Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, za zlobení uhlí nebo brambory. Nadílku stejně jako loni ovlivní vládní opatření proti šíření koronaviru.

Mikuláš

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nedoporučuje, aby si lidé za nynější vážné epidemické situace zvali Mikuláše a jeho družinu domů, a pokud dorazí, aby měli respirátory.

Do mikulášských obchůzek může zasáhnout i zákaz pít alkohol na veřejnosti. Loni byla opatření ještě přísnější. Uvnitř se před rokem mohlo sejít nanejvýše deset lidí, což ovšem neplatilo pro členy domácnosti. Konat se také nemohly mikulášské večírky, které pro děti pořádají například zájmové kroužky, zrušená byla hromadná venkovní setkání.

Po loňských mikulášských oslavách se premiér Andrej Babiš (ANO) a tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podivovali nad množstvím lidí, kteří se sešli na pražském Staroměstském náměstí. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) následně uvedl, že zašle ministerstvu zdravotnictví podněty z praxe k úpravám legislativy, aby bylo možné koronavirová opatření vymáhat efektivněji.

Tradiční akce doznaly změn i letos. Například v Novém Městě na Moravě, kde se na Mikulášské čertohrádky scházely v centru stovky lidí, bude letos Mikuláš s čerty a anděly putovat městem. V Brně se čerti, andělé i Mikuláš ukážou v oknech Divadla Husa na provázku, Svijanská aréna Liberec pro děti připravila mikulášské veřejné bruslení. Stezka korunami stromů v krkonošských Janských Lázních pořádá mikulášský den s čerty s maskami v rakouském stylu.

Tradičně přichází mikulášská trojice k dětem domů, aby děti pochválila za dobré chování a vyčinila jim za hříchy v uplynulém roce. Děti musejí odříkat básničku nebo zazpívat písničku a dostanou nadílku. V některých rodinách se jim nadílka objeví za oknem, dveřmi nebo na balkoně.

Tradice sahá do středověku a je rozšířena po celém světě. Biskup Mikuláš, ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patron mnoha profesí a řemesel, patří k nejuctívanějším svatým v celém křesťanství. V Česku tradice mikulášské nadílky přežila i komunistický totalitní režim, kdy byly církevní svátky potírány.

Mikuláš se narodil kolem roku 280 v Turecku do rodiny bohatých křesťanů a po smrti svých rodičů velkou část majetku rozdal chudým. Již jako mladík se stal biskupem v Myře, dnešním Demre v Turecku, kde také kolem roku 345 zemřel a byl pohřben. Dodnes je tento svatý uctíván mimo jiné jako ochránce námořníků, obchodníků, poutníků či dětí a jako patron Ruska, Lotrinska i několika měst, například Amsterodamu či italského Bari. Právě v Bari v bazilice sv. Mikuláše jsou uloženy údajné Mikulášovy ostatky. V 11. století je tam přenesli italští piráti, kteří je uloupili v Turecku.

Po pozitivním PCR testu se 30 dní nebudou testovat. Změní se i platnost…

26.01.2022 22:20 Aktualizováno Lidé po pozitivním PCR testu na covid-19 se nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole…

Kalousek bude ve správní radě VZP, členy orgánu obměnila vláda

26.01.2022 22:02 Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav…

Česko daruje Ukrajině tisíce dělostřeleckých granátů

26.01.2022 21:35 Aktualizováno Česká republika daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Ministryně…

Testovat se pravidelně budou i studenti vyšších odborných škol

26.01.2022 21:15 Testování ve školách na covid-19 se od pondělí 31. ledna rozšíří i na vyšší odborné školy, kterým…

Končící rektorka Mendelovy univerzity doporučila svému nástupci Vojtěchu…

26.01.2022 20:35 Aktualizováno Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu…

Zákaz kouření nelze podle soudu obcházet účelovým zakládáním klubů

26.01.2022 20:27 Aktualizováno Zákaz kouření ve stravovacích zařízeních nelze obcházet účelovým zakládáním soukromých klubů.…

Senát o mimořádném volnu ve školách kvůli koronaviru rozhodne v únoru

26.01.2022 19:21 Senát bude zákon, na jehož základě budou moci ředitelé škol vyhlásit kvůli pandemické situaci až…

Soud zrušil povinné respirátory po návratu z rizikových zemí

26.01.2022 18:18 Městský soud v Praze opět zrušil část proticovidového opatření ministerstva zdravotnictví, které…

Omezení platnosti očkování proti covidu se má týkat pouze dospělých

26.01.2022 17:38 Omezení platnosti očkování proti covidu-19 na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých,…

Exministra Metnara zvolili novým předsedou sněmovního branného výboru

26.01.2022 15:53 Novým předsedou sněmovního branného výboru dnes členové zvolili bývalého ministra obrany Lubomíra…

Související:

Nejnovější

reklama