Dodávky ruského plynu do Evropské unie jsou ode dneška nižší, hlavní trasa Nord Stream 1 do Německa funguje s využitím 40 procent kapacity. Gazprom uvádí, že na vině je nedokončená oprava zařízení německé firmy Siemens Energy, německá vláda ale mluví o záměru. Cena plynu pro evropský trh se dnes ráno zvýšila až o 25 procent, později se ale cenový růst výrazně zmírnil.
Nižší objem dodávek vyvolává obavy, zda bude možné před zimou naplnit zásobníky plynu tak, jak si vlády jednotlivých unijních zemí naplánovaly. Situace přispívá k dalšímu prohloubení diplomatické rozepře mezi EU a Ruskem, protože ruská plynárenská společnost Gazprom tvrdí, že údržbu na plynovodu znemožňují západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu.
V noci zachvátil požár plynové pole Urengoj na Sibiři, které je druhé největší na světě. Gazprom ale ráno oznámil, že požár je pod kontrolou a že na produkci plynu nebude mít žádný vliv, informovala agentura Reuters. Pole Urengoj leží v Jamaloněneckém autonomním okruhu a jeho celkové rezervy přesahují deset bilionů metrů krychlových plynu.
Rusko posílá do EU méně plynu v době, kdy se do Kyjeva vypravili lídři Francie, Itálie a Německa. Ti čelí rostoucím požadavkům ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjevu poskytli více zbraní na boj s ruskými vojsky a vyslovili se pro přijetí Ukrajiny do EU.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck řekl, že cílem Gazpromu je vyvolat nejistotu a zvýšit na trhu cenu suroviny.
Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červenci se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku před polednem pohybovala kolem 131 eur (3239 Kč) za megawatthodinu (MWh), a vykazovala tak proti předchozímu dni nárůst asi o devět procent. Brzy ráno se cena přechodně vyšplhala nad 135 eur za MWh.
Gazprom tvrdí, že dodávky musel omezit, protože se z opravy v Kanadě včas nevrátilo zařízení společnosti Siemens Energy. Německý regulátor síťových služeb Bundesnetzagentur ale toto vysvětlení odmítl.
Největším dovozcem ruského plynu do Německa je společnost Uniper, která uvedla, že dodávky z Ruska se snížily o čtvrtinu proti dohodnutému objemu. Dodala nicméně, že chybějící objem je schopna nahradit z jiných zdrojů. Méně plynu proudí i do Itálie.
Slovenský distributor plynu dnes čeká pokles dodávek od Gazpromu o 30 procent
Slovenský státní distributor plynu SPP očekává, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom mu dnes sníží dodávky plynu zhruba o 30 procent. Firma dodala, že tento krok nebude mít na její zákazníky dopady. Pokles dodávek registruje i Česká republika, rovněž bez dopadů na zákazníky.
"Na základě informací od společnosti Gazprom Export dnes očekáváme, že dodávky plynu v rámci našeho kontraktu budou nižší asi o 30 procent," sdělila SPP v e-mailové odpovědi na dotaz agentury Reuters. "Uvedené snížení nemá žádný vliv na naše zákazníky," dodala. Podobně se na dotaz agentury vyjádřil elektrárenský podnik ČEZ a také společnost Net4Gas, která je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice.
Slovensko je závislé na dovozu ruského plynu a země také zajišťuje tranzit této suroviny dál do západní Evropy. Gazprom dlouhodobě zajišťoval dodávky plynu na Slovensko hlavně přes Ukrajinu.
ČEZ na dotaz agentury Reuters uvedl, že Gazprom ho o snížení dodávek informoval. "Týká se to ale jen malé části dodávek přímo od Gazpromu. Ten plyn jsme nahradili z jiných zdrojů," uvedl ČEZ.
Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropské unie se letos zkomplikovala v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Tento týden Gazprom výrazně omezil dodávky plynovodem Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro export ruského plynu do EU. Opatření zdůvodnil zpožděním návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens Energy k opravě.
Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck ale krok Gazpromu označil za politicky motivovaný a obvinil firmu, že se svým postupem snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.
Lucie Vondráčková určitě není nedotknutelná. Rozhodně tedy ne pro Ornellu Koktovou, která se do herečky a zpěvačky pustila v podcastu s kamarádkou Agátou Hanychovou. Znovu otevřela kapitolu, která je jinak už dávno uzavřená.
Americký prezident Donald Trump avizuje, že čínská celní odveta nezůstane bez reakce, pokud ji Peking neodvolá. Bílý dům dává Číně čas do zítra, jinak na ni od středy uvalí ještě vyšší cla.
Spoustu lidí v neděli večer překvapilo, že boj Aničky Slováčkové se zákeřnou nemocí tragicky skončil. K takovým mohl patřit i Martin Dejdar, který ve svém příspěvku zmínil, že s dcerou slavných rodičů ještě před několika dny pracoval.
Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič.
Eva Burešová pokračuje ve své pouti show Let's Dance, přesto došlo v neděli na slzy. Herečku a zpěvačku totiž uprostřed přímého přenosu zasáhla zpráva, která rozesmutnila celé Česko.
Anna Slováčková inspirovala i tím, že se navzdory zákeřné rakovině snažila žít normálním životem. Projevovalo se to například tak, že pokračovala ve své pěvecké kariéře do poslední možné chvíle.
Karel Gott žil dlouho životem starého mládence, kterému se o chod domácnosti nestarala manželka, ale najatá hospodyně. Šlo o jistou Jaromíru Jandovou, pro zpěváka pracovala do roku 2007. Teď se po ní slehla zem.
Smutná zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové se dostala i do nejvyšších míst. Důkazem jsou slova prezidenta Petra Pavla, který se v pondělí dopoledne vyjádřil na sociálních sítích.
Česko od neděle zpracovává smutnou informaci o smrti Aničky Slováčkové, která prohrála dlouhý a nelítostný boj se zákeřnou rakovinou. Ještě před pár týdny to nevypadalo, že by konec měl nastat tak brzy. Jak vypadaly poslední hodiny jejího života?
Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů.
Češi se od nedělního večera loučí se statečnou bojovnicí Aničkou Slováčkovou, která podlehla zákeřné rakovině. Bylo jí pouhých 29 let. Smutna zpráva vyvolala i mnoho reakcí známých osobností na sociálních sítích.
I Hollywood se v uplynulém týdnu rozloučil s jednou z výrazných osobností. Na apríla zemřel slavný herec Val Kilmer, bylo mu 65 let. Na CinemaConu v Las Vegas se k úmrtí kolegy a kamaráda poprvé vyjádřil Tom Cruise.