Výdaje českých domácností na energie se příští rok zvýší průměrně o 943 korun měsíčně. Výdaje na bydlení jim tak v průměru stoupnou ze současných 29 na 33 procent příjmů, a to bez započítání růstu dalších plateb, jako jsou nájmy nebo hypotéky.
Nejchudší domácnosti přitom budou na bydlení dávat okolo 60 procent svého rozpočtu, vysokopříjmové domácnosti zdražení energií citelně nezasáhne. Odhaduje to na základě dostupných dat studie, kterou dnes ČTK poskytla společnosti PAQ Research. Studie navrhuje úpravu parametrů pro výpočet příspěvku na bydlení.
U pětiny nejbohatších domácností se podle studie příští rok při stagnaci příjmů a ostatních cen zvýší výdaje na bydlení v průměru ze 16 na 18 procent příjmů. Pětina nejchudších domácností naopak bude za bydlení dávat průměrně až 63 procent svého rozpočtu namísto nynějších 55 procent. Jednočlenným domácnostem, typicky důchodcům, mohou výdaje na bydlení vzrůst v průměru z 39 na 44 procent, píše se ve studii.
"Rušení či snižování DPH nemůže pokrýt dopady na domácnosti. Je nutno využívat nástroje, které cílí na postižené," uvedl ekonom Filip Pertold z Institutu demokracie a ekonomické analýzy (IDEA), který na projektu spolupracuje. Je třeba podle něj reformovat příspěvek na bydlení, uvolnit jeho stropování a informovat lidi, kteří ho mohou pobírat. Snížení DPH u energií pro rok 2022 na nulu navrhuje končící vláda ANO a ČSSD, záměr předložila na dnešním mimořádném jednání Sněmovny. Nastupující koalice chce naproti tomu schválit programy adresné pomoci proti dopadům zdražování energií.
Domácností s nárokem na příspěvek na bydlení přibude příští rok podle studie asi 200.000 a bude mezi ně patřit přibližně 21 procent všech domácností. Letos je to přibližně 16 procent, podle studie ale příspěvek na bydlení využívají zhruba jen čtyři procenta domácností. "Míra využívání příspěvku může narůst, když lidem vzrostou ceny bydlení. Z našeho výzkumu navíc vychází, že mezi domácnostmi, které budou příští rok tvořit potenciální žadatele o příspěvek, vzrostou výdaje na energie dokonce o více než 1300 Kč," uvedl sociolog Daniel Prokop z PAQ Research.
Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent a jinde 30 procent příjmu. Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů. Uznatelné výdaje jsou ale omezeny takzvanými normativními náklady bydlení. Pokud jsou reálné výdaje domácnosti na bydlení větší než ty normativní, příspěvek dorovnává náklady pouze do výše normativu.
Vláda v demisi v pondělí schválila mírné zvýšení normativních nákladů pro výpočet dávek na bydlení. Zvednou se od ledna zhruba o dvě až tři procenta, tedy zhruba o 120 až 450 korun. "Ze studie vyplývá, že aby byl příspěvek příští rok efektivní, normativ na bydlení - tedy strop uznatelných nákladů, který limituje výši příspěvku - by se měl zvýšit o 1300 až 1400 Kč," uvedla PAQ Research.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“