Do Tokia přijela kolona s tělem zavražděného expremiéra Abeho

Kolona automobilů převážející tělo zavražděného expremiéra Šinzóa Abeho dorazila dnes do jeho tokijské rezidence. Tam čekali jeho spolupracovníci z Liberálnědemokratické strany oblečení v černém, aby mu vzdali čest, uvedla agentura AFP. Abe byl postřelen atentátníkem v pátek dopoledne v západojaponské prefektuře Nara během politické kampaně a zraněním podlehl. Pohřeb se uskuteční v úterý.

Šinzó Abe

Velitel policie v Naře dnes řekl, že nemůže popřít, že na akci, kde byl Abe, byly bezpečnostní problémy.

Atentátník Tecuja Jamagami, 41letý bývalý příslušník japonského námořnictva, se nepokoušel utéct a byl na místě zadržen.

Podle dnešní zprávy vyšetřovatelů věřil, že Abe patřil k náboženské skupině, která přivedla jeho matku na mizinu. Útok plánoval několik měsíců.

Útočník byl podle sousedů samotář a neodpovídal, když byl osloven. Agentura Kjódó napsala, že se domníval, že Abe patří k náboženské skupině, které přispívala jeho matka, až přišla o všechno. "Matka se zapletla s náboženskou skupinou, kterou jsem nesnášel," řekl podle Kjódó a dalších japonských médií Jamagami policistům. Název skupiny ale média neuvedla.

Stanice NHK informovala, že původně muž uvažoval o pumovém útoku. Policistům řekl, že si nakonec vyrobil několik zbraní z trubek a ze součástí nakoupených přes internet.

Zástupce japonského námořnictva řekl, že člověk jménem Tecuja Jamagami sloužil v námořnictvu v letech 2002 až 2005, ale nepotvrdil, že jde o střelce z Nary. V armádě prošel výcvikem a byl přidělen k dělostřelecké jednotce na torpédoborci a pak na cvičnou loď v Hirošimě. "Ve službě členové armády cvičí s municí jednou za rok a také rozebírají a udržují zbraně. Těžko věřit, že získají dostatečnou znalost na to, aby zbraň sami vyrobili," sdělil zástupce námořnictva. Podle něj ani ti, kdo slouží dlouho, nevědí, jak pušku vyrobit.

Jamagami začal předloni pracovat v továrně v Kjótu na vysokozdvižném vozíku a až do letošního dubna neměl problémy. Tehdy ale z práce odešel bez povolení a řekl nadřízenému, že chce skončit, napsal list Mainiči šimbun.

V pondělí se bude konat noční vigilie a Abeho pohřeb je plánován na úterý. Zúčastní se ho jen nejbližší přátelé, informovala japonská média. Útočník má být v neděli předveden před prokurátora.

Policie dnes oznámila, že pitva odhalila, že střela vnikla Abemu do horní části levé ruky a poškodila tepny u obou klíčních kostí, což způsobilo masivní krvácení.

Média a svědci poukázali na to, že při projevu, který měl Abe v rámci politické kampaně před nádražím v Naře, nebylo vidět dost členů ochranky.

Policejní velitel v Naře Tomoaki Onizuka na tiskové konferenci přiznal, že akce nebyla dostatečně zabezpečena. "Vzhledem k tomu, jak to skončilo, nemohou popřít, že tam byly problémy. Cítím velkou odpovědnost," řekl Onizuka.

Někdejší policejní vyšetřovatel Fumikazu Higuči řekl, že z televizích záběrů je patrné, že na místě bylo málo policistů, a s ohledem na to, že šlo o bývalého premiéra, nebyla bezpečnostní opatření dostatečná. "Je třeba vyšetřit, proč policie nechala Jamagamiho volně se pohybovat a dostat se za Abeho," řekl Higuči.

Další odborníci citovaní agenturou AP upozornili, že Abe měl stát na korbě auta, jak se to při takových akcích dělá, a nikoli na zemi. Organizátoři tvrdí, že se to nestihlo připravit, protože Abeho projev byl ohlášen pouze den předem.

Jamagami krátce po začátku projevu vypálil první ránu, ale netrefil se. Abe se otočil ke zdroji zvuku a v tom okamžiku padl druhý výstřel. Zasáhl Abeho levou paži a minul neprůstřelný kufřík, který zvedl strážce, který stál za expremiérem.

Abeho vraždu odsoudili představitelé řady zemí včetně amerického prezidenta Joea Bidena, který se v pátek telefonicky spojil s japonským premiérem Fumiem Kišidou. "Prezident Biden zavolal japonskému premiérovi Kišidovi, aby vyjádřil své rozhořčení, smutek a upřímnou soustrast v souvislosti s tragickou a násilnou smrtí bývalého premiéra Šinzóa Abeho," uvedl Bílý dům v prohlášení.

Témata: Šinzó Abe | Japonsko

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:13 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:29 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Do Británie připlulo po oznámení o deportacích do Rwandy 13.000 migrantů

08.08.2022 19:23 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Trump chtěl, aby jeho generálové k němu byli tak loajální jako k Hitlerovi

08.08.2022 18:30 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Ruský tankista půjde za střelbu na bytový dům na Ukrajině za mříže

08.08.2022 16:51 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Jourová připravuje evropská pravidla k ochraně médií a novinářů

08.08.2022 16:12 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se zranili při výstupu v rakouských Alpách

08.08.2022 15:26 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Související:

Nejnovější