Dočasné zrušení DPH u elektřiny a plynu nebude EK trestat, tvrdí Schillerová

Alena Schillerová
Alena Schillerová, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 15. prosince 2021 09:29
Sdílej:

Pokud by Česko odpustilo daň z přidané hodnoty (DPH) na plyn a elektřinu pouze dočasně, neměl by tento krok vyvolat sankce ze strany Evropské komise. Na tiskové konferenci to dnes uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO).

O vládním návrhu, který by DPH odpustil, má dnes jednat Sněmovna. Schillerová se odvolala na osobní jednání s eurokomisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim. Návrh má spolu s dalšími pomoci bojovat s rostoucími cenami energií.

"Pomůže to napříč všem. Je to jednoduché administrativní řešení, je to dočasné řešení. To znamená: námitky, že je to v rozporu s právem EU, odmítám," řekla Schillerová. Poukázala přitom na to, že změna má platit jen pro příští rok.

Uvedla, že o tom minulý týden na radě ministrů financí EU mluvila s eurokomisařem Gentilonim. "On mi minulý týden na okraj rady Ecofin, na naší osobní schůzce, řekl, že má pochopení pro tuto dočasnou výjimku, která řeší dramatickou cenu energií v ČR za předpokladu, že bude dočasná a že to posouvá na technickou úroveň. To je silný politický vzkaz, že v případě, že tato legislativa bude v ČR schválena, nebude předmětem sankcí, ani infringementu (řízení) ze strany Evropské komise," prohlásila.

Vláda v příslušné novele zákona o DPH konstatuje, že navrhovaná právní úprava není slučitelná s právem Evropské unie, neboť to neumožňuje zavést osvobození od daně s nárokem na odpočet daně na dodání elektřiny a plynu. Česká strana proto bude vyjednávat s Evropskou komisí o možnosti nulovou daň uplatnit, dodal kabinet.

Sněmovna má na dnešní mimořádné schůzi svolané z popudu opozičního hnutí ANO jednat ještě o dvou dalších předlohách, které se týkají placení poplatku na podporované zdroje energií a využití peněz z prodeje emisních povolenek. Zda se ale schůze uskuteční je nejisté, protože nová vládní koalice s navrhovaným řešením nesouhlasí.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry se nečekaně objevil v podcastu. A práskl na sebe zásadní informaci!

Britský princ Harry se během své návštěvy Velké Británie objevil jako host v populárním a poněkud chaotickém podcastu bývalého ragbyového reprezentanta Joea Marlera. V uvolněném rozhovoru se moderátoři zajímali mimo jiné o to, jaké je vlastně jeho plné jméno a co přesně si píše do kolonky povolání.

Domácí
Petr Macinka

Turek boural, ale Macinku neztratil. Šéf diplomacie poprvé okomentoval kauzu

Ministr zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé) se zastal poslance a vládního zmocněnce Filipa Turka, jenž čelí rostoucímu tlaku kvůli pondělní dopravní nehodě v centru Prahy. Macinka podle svých slov stojí za Turkem a hodlá za něj bojovat. 

České celebrity
Veronika Kopřivová

Veronika Kopřivová ho k oltáři nedostala. Expartner modelky se oženil

Veronika Kopřivová musí skousnout další hořkou pilulku v souvislosti s rozchodem, který potvrdila před několika měsíci. Nyní totiž vyšlo najevo, že poslední partner a otec jedné z jejích dcer neotálel dlouho a nový vztah prakticky ihned posunul na jinou úroveň. 

České celebrity
Boleslav Polívka

Jen o něm to píšou. Bolek Polívka vysvětlil "skandál" ve Varech

Bolek Polívka si nakonec ani letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který vyvrcholil o víkendu, nenechal ujít. V souvislosti s ním se ale tentokrát nepsalo o hereckých výkonech. Řešila se jeho návštěva hotelového baru. Co k tomu řekl sám Polívka?