Dlouholetý generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal končí v čele bezpečnostního sboru. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) jmenuje na jeho místo Dohnalova dosavadního náměstka Simona Michailidise, který se funkce ujme od pátku. VS o tom dnes informovala na webu s tím, že Dohnal o uvolnění ze služebního poměru požádal a bude u sboru nadále působit jako civilní náměstek.
"Změna na pozici generálního ředitele Vězeňské služby ČR zajistí stabilitu a kontinuitu ve vedení tohoto bezpečnostního sboru. Postupujeme v souladu se zákonem, pan náměstek byl v příslušné třídě, a splňuje tak zákonné požadavky, proto nebylo potřeba konat výběrové řízení na uvolněnou pozici,“ uvedla k tomu Benešová. Doplnila, že Dohnal funkci zastával i v nelehkém období pandemie, a proto jeho rozhodnutí rozumí.
Brigádní generál Michailidis je jedním ze tří Dohnalových náměstků, v gesci má vzdělávání a odborné zacházení. U sboru působí 28 let. Dohnal se stane jeho náměstkem pro zdravotnictví a správní činnosti.
Michailidis vystudoval Husitskou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. U VS začínal jako strážný v opavské vazební věznici. Později byl dozorcem ve Stráži pod Ralskem, kde se v roce 2010 stal ředitelem. O šest let později přešel na generální ředitelství. Dlouhodobě se zabývá zaměstnáváním odsouzených, programy vzdělávání zaměstnanců a příslušníků bezpečnostního sboru, vzděláváním vězňů v rámci středního odborného učiliště nebo spoluprací s neziskovým sektorem.
V ředitelské funkci bude Michailidis v nejbližší době řešit dostavbu detenčního ústavu v areálu pankrácké věznice, s jehož otevřením VS počítá na začátku příštího roku. V prvním pololetí roku 2022 plánuje sbor také rozšíření kapacit ve věznici Světlá nad Sázavou.
Podle zákona o Vězeňské službě jejího generálního ředitele jmenuje i odvolává ministr spravedlnosti, kterému ředitel odpovídá za činnost VS. Funkční období šéfa bezpečnostního sboru je pětileté, mandát nesmí tentýž člověk opakovat více než dvakrát za sebou.
Generálporučík Dohnal se stal nejdéle sloužícím šéfem VS od doby jejího vzniku. Ve funkci byl od prosince 2012, mandát by mu tak vypršel na sklonku příštího roku. V dubnu 2014 jej odvolala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) s argumentem, že byla nespokojená s jeho přístupem k ministerské kontrole. Na jeho místo dosadila Pavla Ondráška, Dohnal se ale proti odvolání úspěšně ubránil u soudu.
Dohnal, který vystudoval psychologii, nastoupil k VS na počátku 90. let. Působil v pankrácké věznici - nejprve jako strážný, poté vedl oddělení prevence a stížností a následně i celou instituci. Potom se přesunul na generální ředitelství.
Velká rána o uplynulém červnovém víkendu zasáhla Leoše Mareše. Hvězda Evropy 2 přišla během několika měsíců o druhého blízkého a důležitého člověka. Podle dostupných informací náhle zemřela jeho asistentka Kateřina Niklová.
Jiřina Bohdalová se opět dostala do hledáčku médií, protože nechyběla na křtu pravnuka, jenž přišel na svět v závěru loňského roku. Nyní zazněla první slova o jedinečném obřadu v kulisách Pražského hradu. Podělila se slavná herečka o své dojmy?
Ewa Farna zase jednou oslnila Česko, její koncerty v Edenu hodnotí lidé samými superlativy. Kolegyni ocenila i Monika Absolonová, která přidala i jedno krásné přání. Čeho si má Farna podle zpěvačky cenit ze všeho nejvíc?
Americký prezident Donald Trump oznámil uzavření mírové dohody s Íránem, otevření Hormuzského průlivu a ukončení americké námořní blokády. Vojenské operace se mají zastavit také v Libanonu. K oficiálnímu podpisu dokumentu dojde v pátek ve Švýcarsku.
První píseň Charlotte Gottové už její fanoušci nepochybně znají nazpaměť, takže je nejvyšší čas vypustit do světa další. Nadaná dcera nejslavnějšího českého zpěváka to udělala. Lidé už si mohou poslechnout její druhou skladbu.
Agátě Hanychové se daří především v podcastovém byznysu, kde si přichází na slušné peníze, které loni investovala do zajímavého realitního projektu. Nyní se ale rozhodla, že by ho ráda ukončila. Jaký to má důvod?
V Česku začíná třetí červnový a i letní týden, jenž přinese zásadní změnu počasí. Očekávají se setrvale rostoucí teploty, které vyvrcholí nástupem horké vlny v závěru pracovního týdne. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Pražští kriminalisté se během víkendu začali zabývat dalším násilným trestným činem. V noci na neděli došlo ke konfliktu dvou cizinců v Trojické ulici, kdy jeden vytáhl nůž a druhého muže bodl. Napadený zranění podlehl. Případ je tak prověřován pro podezření z vraždy.
Ewa Farna má za sebou první z trojice největších koncertů kariéry. V neděli večer vystoupila v pražském Edenu, kde se tisíce jejích fanoušků dozvěděly velkou novinku. Slavice připravila nové album, které už si první příznivci mohli poslechnout.
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Mistrovství světa ve fotbale je v plném proudu. Po 20 letech se ho účastní i český národní tým, kterému nepochybně drží palce i slavné osobnosti. Zvlášť jedno jméno rezonuje po úvodní prohře v utkání s Jižní Koreou.
Nikola Hezucká má za sebou nejtěžší chvíle svého života, ale především kvůli synovi se snaží žít dál. Některým lidem to ale vadí, takže to schytala, když se na jedné akci usmála. Vdova si to nicméně nenechala líbit a odzbrojila fanoušky upřímnou reakcí.