídrů dorazil předseda lidovců Marian Jurečka, krátce po 16:00 přišla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na premiéra a předsedu ODS Petra Fialu čekal zástup novinářů před budovou na ulici zhruba do 17:30. Hlavní sál se postupně zaplňoval. Někteří hosté na výsledky čekali u skleničky vína. Kandidující i ostatní politici, kteří postupně přicházeli, pokračovali do uzavřeného patra budovy. Do sálu či novinářských prostor nahlíželi občas.

Piráti zvolili pro štáb loď Bam Bu Dah zakotvenou pod Libeňským mostem. Podle předsedy strany Ivana Bartoše je to už tradice. Loď má rozdělené zóny na třech palubách, kde funguje několik barů, další stánek je na břehu. Většina lídrů strany do štábu dorazila později odpoledne, Hřib byl ale na místě už od 14:00.

Zástupci uskupení Praha Sobě očekávají výsledky v divadle, kavárně a galerii NoD na Starém Městě. Sešli se v brzkých odpoledních hodinách. Někteří kandidáti a podporovatelé hnutí s sebou vzali své děti, pro které byl zřízen dětský koutek. Lídr hnutí, starosta Prahy 7 a poslanec Jan Čižinský, do volebního štábu dorazil mezi prvními, doprovázen svými blízkými. Doufá v pokračování spolupráce na magistrátu s Piráty a STAN, se kterými jsou nyní v koalici.

Česko eviduje výpadek léku Algifen. Lékaři znají alternativy

16.04.2024 12:28 Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v…

Fialu přijali v Bílém domě. Biden ocenil spojenectví s Českem

15.04.2024 23:40 Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu…

Česko má nasmlouváno 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, řekl Fiala

15.04.2024 21:53 Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na…

V Česku přibylo za týden téměř 1500 nových případů černého kašle

15.04.2024 16:02 V Česku během uplynulého týdne přibylo dalších 1494 nových případů černého kašle, uvedl Státní…

Volby do Sněmovny by vyhrálo hnutí ANO

14.04.2024 21:23 Podle posledního průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT) by opoziční hnutí ANO vyhrálo…

Schillerová si nedokáže představit, že by ANO vytvořilo vládu s SPD

14.04.2024 16:00 Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO, v pořadu České televize Otázky Václava…

V pražské ZOO se letos narodila již druhá gorila

12.04.2024 09:41 V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho…

Česká pomoc Ukrajině bude pokračovat, ujistil Pavel Zelenského

11.04.2024 18:08 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek osobně ujistil ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského o…

Sněmovna schválila novou definici znásilnění

10.04.2024 12:58 Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou…

Vážná nehoda v Polici nad Metují si vyžádala zraněné. Auto srazilo chodce

09.04.2024 18:51 Vážná nehoda se v úterý odpoledne stala v Polici nad Metují na Náchodsku. Auto u místního…

Související:

Nejnovější