Do Valdic byly pašovány drogy, v Pardubicích vězni smažili jídlo

Organizovaný gang podle policie pašoval do věznice Valdice na Jičínsku drogy a zneužitelná léčiva. Hlavou skupiny byli dva muži ve výkonu trestu, kteří mezi vězně drogy dál rozšiřovali. Skupinu tří žen a tří mužů policie v těchto dnech rozprášila a obvinila z drogového zločinu.

Věznice, ilustrační fotografie.

Kriminalisté na případu spolupracovali s vězeňskou službou, informovali dnes ČTK zástupci policie. V případě odsouzení obviněným hrozí od dvou do deseti let vězení.

Případ začal tím, že vězeňská služba loni v květnu zachytila 40 gramů pervitinu a na základě toho pak kriminalisté zamezili doručení dalších nejméně 30 gramů pervitinu a 210 kusů zakázaných léčiv do věznice.

"Od května loňského roku se krajští kriminalisté společně s jičínskými kolegy zaměřili na zásilky směřující do věznice Valdice. Výsledkem několikaměsíční práce je stíhání tří žen ve věku 32, 33 a 61 let a tří mužů ve věku 32, 33 a 40 let," uvedla mluvčí hradecké krajské policie Eliška Majerová.

Každý člen gangu plnil svou funkci. Hlavou skupiny byli dva muži ve výkonu trestu, kteří podle policie drogy ve vězení distribuovali dalším odsouzeným. "Odsouzení muži instruovali z věznice členy skupiny venku, mimo jiné prostřednictvím propašovaných mobilních telefonů. Ti měli do věznice skrytě a konspirativně doručovat neoprávněně opatřené omamné a psychotropní látky, především pervitin a zakázaná léčiva," uvedla Majerová. Podle ní si oba muži odpykávají trest za obdobnou trestnou činnost.

K doručování drog využívali poštovní služby či povolené návštěvy věznice, kdy narkotika ukrývali například do zdvojeného dna obalu od tabáku.

Policie čtyři členy gangu dopadla v uplynulých dnech na různých místech České republiky . "Následně celou šestici členů organizované skupiny kriminalisté obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, přičemž čtyři členové jsou stíháni na svobodě, zbylí dva pokračují ve výkonu stávajícího trestu," dodala Majerová.

Zasílání drog do věznice Valdice policie neodhalila poprvé. Podobný, ale rozsáhlejší případ, řešila policie v roce 2020. Kriminalisté v listopadu 2020 navrhli obžalovat v případu pašování drog do věznice Valdice 15 lidí, z nichž sedm bylo z řad odsouzených. Také tato skupina pracovala organizovaně. Obvinění drogy či zneužitelná léčiva do věznice podle policie posílali ukryté v balíčcích v různých předmětech, například v igelitových taškách s úkryty, obalech od fixů či speciálně vyztužených a upravených obálkách.

Vězeňská služba řeší video s vězni, kteří si v cele smažili jídlo nad ohněm

Problémy řeší i pardubická věznice, která z videa na sociálních sítích zjistila, že si vězni na ohni přímo v cele smažili v ešusu řízky a syrečky. Mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová ČTK řekla, že v současné době se případem zabývá oddělení prevence a stížností pardubické věznice, které zjišťuje další okolnosti. Při kontrolách byl podle mluvčí nalezen mobilní telefon, který nyní zkoumá policie. Začaly také výslechy odsouzených, kteří se na videu objevili.

Vyšetřování má zjistit, kdy, jak či kdo záběry v cele pořídil nebo jak se video dostalo na sociální sítě.

Podle mluvčí věznice Zuzany Janíkové zřejmě záběry pocházejí z loňských nebo předloňských Vánoc. Vězeňská služba občas u odsouzených najde mobilní telefony. Vězni porušili vnitřní řád věznice a zákon o výkonu trestu odnětí svobody, řekla ČTK Janíková.

Prunerová potvrdila, že jde o video pořízené ve Věznici Pardubice. "Probíhá šetření na oddílu odsouzených a byly zahájeny výslechy odsouzených," sdělila mluvčí ČTK. Video odhalil příslušník věznice. Během kontrol se našel mobilní telefon, který je nyní u policie na expertize, dodala mluvčí Vězeňské služby. Vzhledem k tomu, že jde o otevřený případ, nemůže v tuto chvíli sdělit další informace.

Témata: věznice

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Úsporný balíček projde, jak je, tvrdí Fiala. S Babišem se střetnul v…

04.06.2023 13:12 Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v…

Pavel jednal s Fialou i Babišem, mluvili o summitu NATO či dohodě s USA

02.06.2023 19:39 Prezident Petr Pavel dnes poprvé od svého zvolení do funkce přivítal na Pražském hradě předsedu…

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Související:

Nejnovější