Dodávky ruského plynu přes ukrajinský propojovací bod Sudža klesly

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 27. května 2022 10:11
Sdílej:

Dodávky ruského plynu přes ukrajinský propojovací bod Sudža do Evropské unie mírně klesly. Dnešní objem dosahuje 43,6 milionu metrů krychlových proti 44,5 milionu ve čtvrtek. Ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila, že její požadavek na tranzit plynu přes ukrajinskou stanici Sochranovka Ukrajina odmítla. Plyn pro evropský trh je teď přesto nejlevnější od poloviny února, tedy od doby, než začala válka na Ukrajině.

Agentura Reuters ve čtvrtek večer informovala, že Gazprom si podle sdělení ukrajinského státního provozovatele tranzitní soustavy na dnešek zarezervoval kapacitu pro přepravu 44,01 milionu metrů krychlových plynu. Rezervovaná kapacita na předchozí den činila 46,13 milionu metrů krychlových.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh s dodáním v červnu se dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 83 eur (2050 Kč) za megawatthodinu (MWh). Proti čtvrtku tak vykazovala pokles přibližně o 3,5 procenta. Ceny v TTF jsou pro evropský trh klíčové.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh je teď nejnižší zhruba od poloviny února. Prudce zvyšovat se začala po 24. únoru, kdy ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Megawatthodina tak v březnu přechodně stála i 345 eur. Před rokem se cena pohybovala mírně nad 18 eury, současná cena je tak stále vyšší asi o 360 procent.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Angelina Jolie

Angelina Jolie prodává dům. Stěhuje se pryč z LA, chce opustit USA!

Angelina Jolie plánuje zásadní životní krok a chystá se odstěhovat z Los Angeles. Toto rozhodnutí přichází poté, co její nejmladší děti, dvojčata Knox a Vivienne, oslavily osmnácté narozeniny a dokončily střední školu. Jelikož jsou již všichni její potomci plnoletí, jednapadesátiletá herečka se cítí připravená opustit Kalifornii, kde je vychovávala, a více objevovat svět.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan vydala první prohlášení po setkání s Karlem III.!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle zveřejnila na svých sociálních sítích nové prohlášení krátce poté, co se v britském sídle Highgrove soukromě setkala s králem Karlem III. a královnou Camillou. Schůzky se zúčastnil také její manžel princ Harry a jejich dvě děti, princ Archie a princezna Lilibet, pro které šlo o první setkání s panovníkem po čtyřech letech.

Světové celebrity
Elton John

Elton John má prince Harryho plné zuby. Nejsem bankomat, vzkázal mu rázně!

Britská hudební legenda Elton John údajně pociťuje značné rozhořčení vůči princi Harrymu, který jej měl požádat o finanční podporu. Tato žádost o peníze se měla odehrát těsně předtím, než minulý týden skupina žalobců utrpěla neúspěch u britského Nejvyššího soudu ve sporu s vydavatelstvím Associated Newspapers Ltd (ANL).

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Meghan se má objevit v televizním pořadu. Lidé už chystají bojkot!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se vrací na televizní obrazovky jako hostující porotkyně v kulinářské show „MasterChef Australia“. Televizní stanice Network 10 potvrdila, že se Meghan objeví v epizodě, která se bude vysílat v neděli 26. července.