Dodávky ropovodem Družba, kterým ropa proudí do Maďarska, Česka a na Slovensko, byly dnes dočasně pozastaveny poté, co ruská raketa zasáhla transformátor na severu Ukrajiny u běloruských hranic. Uvádí to maďarská média a petrochemická společnost MOL.
Transformátor podle společnosti MOL napájel čerpací stanici ropovodu, která se tak ocitla bez proudu. Samotný ropovod poškozený není, uvedla maďarská veřejnoprávní televize M1. Společnost Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba, na dotaz ČTK uvedla, že situaci zatím prověřuje, ze Slovenska do Česka ale podle ní zatím ropa proudí.
"Kvůli zásahu byly dočasně zastaveny dodávky ropy Družbou do Maďarska, České republiky a na Slovensko," sdělil MOL zpravodajskému webu index.hu. Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.
"Situaci zatím prověřujeme," řekla ČTK mluvčí společnosti Mero Barbora Putzová. Ze Slovenska do Česka podle ní zatím ropa proudí tak, jak má.
Družba ropou zásobuje jedinou maďarskou rafinerii ve městě Százhalombatta u Dunaje blízko Budapešti. Společnost MOL uvedla, že má dostatečné zásoby ropy na to, aby zařízení udržela v provozu, dokud se poškození neopraví. Firma "sleduje vývoj událostí" a "prověřuje podmínky opětovného spuštění ropovodu Družba společně s Evropskou komisí a se svými ukrajinskými partnery".
Rusko dnes podle ukrajinských představitelů podniklo ještě silnější vzdušné útoky na ukrajinskou energetiku než 10. října, kdy Moskva podle prezidenta Vladimira Putina odpověděla na poškození Kerčského mostu, spojujícího ruskou pevninu s protiprávně anektovaným poloostrovem Krym.
Více než sedm milionů ukrajinských domácností je po dnešních ruských útocích na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu bez elektřiny, oznámil podle agentury Ukrinform zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Údery poškodily 15 energetických zařízení, výpadky proudu se týkají téměř 20 oblastí včetně metropole Kyjeva.
Na sníh bohatého zimního počasí se nejspíš v Česku jen tak nedočkáme. Vyplývá to z aktuálního dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty se zřejmě i v úvodu ledna budou držet nad nulou.
Vlaky metra na lince C od pátečního odpoledne opět zastavují ve všech stanicích. Cestující mohou po téměř roční rekonstrukci znovu nastupovat a vystupovat na Pankráci, kde do budoucna bude možné přestupovat i na linku D, která ještě není v provozu.
Do Štědrého dne zbývá necelý týden. Zatímco Veronika Žilková prozradila vánoční plány už dávno, její nejstarší dcera Agáta Hanychová je odhalila až v podcastu s kamarádkou Ornellou Koktovou. Při té příležitosti připustila, že roli sehrají napjaté vztahy v rodině.
Vánoční či novoroční projevy k politice patří. Výjimkou nebude ani letošní rok, ačkoliv nový premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje televizní vystoupení v následujících dnech. Z obrazovky ale promluví k národu exprezident Miloš Zeman.
Pavel Nedvěd nakonec po několika neúspěších splnil svůj úkol v roli manažera fotbalové reprezentace. FAČR v pátek představila nového trenéra národního trenéra, kterým se stal zkušený Miroslav Koubek. Kouč podepsal smlouvu do června 2028. Tým poprvé povede v březnové baráži o postup na mistrovství světa.
Jediný host měl u Karla Šípa nárok na speciální zacházení. Známý bavič přiznal, že šlo o Karla Gotta. Nyní se ale ve Všechnopárty, která nedávno oslavila neuvěřitelných 20 let na obrazovce České televize, dočkal dalšího vysněného a slovutného hosta. Dorazil Jaromír Jágr.
Od ledna budou důchody po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale zároveň jejich výplata zdraží těm, kteří peníze dostávají v hotovosti prostřednictvím pošty. Je přitom možné ušetřit téměř stokorunu. Víte, jak na to?
První ranní vysílání Evropy 2 po pátečním posledním rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým přineslo zajímavý moment. Řešilo se, že z internetových stránek rádia zmizela fotka zesnulého. Leoš Mareš to ihned začal řešit.
Sportovní obojživelnice Ester Ledecká se dočkala třetího vítězství v novinářské anketě Sportovec roku. K triumfu jí pomohly tři medaile z mistrovství světa, které letos získala na lyžích i snowboardu. Nyní už se dcera slavného zpěváka připravuje na vrchol probíhající sezóny, jímž budou únorové zimní olympijské hry v Itálii.
Slováčkovi se připravují na první Vánoce bez milované dcery a sestry Aničky, která letos po dlouhém a statečném boji podlehla zákeřné rakovině. Na vánočním koncertu otcova big bandu ale chyběla jen fyzicky. Pozůstalí ji totiž nezapomněli náležitě připomenout.
Zítra začne poslední adventní víkend, zásadní změna počasí v Česku se ale během volných dní neočekává. Slunečno má být pouze na horách, v nížinách bude přítomna nízká oblačnost. Přes den se teploty budou držet nad nulou.
V domácnostech u nás a na Slovensku vrcholí přípravy na Vánoce, ale v československé domácnosti Karlose a Lely Vémolových panuje napjatá atmosféra. Nejnovější vyjádření obou manželů to jen potvrzují.