Domácnostem se dodávky plynu omezovat nebudou, řekl Kupka

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, domácnosti jsou až v poslední řadě opatření ke snížení spotřeby této suroviny. Lidem by dodávky omezené být neměly. V diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to dnes uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Ilustrační fotografie.

Bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) vládu dnes kritizoval za to, že nenakoupila plánované zásoby plynu do hmotných rezerv, Kupka argumentoval vysokou cenou. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v České televizi uvedl, že společnost Net4Gas připravuje napojení Česka na rakouskou plynovou soustavu. Hotové má být do roku 2028.

Podle Kupky jsou nyní v zásobnících obchodníků zásoby plynu zhruba na 30 dní, v závislosti na počasí. Stát chtěl prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) začátkem března nakoupit až 200 milionů krychlových metrů plynu. Chtěl si vytvořit své vlastní rezervy pro případ, že by přestal proudit plyn z Ruska. Vláda nakonec návrh zavrhla, Kupka to dnes zdůvodnil tím, že plyn byl v tu dobu drahý, oproti současným cenám by stát podle něj zaplatil víc asi o tři miliardy korun.

Havlíček kritizoval to, že vláda vyměnila nákup zásob plynu za úsporu financí. Vláda si podle něj v současné situaci nemůže dovolit "hazardovat a spekulovat". Pokud by přestal proudit plyn z Ruska, jeho ceny by dramaticky vzrostly, uvedl Havlíček.

Pokud přestane proudit plyn z Ruska, existuje podle Kupky přesný plán, jak se bude postupovat. V prvních krocích by podle něj obchodníci hledali jiné cesty, jak ruský plyn nahradit. Stát by jednal také se zahraničními partnery, se kterými má uzavřené kontrakty o dodávkách plynu. Důležité podle Kupky je, aby Evropa postupovala jednotně a odmítala platbu za plyn v rublech.

Společné nákupy plynu na úrovni EU se intenzivně řeší podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Konkrétními technickými řešeními se bude zabývat ministerská pracovní skupina 7. dubna, řekl ministr dnes večer v ČT. "My jsme v tuto chvíli asi nejblíže tomu, abychom sem dostali v takovém případě, že by se tok plynu z Ruska zastavil, norský plyn přes plynovod NETRA, který by byl podle našich propočtů v optimálním případě schopen pokrýt zhruba něco mezi čtvrtinou až třetinou potřeby ČR v zimní topné sezoně," dodal Síkela. Plyn ze Severního moře přes severoněmecký plynovod NETRA a navazující propojení může do ČR proudit od května 1997.

V diskusním pořadu ČT dnes zaznělo, že v roce 2018 vláda zvažovala připojení k projektu plynovodu BACI, který měl umožnit napojení české sítě na Rakousko. Podle deníku E15 ale byl proti slovenský přepravce plynu, v němž má podíl firma EPH miliardáře Daniela Křetínského. "Projekt BACI už je překonaný, ale v současné době společnost Net4Gas připravuje napojení na rakouskou soustavu, ke kterému by mělo do roku 2028 dojít," řekl Rakušan. Ministr Síkela podle něj jednal s investory a projekt podporuje. "Kdyby se začalo v roce 2018, už jsme mohli být ve fázi, kdy by bylo dokončeno," dodal. Vyjádření společnosti Net4Gas ČTK zjišťuje.

Energetický průmyslový holding (EPH) dnes v reakci upozornil na to, že Rakousko je na ruském plynu také závislé ze 100 procent. "Do Rakouska plyn teče z Německa a Slovenska. Na tyto země společně má ČR připojení kapacitně 16krát větší, než měla být kapacita plynovodu BACI. Do Rakouska a z Rakouska lze z a do ČR přes Slovensko dovést dvojnásobek české spotřeby plynu. Nikdo to nedělá, protože to nemá smysl," uvedl dnes mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Napojení Česka na Rakousko nebude mít podle něj žádný vliv na odklon Česka od ruského plynu. "A v neposlední řadě je cena plynu v Rakousku vyšší než v ČR. Vše přinese jen zbytečné náklady s nulovým efektem pro energetickou bezpečnost ČR. Je smutné, jak katastrofálně čeští politici energetice nerozumí," uvedl Častvaj.

Jasnou odpovědí na snížení energetické závislosti na Rusku je podle Kupky zahájení tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Pokud půjde vše podle plánu, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal ve čtvrtek dekret, podle kterého musí od pátku odběratelé z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" platit za ruský plyn v rublech. Zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve čtvrtek naznačil, že Evropa jako celek, tedy včetně Česka, se nemůže nechat Ruskem vydírat. Země EU podle něj musí zvolit koordinovaný postup. 

"Co se týče zásob plynu, tak ty nyní v tuzemských zásobnících máme přibližně na měsíc a zásoby ropy na více než na 90 dní," uvedl na twitteru

Blažek jmenoval nového vrchního státního zástupce v Olomouci

21.09.2023 19:10 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek na návrh nejvyššího státního zástupce Igora…

Na Prostějovsku vybuchl dům, jeden člověk zemřel

21.09.2023 16:59 V Otinovsi na Prostějovsku došlo ve čtvrtek po poledni k výbuchu domu, který poškodil i další…

Muž v Brně nožem napadl školačku, podle policie šlo o pokus o vraždu

21.09.2023 12:50 Brněnská policie vyšetřuje středeční napadení školačky jako pokus o vraždu na dítěti mladším…

Česká spořitelna propustí několik set svých zaměstnanců

19.09.2023 12:53 Česká spořitelna (ČS) v následujících devíti měsících propustí několik set svých zaměstnanců. Uvedl…

Na generálním štábu armády zasahují policisté z NCOZ

19.09.2023 09:38 Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na…

Letošní milostivé léto využilo dosud 143 000 živnostníků a 32 000…

18.09.2023 16:07 V rámci třetího kola milostivého léta využilo dosud téměř 143 000 živnostníků a více než 32 000…

Sněmovna se chystá schvalovat úsporný balíček. Bude to trvat týdny, míní…

17.09.2023 16:04 Schvalování vládního úsporného balíčku, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí, může…

Fiala na Dnech NATO: Česko je zodpovědný člen aliance

16.09.2023 17:36 Na víkendové Dny NATO v Mošnově zavítal i premiér Petr Fiala (ODS), který zdůraznil, že země není v…

Tisíce lidí dávají na protestu v Praze najevo nesouhlas s vládními kroky

16.09.2023 15:11 Na Václavském náměstí v Praze se v sobotu koná protivládní protest pořádaný mimoparlamentní stranou…

Agrofert vyzval premiéra Fialu, aby na něj přestal útočit

15.09.2023 19:35 Holding Agrofert poslal otevřený dopis předsedovi vlády Petrovi Fialovi. Vyzval ho v něm, aby…

Související:

Nejnovější