Donald Trump před soudem popřel svou vinu

Americký exprezident Donald Trump dnes u soudu v Miami prohlásil, že se cítí být nevinný ve všech 37 bodech federální obžaloby. Uvedla to agentura Reuters s tím, že prohlášení formálně přečetl jeho právník, zatímco Trump sedí v soudní síni se založenýma rukama.

Donald Trump

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již dříve uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico

Bývalý prezident USA čelí v pátek zveřejněné federální obžalobě celkem 37 bodům, včetně 31 bodů z úmyslného zadržování informací o národní obraně. Nejzávažnější z nich shrnula stanice CNN: „Kromě obvinění ze záměrného zadržování informací národní obrany je bývalý prezident obviněn po jednom bodu obžaloby za spiknutí za účelem maření výkonu spravedlnosti, zatajení dokumentu nebo záznamu, korupčního zatajení dokumentu nebo záznamu, zatajení dokumentu v rámci federálního vyšetřování, plánu zatajení a nepravdivých prohlášení.“

Určité dokumenty měly podle CNN nejvyšší stupeň utajení. Některé z nich byly natolik citlivé, že podle obžaloby vyžadovaly zvláštní zacházení. Patří mezi ně mimo jiné dokument nalezený v jeho floridském letovisku Mar-a-Lago, který byl klasifikován jako přísně tajný a datován na červen 2020. Týkal se jaderných kapacit cizí země, uvádí obžaloba.

V problémech je také bývalý poradce Donalda Trumpa Walt Nauta, kterého obžalovali spolu s ním. „Lhal vyšetřovatelům, když byl v květnu 2022 vyslýchán FBI v rámci vyšetřování nakládání s tajnými dokumenty bývalého prezidenta,“ tvrdí prokurátoři. Nauta tvrdil, že o dokumentech nevěděl, dokud Trump nedoručil roku 2022 15 krabic do Národního archivu. Podle žalobce je ale sám pomáhal do skladu Trumpovy rezidence přemístit.

FBI zabavila v jeho kanceláři 27 dokumentů, z nich šest bylo označeno jako přísně tajné, 18 tajné a tři jako důvěrné. Dalších 75 dokumentů zabavili agenti ve floridském sídle. Z těchto 11 neslo označení přísně tajné, 36 tajné a 28 důvěrné.

Zvláštní právní zástupce Jack Smith podle CNN tvrdí, že jeho úřad bude usilovat o „rychlý soudní proces“. „Je pro mě velmi důležité poznamenat, že obžalovaní v tomto případě musí být považováni za nevinné, dokud jim soud neprokáže vinu nade vší pochybnost. Za tímto účelem bude můj úřad usilovat o rychlý soudní proces v souladu s veřejným zájmem a právy obviněných,“ upozornil Smith.

Trump je svým vykreslováním sebe samého coby obětního beránka amerického politického systému notoricky známý. Po zveřejnění obvinění, o němž EuroZprávy.cz psaly, se za něj postavila i řada významných politiků z republikánské strany v čele s floridským guvernérem a kandidátem na prezidenta USA pro volby v roce 2024 Ronem DeSantisem. Ten ve svém proslovu útočil na demokratku a Trumpovu sokyni z prezidentských voleb 2016 Hillary Clintonovou, kterou federální úřady vyšetřovaly kvůli používání soukromé emailové adresy v období, kdy byla ministryní zahraničí. 

Lze tedy předpokládat, že právní tým bude útočit mimo jiné na podobné případy s tím, že Trumpa obvinili účelově tak, aby se nemohl účastnit prezidentských voleb v roce 2024. Pro ně se ještě nedávno rýsovala repríza souboje Donalda Trumpa a současného prezidenta Joea Bidena z roku 2020.

Nicméně případ proti Trumpovi stojí na prokazatelném tvrzení, že si z Bílého domu odnesl neodtajněné dokumenty. Deník NYT upozorňuje, že jedním z teoretických argumentů obhajoby bude jejich odtajnění těsně před odchodem z funkce. Tím by mohli obvinit prokurátory z pochybení nebo se pokusit ukázat, že se stal obětí selektivního stíhání. 

„Mohli by usilovat o vyloučení potenciálně usvědčujících důkazů z procesu nebo se pokusit donutit vládu, aby zveřejnila utajované materiály, které chce udržet v tajnosti,“ bilancuje deník možné kroky Trumpova týmu. 

Bývalý federální prokurátor Samuel Buell si však myslí, že je obecně obtížné dosáhnout zrušení federální obžaloby před zahájením soudního procesu. „Pan Trump a jeho právníci budou čelit těžkému boji, aby se vyhnuli dalšímu postupu v případu. Jejich možnosti jsou extrémně omezené,“ podotkl. 

Podle webu televize MSNBC exprezidentovi, který ve středu oslaví 77. narozeniny, v krajním případě hrozí, že stráví za mřížemi zbytek života. MSNBC ale podotýká, že ani v případě odsouzení ve všech bodech nicméně nelze uplatnit prosté sčítání trestů. Federální soudci přihlížejí k pokynům ohledně udělování trestů, které zohledňují různá hlediska, včetně toho, zda odsouzený sehrál v trestném činu vedoucí úlohu.

Témata: USA | Donald Trump

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Scholz odmítl Zelenského žádost ohledně ruských raket nad Ukrajinou

19.07.2024 12:52 Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby…

Trump přijal republikánskou nominaci. Bidena z projevu v podstatě vynechal

19.07.2024 08:34 Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev,…

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Související:

Nejnovější