Dobrovolníkům v Turecku komplikuje práci rabování i chybějící toalety

Dobrovolníkům, kteří se snaží hledat přeživší v zemětřesením zasaženém tureckém městě Antakya, komplikuje práci rabování, ale třeba také nedostatek funkčních toalet. Napsala to dnes agentura Reuters, která cituje několik záchranářů.

Turecko

Šestadvacetiletý Mehmet Bok, jenž se v Antakyi snaží najít ve zřícené budově kolegu, agentuře řekl, že rabování viděl v prvních dnech po ničivém zemětřesení, než na pár dní odjel na venkov. Lidé rozbíjeli okna obchodů a aut, popsal muž, který se pak do města a ke své snaze najít kolegu vrátil.

Rabování v Antakyi viděla také záchranářka Gizem. "Nemůžeme příliš zasahovat, protože většina rabujících má u sebe nože. Dnes chytili jednoho rabujícího, lidé ho pronásledovali," řekla žena, která pochází z provincie Sanliurfa.

Ve městě je přitom podle Reuters zvýšený počet policistů a vojáků, kteří řídí dopravu, pomáhají záchranářům a rozdávají jídlo.

Gizem popsala Antakyi jako místo smrti a zkázy. "Nemohli jsme zadržet slzy," popsala své pocity, které měla po příjezdu do města před čtyřmi dny. "Pokud tady lidé nezemřou pod troskami, zemřou na zranění, a pokud ne, zemřou na infekci. Není tady žádná toaleta. Je to velký problém," řekla a dodala, že ve městě není dost pytlů na mrtvoly.

"Těla jsou všude po ulicích a jsou na nich jen deky," popsala. Obyvatelé města přitom podle Reuters nosí roušky, aby tolik necítili pach smrti.

Na nedostatečný počet funkčních toalet si stěžují i další dobrovolníci. "Myslím, že právě teď jsou nejvíce potřeba hygienické prostředky. Máme problémy se záchody, bojím se, že se rozšíří nějaká nemoc," řekl muž, který odmítl uvést své jméno a který přijel z Antalye, aby pomohl při záchranných operacích.

U provizorních mobilních záchodů se stály dlouhé fronty, ale mnoho lidí se svěřilo, že si prostě hledají skryté místo, což vede ke stížnostem na puch, popisuje Reuters.

Bezpečnost v oblasti zasažené zemětřesením se dostala do centra pozornosti poté, co tam dnes rakouská armáda a německé záchranné organizace pozastavily práce. Zdůvodnily to "stále obtížnější bezpečnostní situací" a obavami o bezpečnost záchranářů. Příslušníci rakouské specializované jednotky mezitím podle agentury APA odpoledne záchranné práce zčásti obnovili. Chrání je turecká armáda.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uvedl, že vláda podnikne rázné kroky proti lidem, kteří se podílejí na rabování a dalších zločinech v místech, která tento týden postihlo v Turecku ničivé zemětřesení. Erdogan a turecké úřady čelí v posledních dnech opakovaně kritice za nedostatečně rychlou a kvalitní pomoc.

Témata: Turecko

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Trump napsal, že jeho obvinění by provázela smrt a zkáza

24.03.2023 19:15 Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění…

Macron a von der Leyenová podniknou v dubnu cestu do Číny

24.03.2023 19:02 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským…

Ukrajina by chtěla zahájit ještě letos jednání o vstupu do EU

24.03.2023 17:49 Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit…

USA zavádějí další sankce proti Bělorusku, cílí i na Lukašenka

24.03.2023 17:05 Spojené státy dnes uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem…

Muž na letišti u Kolína nad Rýnem najel do lidí, zranění jsou lehká

24.03.2023 17:03 Aktualizováno V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl…

Kolem Země těsně proletí stometrový asteroid

24.03.2023 15:10 Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu…

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Související:

Nejnovější